Przedstawiamy informację OZZPiP po spotkaniu ze stroną rządową w sprawie przedłużenia działania październikowej ustawy podwyżkowej na następne lata. Ten temat poruszaliśmy na Portalu parę dni temu.

2 min czytania
Aktualności

Notatka z posiedzenia Zespołu Prawno-Legislacyjnego, powołanego przez Wiceprezesa Rady Ministrów Przemysława Gosiewskiego


W dniu 11 czerwca br. odbyło się posiedzenie Zespołu Prawno-Legislacyjnego, powołanego przez Wiceprezesa Rady Ministrów Przemysława Gosiewskiego. W posiedzeniu uczestniczyli:
– ze strony rządowej:
1) pracownicy Ministerstwa Zdrowia, w tym dwóch dyrektorów Departamentów: Dialogu Społecznego oraz Departamentu Prawno – Legislacyjnego,
2) wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia ds. medycznych – Jacek Grabowski
– ze strony społecznej:
1) Dorota Gardias – przewodnicząca Zarządu Krajowego OZZPiP
2) Maria Ochman – reprezentująca centralę NSZZ Solidarność

W spotkaniu nie uczestniczył, pomimo wcześniejszych obietnic wicepremiera Przemysława. Gosiewskiego, podsekretarz stanu z Ministerstwa Zdrowia, a także inni podsekretarze stanu z Ministerstw Finansów i Pracy.
Na wstępie spotkania legislatorzy strony rządowej przedstawili propozycję zmian w ustawie z dnia z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiany te, w zamyśle strony rządowej służyć mają utrwaleniu na lata kolejne podwyżek wprowadzonych ustawą z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń.
Tym samym strona rządowa odstępuje od wcześniejszych ustaleń, w myśl których dokonana miała być zmiana ustawy z dnia 22 lipca 2006 r., poprzez przedłużenie jej obowiązywania na kolejne lata. Ta pozornie nieistotna zmiana koncepcji ma jednak daleko idące skutki.
Otóż ustawa z dnia 22 lipca ub.r. wskazywała jednoznacznie, iż środki przekazane w jej ramach muszą być przez świadczeniodawców wykorzystane wyłącznie na wzrost wynagrodzeń (a obecnie byłyby to środki przeznaczone na utrzymanie wzrostu wynagrodzeń).
Tymczasem proponowana zmiana ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przewiduje, iż:
1)w kontraktach zawieranych na lata 2008 i następne, środki te zostaną włączone do ogólnej kwoty kontraktu, bez „oznaczenia” ich jako środków przeznaczonych na wynagrodzenia,
2)taka sytuacja jest uwarunkowania dwojako: wybraniem oferty świadczeniodawcy przez NFZ na zasadach ustawowych oraz otrzymaniem w latach 2006 i 2007 środków na podwyżki zgodnie z ustawą z 22 lipca 2006 r.,
3)równocześnie ustawa nakłada, co prawda, na świadczeniodawców obowiązek utrzymania wynagrodzeń na poziomie nie niższym niż uzyskany w toku wykonania ustawy z 22 lipca 2006 r., jednak przewiduje jednocześnie, iż mogą pojawić się przyczyny, wg projektu, „nie leżące po stronie Funduszu”, w których środki przekazane przez fundusz mogą być niższe niż suma kwoty kontraktu i środków na podwyżki wynagrodzeń.

Rozwiązanie takie może w konkretnych okolicznościach faktycznych być znacznie mniej korzystne niż nowelizacja ustawy z 22lipca 2006 r., albowiem dodatkowe środki mogą być kierowane na różne cele (choć pewnym zabezpieczeniem jest obowiązek pracodawcy utrzymania wynagrodzeń na poziomie wynikającym z ustawy z 22 lipca 2006 r.)
Proponowany projekt nie przewiduje jakiegokolwiek wzrostu wynagrodzeń w roku 2008. Problem ten nie jest zresztą w ogóle podejmowany przez przedstawicieli Rządu. Wobec takiej propozycji ze strony rządowej, przedstawiony projekt został poddany miażdżącej krytyce przez przewodniczące OZZPiP Dorotę Gardias oraz sekcji zdrowia NSZZ Solidarność – Marię Ochman.
Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia nie byli skłonni do przyjęcia odmiennych propozycji, wobec czego przedstawiciele OZZPiP a następnie NSZZ Solidarność opuścili spotkanie, uprzednio zdecydowanie wskazując na niecelowość dalszych spotkań, wobec zmiany wcześniejszych ustaleń przez stronę rządową i widoczny brak woli politycznej osiągnięcia porozumienia.

Z poważaniem,


/-/ Dorota Gardias

Podkreślenia i zastosowanie czerwonej czcionki pochodzi od redakcji Portalu Pielęgniarek i Połoznych


źródło informacji: http://www.ozzpip.nazwa.pl/

Zobacz także:

Podwyżki wynagrodzeń 2006/2007

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8187 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka jako biegły sądowy wydała opinię o opiece pielęgniarskiej w pozwanym szpitalu.

3 min czytania
Pielęgniarka – biegła sądowa – wydała opinię w zakresie prawidłowości opieki pielęgniarskiej… Publikujemy wyciąg z uzasadnienia do prawomocnego wyroku sądu z 2019…
Aktualności

Jak dbać o oczy podczas długotrwałego przebywania na zewnątrz?

3 min czytania
Większość organów i narządów człowiek ma ukrytych w swoim wnętrzu. Ochronę przed niekorzystnymi wpływami środowiska zewnętrznego stanowi skóra i czyni to nad…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Te pielęgniarki od 1 lipca dostaną tysiąc złotych dodatku motywacyjnego.

2 min czytania
Od lipca 2024 roku dodatek motywacyjny dla pielęgniarek w kwocie 681 złotych netto… Sejm w dniu 26 kwietnia 2024 roku przegłosował ustawę,…
Komentarze