Różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek – propozycja OZZPiP.

2 min czytania
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychWynagrodzenia pielęgniarek
Różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek – propozycja OZZPiP.

Działalność związku pielęgniarek

W ostatnich latach Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych odbija się od ściany do ściany. Schemat jest następujący. Przed lipcem danego roku około Dnia Pielęgniarki związek organizuje protesty pielęgniarek. Co roku związek przebąkuje o strajku. Nawet już kilka strajków w poszczególnych zakładach się odbyło. Pani Krystyna Ptok ogłaszała, że na jesieni fala strajkowa obejmie wiele podmiotów leczniczych. Z tych zapowiedzi nic nie wyszło. Warto kiedyś ten problem dogłębnie przeanalizować.

W tym roku schemat się powtórzył. Związek zorganizował manifestację przed sejmem. I poniósł sromotną klęskę wizerunkową. W zgromadzeniu przed sejmem wzięło udział około 2 tys. osób. Dla porównania: w roku 2015 w czasie urzędowania ministra Zembali protestowało 13 tys. pielęgniarek i położnych.

Zdecydowanie przyczyniły się do tego różne działania związku w ostatnim czasie. Związek (może to mylne wrażenie, jeśli tak – to przepraszamy) wziął pod swoją opiekę pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w grupie 2, które pracodawcy zaszeregowali do niższych grup. Organizowano konferencje w sprawie tych pielęgniarek. Dopiero zdecydowany sprzeciw redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zmienił podejście związku do pielęgniarek z grupy 6.

W efekcie tego pani Krystyna Ptok krzyczała na jednej z manifestacji: Doświadczenie ma znaczenie. Niestety, jakie ma znaczenie doświadczenie zawodowe dla związkowców z OZZPiP, przekonaliśmy się, poznając projekt ustawy, którą związek skierował do Sejmu.

Po kilku miesiącach pisania sprostowań do portalu pielegniarki.info.pl przez prawników w imieniu pani Krystyny Ptok sama zainteresowana potwierdziła w piśmie do ministra zdrowia, że projekt OZZPiP nie likwiduje dyskryminacji, tylko ją… ogranicza. Czyli związek przyznaje, że jego projekt dyskryminuje pielęgniarki. Ot, związkowa logika.

I jeszcze jedno. Związek wielokrotnie podkreślał, że nigdy nie zgodził się na horrendalne kominy – obecnie obowiązujące – w wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek.

Sprawdźmy, ile jest prawdy w twierdzeniu związkowców. W roku 2016 OZZPiP w ramach Porozumienia Zawodów Medycznych zaproponował w ustawie następujący podział pielęgniarek i położnych na grupy i przypisał im poniższe współczynniki pracy:

• Pielęgniarka bez specjalizacji – 1,5
• Pielęgniarka ze specjalizacją – 1,75
• Pielęgniarka z tytułem magistra ze specjalizacją – 2,0.

Poznaj dalsze wyliczenia, czytając artykuł na stronie 4 w lipcowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Tematy bieżącego wydania Gazety

Poniżej prezentujemy pozostałe tematy lipcowego wydania Gazety.

  • Różnice w płacach firmowane przez OZZPiP
  • Pielęgniarki nosiły biżuterię w pracy?
  • 150 tys. PLN za odleżynę na pięcie
  • Studia pomostowe dla położnych. Żart?
  • Dodatek specjalny — pielęgniarki LM i SM

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 48

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1106 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - niższe zainteresowanie kursem kwalifikacyjnym niż specjalizacją.