Rząd nie ma związkowcom nic więcej do zaproponowania. Więcej rozmów na razie nie będzie – powiedział minister zdrowia. Zobacz komunikaty rządu i OZZPiP. Od władz Warszawy uzyskano zgodę na przedłużenie pobytu pod budynkiem kancelarii premiera do 31 lipca.

2 min czytania
Aktualności

Zobacz relację OZZPiP z wczorajszych 'negocjacji’.

Rząd nie ma związkowcom nic więcej do zaproponowania. Więcej rozmów na razie nie będzie – powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa.

Koniec głodówki w białym miasteczku

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych podjął decyzję o zaostrzeniu akcji strajkowej – poinformowała Krystyna Ciemniak z zarządu OZZPiP. Chcemy zacząć głodówkę w zakładach pracy na terenie kraju – podkreśliła.

Pielęgniarki nie wykluczają zaostrzenia protestu. Od władz Warszawy uzyskały zgodę na przedłużenie pobytu pod budynkiem kancelarii premiera do 31 lipca.


Komunikat
po spotkaniu Ministra Zdrowia
z przedstawicielami związków zawodowych oraz samorządów zawodowych działających
w ochronie zdrowia
w dniu 10 lipca 2007 r.

W dniu 10 lipca 2007 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” przy ulicy Limanowskiego 23 w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie Ministra Zdrowia z przedstawicielami organizacji związkowych i samorządów zawodowych działających w ochronie zdrowia.
W trakcie spotkania przyjęto następujące ustalenia:
1)  Rząd zobowiązuje się skierować pilnie do Parlamentu projektu nowelizacji ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń, tak aby mógł być rozpatrzony na pierwszym posiedzeniu Sejmu po przerwie wakacyjnej.
Jednocześnie Pan Bolesław Piecha Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz poseł na Sejm RP został zobowiązany do zgłoszenia podczas pierwszego czytania projektu ustawy poprawki przedłożonej w trakcie dzisiejszego spotkania przez Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Projekt gwarantuje: →  utrzymanie przekazywania przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków finansowych świadczeniodawcom na finansowanie wzrostu wynagrodzeń, który miał miejsce w 2007 r. na podstawie ustawy z dnia 22 lipca 2006 r.; 
→  zobowiązanie pracodawców do włączenia podwyżek do wynagrodzenia zasadniczego, pod warunkiem, że ogólna kwota przeznaczona na wzrost wynagrodzeń z pochodnymi nie przekroczy kwoty uzyskanej od NFZ a przeznaczonej na wynagrodzenia; 
→  wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego sukcesywny wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Rozwiązanie znajdzie zastosowanie od dnia wejścia w życie ustawy w każdym przypadku wzrostu kwoty zobowiązania Funduszu wobec świadczeniodawcy, o ile nowa umowa i umowa poprzednia będą dotyczyć tego samego rodzaju lub zakresu świadczeń opieki zdrowotnej; 
→  wyrównanie dysproporcji w wynagrodzeniu – w stosunku do osób zatrudnionych w szpitalach utworzonych przez gminy i powiaty oraz u świadczeniodawców udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju lecznictwo uzdrowiskowe. 
 
2)  Rząd gwarantuje zapewnienie w projekcie ustawy budżetowej środków finansowych umożliwiających podwyższenie o 30% wynagrodzeń lekarzy stażystów i rezydentów oraz zwiększenie liczby miejsc rezydenckich. 
3)  Minister Zdrowia wystąpi do Ministra Finansów o zapewnienie w projekcie ustawy budżetowej środków finansowych umożliwiających podwyższenie wynagrodzeń pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej finansowanych z budżetu państwa. 
4)  Po przeprowadzeniu analizy prawnej możliwości zawarcia układu zbiorowego pracy w ochronie zdrowia zgodnie z wnioskiem złożonym przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy strona rządowa przedstawiła stanowisko, zgodnie z którym w obecnie obowiązującym stanie prawnym jego zawarcie nie jest możliwe. Minister Pracy i Polityki Społecznej zobowiązuje się do przygotowania propozycji zmian legislacyjnych umożliwiających zawarcie układu zbiorowego pracy lub równoważnego porozumienia, umożliwiającego określenie zasad i terminów realizacji postulatów OZZL w zgodzie z Konstytucją RP, Europejską Kartą Społeczną oraz konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy.


Informacja OZZPiP z dnia 10 lipca


Wspólne oświadczenie OZZPiP oraz NIPiP

 

Zobacz także:

Zobacz materiał wideo …..   Zobacz fotoreportaż ….. z 'białego miasteczka’ 

 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7787 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku. Wicemarszałek Ryszard Terlecki: Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz…
Komentarze