Przewodnicząca związku pielęgniarek w Ostrzeszowie – nie zgadzam się z tym, że za tę samą pracę, taka sama płaca się należy.

4 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Przewodnicząca związku pielęgniarek w Ostrzeszowie – nie zgadzam się z tym, że za tę samą pracę, taka sama płaca się należy.

System wynagradzania pielęgniarek i położnych w opinii przedstawicieli środowiska medycznego

W dniu 24 kwietnia portal wlkp24.info zamieścił artykuł w materiałem wideo w sprawie systemu wynagradzania pielęgniarek i położnych. W materiale pt. „Doświadczone osoby zarabiają dużo mniej, niż koleżanki prosto po studiach” wypowiadają się osoby ze związków zawodowych, dyrekcji szpitali oraz uczelni kształcących na kierunku pielęgniarstwo. Poniżej przytaczamy wypowiedzi poszczególnych osób.

Agata Jendrusik – pielęgniarka w Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia, Przewodnicząca Związków Zawodowych:

Pielęgniarki są największą grupą, w każdym szpitalu i najwięcej budzi tutaj to dyskusji. Mamy 3 grupy pielęgniarek – tak nas podzielono, ze względu na wykształcenie. W grupie pierwszej, po liceum medycznym bez specjalizacji, lub po licencjacie bez specjalizacji pensja podstawowa to 5 300 zł, druga grupa to pielęgniarki posiadające wykształcenie średnie lub wykształcenie studia licencjackie, czyli pierwszy poziom studiów, pensja podstawowa ze specjalizacją to 5 700 zł i trzecia grupa to magister pielęgniarstwa ze specjalizacją, to kwota 7 300 zł podstawy.

Technik elektryk, a inżynier elektryk – nie wydaje mi się, żeby ci panowie mieli taką samą pensję, więc mówienie, że za tę samą pracę, taka sama płaca się należy, ja się z tym nie zgadzam. Mamy ścieżkę, która nam daje możliwość podnoszenia kwalifikacji, dla jednych łatwiej, dla jednych trudniej. Tak w życiu jest.

Panie, które kończyły Liceum Medyczne, jestem również jedną z tych pielęgniarek, która już w 1986 roku – pracuje już wiele lat, kończyła Liceum Medyczne – czują się pominięte w tej ustawie, niedowartościowane i uważają, że zarabiają za mało i ja też tak uważam, bo pensja 5 300 zł dla pielęgniarki, obojętnie jaki prezentuje poziom wykształcenia, czy posiada specjalizację, czy nie, gdzie średnia pensja w kraju w tej chwili jest 6 600 zł za rok 2022, uważam, że jest zbyt niska.

Wanda Kruszczyńska, magister pielęgniarstwa, wykładowca Akademii Kaliskiej, oddział w Krotoszynie:

Jeżeli chodzi o kształcenie na studiach licencjackich, ono obejmuje ponad 4800 godzin, w tym 1100 godzin zajęć praktycznych, 1200 godzin praktyk zawodowych. Ministerstwo Zdrowia też umożliwiło tym absolwentkom, które ukończyły liceum medyczne jak i szkołę policealną, wprowadziło studia pomostowe i miały też te Panie możliwość zrobienia tego licencjatu. Wiadomo, że w różnym wieku dotykało to te nasze absolwentki i z związku z czym, nie wszystkim udało się właśnie skończyć te studia pomostowe. Ja uważam osobiście, że za wykonaną pracę, powinny być jednakowe pieniądze, czyli to samo wynagrodzenie.

Beata Maj, Dyrektor Szpitala w Krotoszynie:

W Szpitalu w Krotoszynie również brakuje kadr, zarówno lekarskich jak i niższego szczebla, przede wszystkim zachęcamy do współpracy panie pielęgniarki i położne.

Zbigniew Kluczkowski, Prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia:

Mamy na dzień dzisiejszy zabezpieczenie szpitala w wymaganym zakresie personel pielęgniarski, ale oczywiście też obserwujemy zmniejszenie dostępności pań pielęgniarek, bo to jest jednak grupa dominująca na rynku. Młodych osób, garnących się do tego zawodu nie jest tak dużo jakbyśmy chcieli, na tyle, na ile potrzebujemy. To nie jest trend tylko u nas, to jest ogólnopolskie zjawisko i tak jak powiedziałem, będzie potrzebne tutaj rozwiązanie systemowe, prędzej, czy później taka sytuacja nastąpi, że dojdzie do takiej dziury pokoleniowej i będzie bardzo trudno uzupełnić wtedy kadry.

Beata Maj, Dyrektor Szpitala w Krotoszynie:

W Krotoszynie kształcą się pielęgniarki. Mam nadzieję, że również finansowanie, które w ostatnich latach zostało zapewnione, na wynagrodzenia pielęgniarek, to spowoduje, że młode osoby chętniej będą wybierały taką drogę zawodową.

źródło: wlkp24.info

Z powyższego materiału wynika, że pani przewodnicząca zakładowego związku pielęgniarek pisze nowy Kodeks pracy! To co mówi jest wypadkową zapisów zawartych w projekcie ustawy skierowanym przez OZZPiP do sejmu. Projekt ten mieni się alternatywą dla obecnego systemu wynagradzania personelu pielęgniarskiego. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten nadal dzieli na grupy. Dzieli pielęgniarki na lepsze i gorsze w sytuacji kiedy wykonują ten sam zakres obowiązków i odpowiedzialności zawodowej czyli kompetencje zawodowe. Dlatego prawie 2,5 tys osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok.

Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.9 / 5. Ilość głosów: 60

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Szpital pielęgniarce z grupy 6 zabrał prawo rozdawania leków.