Priorytety związku pielęgniarek w zakresie zmian w siatce płac.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Priorytety związku pielęgniarek w zakresie zmian w siatce płac.

Związek pielęgniarek o zmianach w siatce płac

W dniach 5-7 grudnia 2022 roku odbyło się posiedzenie Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, w trakcie którego:

  1. Podsumowano wykonanie przez pracodawców po 1 lipca br. zmian w ustawie o minimalnych wynagrodzeniach w placówkach objętych działaniem OZZPiP. Z przekazanych przez zakładowe i międzyzakładowe organizacje związkowe oraz regiony wynika, że nadal w wielu podmiotach leczniczych ustawa realizowana jest w sposób wybiórczy lub w ogóle nie jest realizowana. Nadal priorytetem w działaniach OZZPiP jest podniesienie wynagrodzenia grup 5 i 6, zmniejszające różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych.
  2. Przeanalizowano przebieg procesów sądowych przeciwko pracodawcom łamiącym zapisy znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych.
  3. Przygotowany został list otwarty do pracodawców i organizacji zrzeszających pracodawców w związku z utrzymującymi się problemami po 1 lipca 2022 r. w zakresie realizacji podwyżek wynagrodzeń wynikających z nowelizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych.
  4. Przedstawiono przebieg spotkania w Najwyższej Izbie Kontroli przedstawicieli Związku z Prezesem NIK Marianem Banasiem oraz urzędnikami NIK, które dotyczyło aktualnej sytuacji służby zdrowia, w tym wadliwych zapisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które pozwalają na dowolność interpretacji i łamanie praw pracowniczych. Najwyższa Izba Kontroli poinformowała, że kończy kontrolę „Zasoby kadry medycznej w systemie ochrony zdrowia”. Pełen obraz systemu ochrony zdrowia powstanie na jej podstawie oraz innych planowych i doraźnych kontroli, w których poruszane będą kwestie wynagrodzeń pielęgniarek i lekarzy, badana będzie gospodarka finansowa placówek opieki zdrowotnej i zlecanie usług przez szpitale. Przedstawiciele NIK poinformowali, że w 2023 roku zaplanowana jest „megainformacja” na temat systemu zdrowia.
  5. Omówiono udział przedstawicieli Związku w posiedzeniach komisji zdrowia Sejmu i Senatu, dotyczących realizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu oraz ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza, która przenosi z budżetu państwa do NFZ ciężar finansowania ratownictwa medycznego, leków 75+, szczepień, wynagrodzeń lekarzy stażystów i rezydentów oraz świadczeń wysokospecjalistycznych.
  6. Poszerzono grupę ekspertów Związku opiniujących akty prawne.
  7. Zaplanowano szkolenia dla członków OZZPIP.
  8. Wydłużono okres wypłaty zapomóg dla członków Związku, w przypadku których utrata pracy ma związek z prowadzoną przez nich działalnością związkową.
  9. Ustalono kalendarz wyborczy na aktualną kadencję organów Związku.

Krystyna Ptok
Przewodnicząca OZZPiP

źródło: ozzpip.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 70

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7695 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek - czy siatka płac jest bezwzględnie obowiązująca?

4 min czytania
Poseł pyta ministra zdrowia o siatkę płac pielęgniarek i położnych Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych…
Aktualności

5 najlepszych kremów do twarzy na trądzik – ranking 2023

6 min czytania
Krem do twarzy to kosmetyk, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienną pielęgnację. Wybór tego rodzaju preparatu nie jest jednak łatwym zadaniem i…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek – 2 tys. PLN różnicy jest kompromisem.

4 min czytania
Związek pielęgniarek wyjaśnia cel ustawy autorstwa OZZPiP w sprawie siatki płac pielęgniarek Na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2023 roku zorganizowanej…
Komentarze
×
Aktualności

Zaczytaj się na zdrowie!