Protokół z posiedzenia przedstawicieli samorządów zawodowych w związku z niepokojącymi wypowiedziami podważającymi obowiązkową przynależność do nich .

3 min czytania
Aktualności

Protokół ze spotkania w dniu 11 września 2006 r. w siedzibie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych

Spotkanie zaproponowane przez p. Elżbietę Buczkowską – prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, w związku z niepokojącymi wypowiedziami niektórych polityków i parlamentarzystów, podważającymi potrzebę istnienia samorządów zawodowych i obowiązkowej do nich przynależności środowisk zawodów zaufania publicznego.

W spotkaniu uczestniczyli:

Goście:

– Konstanty Radziwiłł – Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

– Tadeusz Jakubowski  – Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej

– Marek Mastalerek – Sekretarz Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej

– Czesław Głowniak – Sekretarz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

Gospodarze:

–  Elżbieta Buczkowska – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

–  Maria Cichońska Marczak – Sekretarz Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

–  Zygmunt Sitko – wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Posiedzenie otworzyła p. Elżbieta Buczkowska – powitała zebranych i określiła cel roboczego spotkania przedstawicieli samorządów zawodów medycznych, wyraziła nadzieję, że dyskusja pozwoli ustalić wspólną linię postępowania.


Głos zabierali kolejno uczestnicy posiedzenia.
Ustalono, że:

  • konieczna jest bliska współpraca prezesów samorządów medycznych, aby nie dopuścić do rozwijania się„czarnego PR”, skierowanego na samorządy zawodowe;
  • specyfika zawodów medycznych nie pozwala na promowanie i kształtowanie ich wizerunku w akcjach reklamowo-marketingowych, stąd problemy w pokazywaniu samorządu, jego znaczenia dla społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa odbiorców świadczeń medycznych, jakości i dostępności, orzecznictwa zawodowego;
  • należy upowszechnić wiedzę w sferach politycznych, rządowych i społeczeństwie o pozytywnych stronach istnienia samorządów  – w szczególności zawodów medycznych.
  • zasadne jest odbywanie indywidualnych, cyklicznych spotkań prezesów samorządów z szefami partii, klubów parlamentarnych, ministrami właściwymi ds. spraw danego zawodu.
  • właściwe jest wskazywanie całemu społeczeństwu (i członkom samorządów zawodowych) celu działania samorządów zawodowych i uwarunkowania ich istnienia – równie oczywistego, jak struktury samorządu terytorialnego.
  • należy wyeksponować, że samorządy są odpowiedzialne za wykonanie szczególnych zadań, nadzór nad jakością wykonywania zawodów, jakość kształcenia w zawodzie, uprawnienia zawodowe;
  • należy zabiegać o to, by reprezentanci zawodów medycznych w Polsce znaleźli się w gremiach UE (komisje parlamentarne, ciała doradcze, inne – robocze na rzecz środowisk medycznych).

Spotkanie zakończono a uczestnicy wyrazili potrzebę spotkania się, jeśli okoliczności będą tego wymagały oraz potrzebę wzajemnego informowania się w wyżej wymienionych kwestiach.

źródło informacji: strona internetowa NIPIP


Komentarz redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Wypowiedzi podważających potrzebę istnienia samorządów zawodowych ostatnio nie było, natomiast krytyka obowiązkowej przynależności tak. Powiem krótko i konkretnie. Przynależność obowiązkowa do samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych jest w małym stopniu krytykowana  przez polityków i parlamentarzystów, natomiast znaczna część naszego środowiska zawodowego taki obowiązek krytykuje!
Argumentując taki stan rzeczy ograniczeniem wolności wyboru i swobód obywatelskich oraz nieudolnością władz samorządowych w rozwiazywaniu problemów środowiska zawodowego. Ustalenia poczynione przez uczestników spotkania świadczą, że uczestnicy spotkania nie zdają sobie ztego sprawy. Powinni zastanowić się nad działaniami, które spowodowałyby zmianę nastawienia członków korporacji w wyżej poruszonej kwestii. A sposób na to jest jeden: przybliżenie struktur organizacyjnych samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych do miejsca pracy pielęgniarki i położnej, a nie podejmowanie działań administracyjnych mających na celu utrzymanie obecnego stanu rzeczy. Należy  zastanowić się nad zreformowaniem struktury organizacyjnej samorządu, która podporządkowana byłby zmianie nastawienia członków naszej korporacji zawodowej do obligatoryjnej przynależności. 

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Minister zdrowia o obowiązkowej przynależności do samorządu zawodowego.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8174 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – są środki finansowe na podwyżki dla pielęgniarek i to już od lipca 2024 roku.

2 min czytania
Poseł o środkach finansowych na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek od 1 lipca 2024 roku… W niniejszym artykule publikujemy w oryginalnym brzmieniu dalszy ciąg…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek na obozie harcerskim. Zobacz wynagrodzenie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Jak pisaliśmy w poprzednim artykule dotyczącym oferty pracy pielęgniarki na koloniach – okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Przypinki – piękny dodatek do odzieży medycznej, torebek, czapek.

1 min czytania
Pinsy dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych w dziale gadżety pojawiły się nowe przypinki oraz pinsy. Dodatki te zdecydowanie…
Komentarze