Rada Główna Szkolnictwa Wyższego przedstawiła propozycje standardów kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo.

3 min czytania
Aktualności

 

W Polsce można uzyskać kwalifikacje pielęgniarki/położnej tylko  po ukończeniu wyższej uczelni. Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej stanowi, że pielęgniarka uzyskuje kwalifikacje zawodowe po ukończeniu szkoły pielęgniarskiej. Położna uzyskuje kwalifikacje zawodowe po ukończeniu szkoły położnych. Szkołą pielęgniarską/położnych jest szkoła prowadząca kształcenie w formie jednolitych studiów magisterskich lub uzupełniających oraz studiów zawodowych. Absolwent studiów magisterskich uzyskuje tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa/położnictwa, a absolwent studiów zawodowych tytuł licencjata pielęgniarstwa/położnictwa. Szkoły wyższe kształcące pielęgniarki i położne to Akademie Medyczne, podlegające Ministerstwu Zdrowia oraz Uniwersytety i Wyższe Szkoły Zawodowe podlegające Ministerstwu Edukacji Narodowej. Uczelnie zobowiązane są do uzyskania akredytacji przez Krajową Radę Akredytacyjną Szkolnictwa Medycznego , która ocenia  czy uczelnia spełnia standardy kształcenia, określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Natomiast Minister Edukacji Narodowej i Sportu określił program studiów na kierunku:
studia zawodowe: pielęgniarstwo  i położnictwo
studia magisterskie: pielęgniarstwo  i położnictwo
Studia zawodowe na kierunku pielęgniarstwo/położnictwo trwają nie mniej niż 3 lata (6 semestrów). Łączna liczba godzin zajęć dydaktycznych wynosi 4.780, w tym 4.600 godzin kształcenia zawodowego, tj. 2.300 godzin kształcenia praktycznego i 2.300 godzin kształcenia teoretycznego. W ramach kształcenia teoretycznego uczelnia może organizować samokształcenie w wymiarze nie większym niż 760 godzin.
Studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo trwają nie mniej niż 5 lat (10 semestrów). Łączna liczba godzin zajęć dydaktycznych wynosi 6.100. W standardach określono 6.100 godzin, z których 2.940 godzin przeznaczono na kształcenie praktyczne (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe). W ramach kształcenia teoretycznego uczelnia może organizować samokształcenie w wymiarze nie większym niż 760 godzin.

 

W dniu 6 listopada 2006 roku pisałem:

Spraw związanych z niewydawaniem przez izby pielęgniarek i położnych prawa wykonywania zawodu będzie więcej…

Ustawa o systemie oświaty przewiduje obecnie studia dwustopniowe. Pierwszego stopnia – studia licencjackie i drugiego stopnia – studia magisterskie. Rozporządzenie w sprawie określenia standardów kształcenia na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo zawiera standardy dotyczące:

  • studiów licencjackich: pielęgniarstwo  i położnictwo,
  • studiów magisterskich / jednolitych – co najmniej pięcioletnich /: pielęgniarstwo  i położnictwo.

Natomiast nadal brak określonych przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego, standardów kształcenia na studiach drugiego stopnia – magisterskich na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo.

Jakie to może mieć konsekwencje dla absolwentów tych studiów nie trudno się domyśleć! I to w zakresie uzyskiwania prawa wykonywania zawodu jak i uznawania ich kwalifikacji zawodowych w UE.

Mariusz Mielcarek

 


 

Według przedstawionego przez Radę Główną Szkolnictwa Wyższego projektu standardów kształcenia, studia pierwszego stopnia na kierunku pielegniarstwo kończą się nadaniem tytułu zawodowego licencjata. Studia trwają nie krócej niż 6 semestrów. Liczba godzin zajęć i praktyk nie powinna być mniejsza niż 4800, a liczba punktów ECTS mniejsza niż 180.

Natomiast studia drugiego stopnia na kierunku pielegniarstwo kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra. Studia trwają nie krócej niż 4 semestry. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 1300, a liczba punktów ECTS mniejsza niż 120.

Zobacz projekt standardów kształcenia

 

 

Według przedstawionego projektu standardów kształcenia studia pierwszego stopnia na kierunku położnictwo kończą się nadaniem tytułu zawodowego licencjata. Studia trwają nie krócej niż 6 semestrów. Liczba godzin zajęć i praktyk nie powinna być mniejsza niż 4800, a liczba punktów ECTS mniejsza niż 180.

Natomiast studia drugiego stopnia na kierunku położnictwo kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra. Studia trwają nie krócej niż 4 semestry. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 1300, a liczba punktów ECTS mniejsza niż 120.

Zobacz projekt standardów kształcenia

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7698 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

1 min czytania
Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
Aktualności

Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

1 min czytania
Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Związek pielęgniarek - wyższa grupa od razu po podniesieniu kwalifikacji.

3 min czytania
Związek pielęgniarek o wynagrodzeniu w kontekście podnoszenia kwalifikacji zawodowych W projekcie ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok skierowanej do sejmu napisano: 4. „Podmiot…
Komentarze