Przykład traktowania pielęgniarek przez pracodawców.

3 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek
Przykład traktowania pielęgniarek przez pracodawców.

Pan dyrektor wręcza pielęgniarkom wypowiedzenia warunków pracy

22 lutego rozpoczęto proces wręczania pielęgniarkom wypowiedzeń warunków pracy i płacy. Bulwersuje zachowanie pracodawcy, który sukcesywnie wręczając wypowiedzenia, nie pomija nawet osób będących w przedemerytalnym okresie ochronnym, a nawet zaprasza po odebranie „pisemka” panie przebywające na urlopie macierzyńskim. 23 lutego miało miejsce spotkanie z panią wicestarostą Bernadetą Frysztak oraz etatowym członkiem zarządu powiatu, panem Andrzejem Bączkowskim, który zasiada w radzie społecznej ropczyckiego ZOZ. Na spotkaniu tym poinformowano przedstawicieli starostwa o rozpoczęciu wręczania wypowiedzeń pielęgniarkom, co spotkało się z dużym zdziwieniem ze strony samorządowców. Gdy pan dyrektor wręczał już wypowiedzenia, pan starosta cały czas utrzymywał, że jest prowadzony dialog. W tym czasie pani wicestarosta bardzo zaangażowała się w sprawy pielęgniarek, interweniowała m.in. w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz w Ministerstwie Zdrowia. Wykazała się też dużym zrozumieniem naszej sytuacji.

20 lutego nasza organizacja związkowa otrzymała zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia warunków płacy i pracy również kilku osobom z wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim pracującym w obszarze RTG, fizjoterapii i laboratorium. Pracownicy ci, mimo iż nie należą do związku zawodowego pielęgniarek i położnych, zostali objęci naszą pomocą. Jest nam niezmiernie przykro, że tak ropczycki ZOZ dziękuje nam za trud włożony w naszą własną edukację i podnoszenie kwalifikacji, co niejednokrotnie było wykonywane z inicjatywy samego ZOZ. Nasze kwalifikacje były cenione jeszcze w czerwcu 2022 r. Co zmieniło się nagle w nocy z 30 czerwca na 1 lipca? Czy nasza placówka jako jedyny świadczeniodawca publiczny w powiecie nie może zaproponować pacjentom więcej niż minimum? Czy misją ZOZ nadal pozostaje dbanie o dobro, zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów poprzez pełne zaangażowanie, wysoką jakość i nieustanny rozwój? Czy wizją ZOZ nadal jest dążenie do przywracania zdrowia, niesienia ulgi cierpiącym oraz zapewnienie opieki medycznej na jak najwyższym poziomie dzięki wysoko wykwalifikowanej kadrze i nowoczesnej aparaturze medycznej? (…)

Znamienne jest to, że prawa pielęgniarek z najwyższymi kwalifikacjami w kwestii realizacji zapisów ustawy są najbardziej łamane na tzw. ścianie wschodniej naszego kraju. Regiony podkarpacki, małopolski i świętokrzyski to liderzy w omijaniu jej zapisów.

Czy faktycznie na naszym terenie pracownicy mają inne prawa niż w pozostałych rejonach kraju? Czy nasza lokalna społeczność (której częścią są też pielęgniarki) nie może partycypować w podwyższeniu płac? A może nie jesteśmy mentalnie przygotowani na to, by istniały wysoko wykwalifikowane pielęgniarki? Gdzie jest zaangażowanie w rozwiązanie sytuacji lokalnych działaczy i naszych przedstawicieli? Podkarpacie ma być zasobnikiem nisko opłacanej kadry pielęgniarskiej dla regionu? Mamy rozwijać czy zwijać przyszłość kadr medycznych? Naszym pacjentom nie można zaproponować nic lepszego? Wypowiedzenie warunków pracy i płacy to jest ta historyczna, jak mówi pan minister Niedzielski, podwyżka? Z uzasadnienia projektu ustawy wynika wprost promowanie i premiowanie kadry o wyższych kwalifikacjach. Jak widać, w naszym powiecie nikomu nie są one potrzebne (może poza pacjentami, ale to nikogo nie obchodzi). Doceniają je tylko prywatni świadczeniodawcy usług medycznych. Smutne i warte zapamiętania! (…)

Z wyrazami szacunku
prof. Alicja Chybicka, senator RP
źródło: senat.gov.pl

Całość artykułu pt. Tak pracodawcy pomiatają pielęgniarkami przeczytasz w czerwcowym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Tematy bieżącego wydania Gazety

Poniżej prezentujemy tematy czerwcowego wydania Gazety, które dotyczą orzecznictwa sądowego.

Klęska wizerunkowa związku pielęgniarek

Zobaczyliśmy naocznie, jakie są skutki polityki płacowej prowadzonej przez OZZPiP wobec personelu pielęgniarskiego. W manifestacji 10 września 2015 r. brało udział ponad 13 tysięcy pielęgniarek i położnych. Natomiast w manifestacji związku pielęgniarek w dniu 23 maja 2023 r. pod Sejmem wzięły udział 2 tysiące osób.

Zarobki w izbie PiP 442 tysiące PLN rocznie

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wielokrotnie podnosiła kwestię zarobków działaczy izby pielęgniarskiej. Horrendalnie wysokie wynagrodzenia były szokiem dla pielęgniarek i położnych i spotkały się z totalną krytyką. Przedstawiamy, jakie zarobki osiągnął pan Sebastian Irzykowski.

Radosne pomysły na normy zatrudnienia

Publikujemy radosną propozycję Zarządu Związku Województw RP, aby w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego zmienić sposób ustalenia zatrudnienia pielęgniarek.

Pielęgniarki LM i SM walczą o godność

Szpital zachowuje się w taki sposób, jakby chciał pielęgniarkom powiedzieć: minister zdrowia was upokorzył i odarł z godności zawodowej, przyznając wynagrodzenia o 30% mniejsze niż innym pielęgniarkom, ale my wam pomożemy i trochę mniej będziemy was upokarzać i odzierać z godności zawodowej.

Liczba pielęgniarek z dwoma dyplomami

W artykule redakcyjnym ukazujemy w pełni absurdalność „wymuszania” na pielęgniarkach odbywania studiów licencjackich. Teraz te osoby mają dwa dyplomy pielęgniarki i te same uprawnienia zawodowe, jakie miały przed odbyciem studiów pomostowych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1082 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Gazeta Pielęgniarek i Położnych - wydanie czerwiec 2024 r.

2 min czytania
Czerwcowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
Aktualności

Wyczerpanie nerwowe

2 min czytania
W języku potocznym mówi się, że ktoś jest wyczerpany po ciężkim dniu w pracy, długiej podróży czy nieprzespanej nocy. Jednak nie zawsze…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania dla pielęgniarek – wzór uzasadnienia pozwu.

3 min czytania
Uzasadnienie pozwu sądowego pielęgniarki przeciwko pracodawcy w sprawie nierównego traktowania w zatrudnieniu… W związku z licznymi zapytaniami do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
Aktualności

Nowotwór w rodzinie - jakie badania warto wykonać?