Różnice między uprawnieniami pielęgniarki I, a II stopnia?

2 min czytania
AktualnościSzkolenie pielęgniarek i położnych
Różnice między uprawnieniami pielęgniarki I, a II stopnia?

Zakres uprawnień pielęgniarek

Poniżej przytaczamy za wsgk.com.pl publikację dotyczącą zakresów uprawnień pielęgniarek. Bardzo ciekawe jest, jak poniższe treści wypadają w zderzeniu z realiami wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarki. Jesteśmy ciekawi zdania użytkowników pielegniarki.info.pl w tej kwestii.

Jakie są różnice między uprawnieniami pielęgniarki I a II stopnia?

Studia na kierunku pielęgniarstwo można podzielić na dwa stopnie: studia licencjackie oraz magisterskie. Studia pierwszego stopnia – licencjackie – trwają trzy lata (sześć semestrów), i po ich ukończeniu student może wykonywać pracę w danym zawodzie. Studia magisterskie – II stopnia – trwają dwa lata (cztery semestry), i po obronie pracy pozwalają na uzyskanie tytułu magistra pielęgniarstwa. Uprawnienia pielęgniarek po skończonych studiach licencjackich oraz magisterskich różnią się od siebie znacząco.

Pielęgniarki I stopnia są osobami, które posiadają tytuł licencjata zdobyty poprzez minimum 3 lata nauki i 4600 godzin kształcenia zawodowego, bądź jeżeli ich studia trwały krócej niż 3 lata, ale posiadają świadectwo dojrzałości i ukończyły liceum medyczne, szkołę policealną bądź szkołę pomaturalną kształcącą w kierunku pielęgniarstwa. Pielęgniarki pierwszego stopnia posiadają bardzo szeroki zakres uprawnień, który w przypadku pielęgniarek drugiego stopnia jest jeszcze rozszerzony o różnego rodzaju specjalistyczne świadczenia. Należą do nich między innymi:

Świadczenia zapobiegawcze,
Świadczenia diagnostyczne,
Świadczenia lecznicze,
Świadczenia pielęgnacyjne,
Świadczenia rehabilitacyjne.

Świadczenia zapobiegawcze będące w kompetencjach pielęgniarki po studiach licencjackich obejmują między innymi prowadzenie profilaktyki powikłań w przebiegu chorób czy prowadzenie poradnictwa w zakresie samoopieki. Pielęgniarka II stopnia może dodatkowo prowadzić edukację w określonych chorobach, jak na przykład cukrzyca czy choroby krwi.  Pielęgniarka I stopnia ma uprawnienia do wykonywania pulsoksymetrii oraz pomiarów podstawowych parametrów życiowych. Uprawnienia pielęgniarki po studiach magisterskich obejmują również rozpoznawanie sytuacji życiowej pacjenta, tak aby zapobiec jego izolacji społecznej.

Pielęgniarka po studiach I stopnia może wykonać różnego rodzaju świadczenia lecznicze, jak na przykład inhalację czy założenie cewnika. Pielęgniarka II stopnia, nazywana również pielęgniarką specjalistyczną w swoich kompetencjach posiada również możliwość wypisywania recept na niektóre leki, a także wystawiania skierowań na badania diagnostyczne. Pielęgniarki, niezależnie od stopnia mogą wykonywać względem takie świadczenia rehabilitacyjne jak  ćwiczenia oddechowe czy prowadzenie terapii zajęciowej, pielęgniarka specjalistyczna dodatkowo może rehabilitować pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Jak widać na podanych przykładach, pielęgniarka II stopnia posiada znacznie szerszy zakres uprawnień, wiążący się często ze specjalistyczną wiedzą z danej dziedziny. Pielęgniarki drugiego stopnia, ze względu na swoje kompetencję i spoczywającą na nich odpowiedzialność zarabiają więcej niż pielęgniarki I stopnia.

źródło: wsgk.com.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.3 / 5. Ilość głosów: 231

Bądź pierwszym, który oceni wpis

365 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pierwsze pielęgniarki z Ukrainy pracują w szpitalu.