Proces gojenia ran w warunkach domowych, na równi z profesjonalnymi procedurami szpitalnymi stał się możliwy dzięki rewolucyjnemu osiągnięciu przedsiębiorstwa z Częstochowy.

3 min czytania
Aktualności
Proces gojenia ran w warunkach domowych, na równi z profesjonalnymi procedurami szpitalnymi stał się możliwy dzięki rewolucyjnemu osiągnięciu przedsiębiorstwa z Częstochowy.

Niedostateczne dotlenienie tkanek stanowi kluczowy czynnik opóźniający proces leczenia opornych ran. Oxyter, innowacyjne urządzenie firmy z Częstochowy, skupia się na rewolucyjnej terapii hiperbarycznej, umożliwiając pacjentom samodzielne przeprowadzanie zabiegów w zaciszu własnego domu.

Jak tłumaczy prof. Tomasz Banasiewicz, doświadczony chirurg specjalizujący się w leczeniu opornych ran, Oxyter może istotnie podnieść standard opieki nad pacjentami, jednocześnie przyczyniając się do redukcji kosztów związanych z terapią.

Czym jest mobilna komora hiperbaryczna Oxyter?

Oxyter to przenośna komora hiperbaryczna dedykowana tlenoterapii w przypadku trudno gojących się ran. W trakcie terapii wykorzystywany jest tlen o 96% czystości, co skutecznie wspomaga proces gojenia ran. Oxyter jest dostępny dla pacjentów na całym obszarze Polski i Europy, umożliwiając im korzystanie z terapii w warunkach domowych.

Urządzenie jest zakładane bezpośrednio na obszar dotknięty zmianami chorobowymi. Czas trwania zabiegu dostosowywany jest do rodzaju rany i wynosi około godziny. Nie ma ograniczeń co do liczby terapii, jednak zaleca się przeprowadzanie dwóch zabiegów dziennie na obszarze dotkniętym zmianami chorobowymi. Terapia z wykorzystaniem komory hiperbarycznej Oxyter jest całkowicie bezbolesna, a pierwsze efekty regeneracji tkanki można zaobserwować już po 4-5 terapiach.

Korzystanie z terapii za pomocą urządzenia Oxyter jest dostępne dla różnych grup pacjentów, eliminując przy tym przeciwwskazania, które mogą występować przy tradycyjnych komorach hiperbarycznych.

W Polsce istnieje wiele placówek medycznych, które posiadają stacjonarne komory hiperbaryczne, ale nie wszyscy pacjenci z trudno gojącymi się ranami mogą z nich skorzystać. Przeciwwskazania, takie jak choroby płuc, infekcje wirusowe, stosowanie określonych leków, obecność rozrusznika serca czy nawet ciąża, nie stanowią już barier dla terapii przy użyciu urządzenia Oxyter.

Według prof. dr. hab. n. med. Tomasza Banasiewicza, kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, a także członka Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran, Oxyter znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku ran obwodowych, takich jak owrzodzenia stopy cukrzycowej czy owrzodzenia troficznego na kończynach dolnych. Ponadto, urządzenie może być skutecznym narzędziem ratującym przed amputacją pacjentów, u których inne formy terapii nie przyniosły oczekiwanego efektu.

Terapia przy użyciu komory hiperbarycznej Oxyter przynosi nie tylko zwiększony komfort, ale także istotne obniżenie kosztów związanych z leczeniem.

To mobilne urządzenie oferuje pacjentom większą swobodę, będąc niewielkim, lekkim i łatwo przenośnym. Główna jednostka komory umieszczona na kółkach pozwala pacjentom na przeprowadzanie terapii w dowolnym miejscu w swoim domu. Prosta obsługa urządzenia pozwala na szybkie przygotowanie do terapii, a samo uruchomienie wymaga jedynie naciśnięcia dwóch przycisków. Wprowadzenie do użytku odbywa się pod nadzorem specjalistycznego zespołu, dostępnego dla pacjenta przez cały okres terapii.

Dzięki możliwości przeprowadzania terapii w domu, pacjenci eliminują konieczność częstych podróży na zabiegi, co również wpływa na redukcję kosztów związanych z poradami specjalistycznymi. Dodatkowo, unikają obciążenia chorej kończyny podróżami oraz ryzyka dodatkowych urazów. Eksperci szacują, że koszt 120 terapii w tradycyjnej komorze hiperbarycznej, wliczając dojazdy do kliniki, może sięgać nawet 14 tys. zł. Terapia przy użyciu urządzenia Oxyter pozwala na obniżenie tej kwoty aż 6-krotnie. Pacjenci mogą skorzystać z nielimitowanej liczby terapii, płacąc jednorazowo za wypożyczenie urządzenia.

W ocenie prof. Tomasza Banasiewicza warunki ambulatoryjne i domowe stanowią optymalne środowisko dla skutecznego leczenia ran. Ekspert podkreśla, że terapia przy użyciu urządzenia Oxyter umożliwia pacjentowi aktywne zaangażowanie się w proces gojenia rany.

– Oxyter to przykład wsparcia domowego w procesie leczenia ran, umożliwiający osiągnięcie znaczącego pobudzenia gojenia przy wykorzystaniu prostych manewrów, które pacjent może wykonywać samodzielnie lub z pomocą bliskich – ocenia specjalista.

Ostatnia deska ratunku przed koniecznością amputacji.

Prof. Tomasz Banasiewicz podzielił się swoimi doświadczeniami dotyczącymi wykorzystania urządzenia Oxyter w praktyce klinicznej podczas rozmowy z portalem ForumLeczeniaRan.pl. W trakcie terapii komorą hiperbaryczną Oxyter leczona była kobieta w ciąży, cierpiąca na cukrzycę, u której wystąpiła martwica lewej dłoni oraz lokalne zakażenie.

Specjalista wyjaśnił, że ze względu na ciążę pacjentka nie mogła stosować antybiotyków ani poddać się tlenoterapii w tradycyjnej komorze hiperbarycznej. Dlatego też eksperci poszukiwali rozwiązania, które mogłoby skutecznie wspomóc proces gojenia rany. Komora Oxyter okazała się być najbardziej skutecznym narzędziem, poprawiając kondycję tkanek oraz ich unaczynienie i utlenienie. Już po zaledwie siedmiu dniach terapii trwającej 6 tygodni, specjaliści zauważyli wyraźną poprawę stanu pacjentki. Prof. Tomasz Banasiewicz podkreślił, że terapia komorą hiperbaryczną Oxyter odegrała kluczową rolę w leczeniu, zapobiegając konieczności amputacji palców dłoni.

– Zastosowanie Oxyter i efekty, które osiągnęliśmy, są dla mnie znaczącym przykładem, którym chciałbym się dzielić. Chciałbym pokazać, że warto walczyć, a amputacja kończyny dolnej czy dłoni powinna być ostatecznością, poprzedzoną wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków, by do tego nie dopuścić. Oxyter jest bez wątpienia jednym z kluczowych narzędzi – podsumował prof. Banasiewicz.

Urządzenie Oxyter można zamówić pod numerem telefonu:
+48 513 714 014
Albo na stronie producenta
www.oxyter.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Podwyżki dla pielęgniarek – głos zabrał marszałek sejmu.