Ratownik medyczny zamiast pielęgniarki?

3 min czytania
Aktualności

Dyrektorzy twierdzą, że to jedyny sposób, by 'łatać’ luki na szpitalnych oddziałach. Pielęgniarek na rynku pracy dramatycznie brakuje. W Łodzi w każdym większym szpitalu dyrektorzy deklarują, że z miejsca zatrudniliby nawet dwadzieścia sióstr. Skoro ich nie ma, miejsce pielęgniarki coraz częściej zajmuje ratownik. Zdaniem Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, to działanie niezgodne z ustawą.

– To poważny problem, którym będziemy się zajmować – informuje Krystyna Walewska, przewodnicząca łódzkiej izby pielęgniarskiej. – Rozumiemy, że dyrektorzy szpitali szukają rąk do pracy, ale to jest pójście na skróty. Czynności pielęgnacyjnych i opiekuńczych nad pacjentem nie może wykonywać osoba, która jest wyspecjalizowana do zupełnie innych zadań medycznych. Ratownicy, zgodnie z ustawą, mogą być zatrudnieni w SOR- -ach, czyli Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, gdzie reanimuje się pacjentów. Ale zatrudnianie ich do czynności pielęgnacyjnych na innych oddziałach nie jest zgodne z przepisami.

Wątpliwości mają także pielęgniarki z wielu łódzkich szpitali.

– Ratownicy pracują pod naszym nadzorem – mówi jedna z pielęgniarek ze szpitala im. Barlickiego, w którym ratownicy są zatrudnieni na 10 etatach. – Oznacza to, że jeśli wykonują czynności pielęgnacyjne przy łóżku pacjenta, to powinnyśmy być przy tym obecne i kontrolować każdą czynność. Zwykle na dyżurze jest nas tak mało, że nie dajemy rady jednocześnie zajmować się pacjentami i jeszcze chodzić krok w krok za ratownikiem.

Pielęgniarki boją się jeszcze jednego. Skoro ratownicy pracują pod ich nadzorem, to w razie jakiegoś błędu czy zaniedbania to na nie spadnie odpowiedzialność.

Profesor Piotr Kuna, dyrektor szpitala im. Barlickiego, twierdzi, że w sytuacji, gdy pielęgniarek na rynku pracy brakuje, to zatrudnienie ratowników na tych oddziałach, gdzie potrzebna jest pomoc, wydaje się jednym z lepszych rozwiązań.

– Gdybym mógł wybierać, to oczywiście zatrudniłbym na oddziałach pielęgniarki i pielęgniarzy, ale przy takim niedoborze kadr musieliśmy zapewnić jakąś pomoc na oddziale. Zresztą z tego co wiem, ratownicy bardzo dobrze sobie radzą – mówi profesor Kuna.

Innego zdania są szpitalne organizacje związkowe.

– To wbrew przepisom. Ratownicy nie mogą być zatrudnieni na oddziałach szpitalnych, oprócz SOR-u, ale nawet tam nie mogą pełnić samodzielnego dyżuru bez pielęgniarki – twierdzi Małgorzata Hirzewska, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w szpitalu im. Barlickiego. – Brakuje nam na oddziałach około 50 pielęgniarek, to bardzo dużo. Problem polega na tym, że niewiele pielęgniarek decyduje się na pracę w szpitalu, bo niskie zarobki nie zachęcają do wykonywania zawodu w Polsce.

Magda Szrejner – POLSKA Dziennik Łódzki


Stanowisko
Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
z dnia 12 marca 2008 r.
w sprawie zatrudniania ratowników medycznych na stanowiskach pielęgniarek

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zdecydowanie sprzeciwia się przypadkom zatrudniania na stanowiskach pielęgniarki – ratowników medycznych.

Działania te są sprzeczne z obowiązującymi regulacjami prawnymi w zakresie ratownictwa medycznego. Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410 z późn. zm.) wyraźnie różnicuje powyższe dwa odrębne rodzaje stanowisk pracy. Art. 3 pkt 6 ustawy wskazuje, iż pielęgniarką systemu jest pielęgniarka posiadająca tytuł specjalisty lub specjalizująca się w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgicznego, kardiologicznego, pediatriycznego, a także pielęgniarka posiadająca ukończony kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii oraz posiadająca co najmniej 3-letni staż pracy w oddziałach tych specjalności, oddziałach pomocy doraźnej, izbach przyjęć lub pogotowiu ratunkowym. Z kolei, zgodnie z art. 10 ww. ustawy zawód ratownika medycznego może wykonywać osoba, która m.in.
1) posiada pełną zdolność do czynności prawnych;
2) posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie tego zawodu;
3) wykazuje znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania tego zawodu;
4) spełnia następujące wymagania:
a) ukończyła studia wyższe na kierunku (specjalności) ratownictwo medyczne lub
b) ukończyła publiczną szkołę policealną lub niepubliczną szkołę policealną o uprawnieniach szkoły publicznej i posiada dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego „ratownik medyczny”.

W związku z powyższym oba stanowiska pracy są zróżnicowane ustawowo pod względem kompetencyjnym i nie mogą mieć miejsca przypadki zatrudniania ratownika medycznego na stanowisku pielęgniarki. Działania te mogą prowadzić do wadliwego funkcjonowania systemu państwowego ratownictwa medycznego, który powinien być oparty na wzajemnym współdziałaniu trzech podmiotów: lekarzy systemu, pielęgniarek systemu, ratowników medycznych.

 

Sekretarz Prezes

Tomasz Niewiadomski Elżbieta Buczkowska

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7794 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze