Reforma emerytalna odłożona na rok! Wcześniejsze emerytury nie zostaną zastąpione "emeryturami pomostowymi".

3 min czytania
Aktualności

Uprawnienia do niższego wieku emerytalnego – stan prawny obecny i zakres proponowanych zmian od 2008 roku.

Obecny stan prawny

Przez wiek emerytalny należy rozumieć 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Wynika to z ustawy z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Niektórzy pracownicy mają ustanowiony wiek emerytalny na niższym poziomie. Wiek emerytalny pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze), wynosi 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Rozporządzenie reguluje, że okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. Do okresu pracy w warunkach szczególnych nie wlicza się zwolnień lekarskich, urlopów zdrowotnych ani macierzyńskich (wykorzystywanych po 14 listopada 1991 r.) oraz okresów, w których pracownik był zwolniony ze świadczenia pracy.

Rozporządzenie określa, że pracownik, który wykonywał prace w szczególnych warunkach, wymienione w wykazie A, nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

  1)  osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn,

  2)  ma wymagany okres zatrudnienia: 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Wykaz A zawiera dział:

Dział XII. W służbie zdrowia i opiece społecznej

1. Prace na oddziałach: intensywnej opieki medycznej, anestezjologii, psychiatrycznych i odwykowych, onkologicznych, leczenia oparzeń oraz ostrych zatruć w bezpośrednim kontakcie z pacjentami.

2. Prace w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów.

3. Prace w prosektoriach i zakładach anatomopatologicznych, histopatologicznych i medycyny sądowej.

4. Prace w zespołach pomocy doraźnej pogotowia ratunkowego oraz medycznego ratownictwa górniczego

5. Prace w domach pomocy społecznej dla nieuleczalnie i przewlekle chorych, umysłowo upośledzonych dorosłych i umysłowo niedorozwiniętych dzieci.

6. Prace przy pobieraniu prób i pomiarach w warunkach i na stanowiskach pracy szkodliwych dla zdrowia, wykonywane przez personel stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz laboratoriów środowiskowych.

Proponowane przez rzad zmiany, które zostały odłożone na co najmniej do końca 2008 roku:

’Wcześniejsze emerytury’ zostaną zastąpione ’emeryturami pomostowymi’. Prawo do 'wcześniejszej emerytury’ zachowają tylko górnicy.

Ten kto spełnia obecnie warunki, aby przejść na 'wcześniejszą emeryturę’ (patrz – Obecny stan prawny) może to zrobić do końca 2007 roku. Ale jeśli będzie chciał przejść na emeryturę w przyszłym roku, to będzie mógł to zrobić na starych dogodniejszych zasadach.

Dla osób urodzonych przed 1949 rokiem nic się nie zmienia. Zmiany dotyczą osób urodzonych pomiędzy 1949 a 1968 rokiem, które w chwili obecnej nie spełniają warunków, aby przejść na 'wcześniejszą emeryturę’, bo nie spełniają wymaganych warunków wieku i stażu.

Te osoby dostaną ’emerytury pomostowe’. Ich wysokość ma być o połowę niższa niż obecnych 'wcześniejszych emerytur’. Osoby na 'pomostówkach’ nie będą mogły dorabiać.

’Pomostówki’ dostaną tylko osoby urodzone pomiędzy 1949 a 1968 rokiem, które pracują w:

  • szczególnych warunkach,
  • szczególnym charakterze.

Urodzeni po 1968 roku żadnych przywilejów nie dostaną!

Nas interesuje powyższe zagadnienie pod względem pracowników ochrony zdrowia,  szczególnie pielęgniarek i położnych.

Wykaz prac w szczególnych warunkach nie zawiera prac wykonywanych w obszarze ochrony zdrowia.

Natomiast wykaz prac w szczególnym charakterze zawiera między innym prace wykonywane w ochronie zdrowia:

 1. Członkowie zespołów reanimacyjnych pogotowia ratunkowego,

 2. Prace personelu medycznego oddziałów intensywnej opieki medycznej, anestezjologii i ostrych zatruć w bezpośrednim kontakcie z pacjentami,

 3. Prace personelu medycznego w zespołach operacyjnych dyscyplin zabiegowych  

 4. Prace w domach pomocy społecznej i placówkach opieki zdrowotnej związane z bezpośrednią opieką nad nieuleczalnie chorymi i przewlekle chorymi, umysłowo upośledzonymi, dorosłymi i dziećmi.

W osobnym wykazie znajdzie się lista konkretnych zawodów, których wykonywanie będzie uprawniać do 'pomostówek’. Lista ta nie jest jeszcze ogłoszona.

Czy znajdzie się na tej liście zawód pielęgniarki i położnej. Zapraszam do dyskusji

Mariusz Mielcarek

Pisząc ten tekst korzystałem z informatora Gazety Wyborczej (mojej ulubionej – od lat) – Koniec emerytalnych przywilejów. Zobacz ten informator w wersji on-line


 

Zobacz także:

Izba Pielęgniarek i Położnych dopiero teraz, po kilku tygodniowej burzy w mediach, oficjalnie zabiera głos w sprawie emerytur dla pielęgniarek i położnych.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8765 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych odbędzie bezpłatne szkolenia sfinansowane przez UE.

2 min czytania
Szkolenia mają zostać przeprowadzone do dnia 31 maja 2027 roku. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie zgodne z siatką płac.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek. Wymagane posiadanie kursu kwalifikacyjnego lub tytułu specjalisty. Grupa Medyczna Profesora Zagórskiego działa od 1998 roku. We wszystkich Ośrodkach można…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: nie każde zróżnicowanie płac pielęgniarek jest dyskryminacją.

8 min czytania
Sąd: Prace pielęgniarek tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych na tych samych stanowiskach mogą różnić się co do jakości i jakości,…
Komentarze