Sąd: pielęgniarka LM wykonywała pracę na tym samym poziomie co pielęgniarki z grupy 2.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM
Sąd: pielęgniarka LM wykonywała pracę na tym samym poziomie co pielęgniarki z grupy 2.

Sąd ocenił pracę pielęgniarki LM i pielęgniarek zaszeregowanych w innych grupach

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje kolejny fragment uzasadnienia do wyroku sądu, którym przyznano odszkodowanie pielęgniarce LM, za nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Sąd w sposób szczegółowy analizuje kwestię wykonywania przez pielęgniarki tej samej pracy za różne wynagrodzenie, które jest zróżnicowane posiadanymi kwalifikacjami zawodowymi.

Poprzednie artykuły w przedmiotowym zagadnieniu dostępne w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM i SM.

Oddajmy głos sądowi…

Uwzględniając zaprezentowany wyżej dorobek orzecznictwa Sąd rozpoznający niniejszą sprawę stoi na stanowisku, że dodatkowe kwalifikacje formalne (wyższe wykształcenie i szkolenie podyplomowe niewymagane dla pracy na danym stanowisku) mogą wpływać na wysokość wynagrodzenia konkretnych pracowników jedynie wówczas, gdy ich uzyskanie przekłada się na różny sposób wykonywania przez nich pracy.

O usprawiedliwionej dyferencjacji w zakresie wysokości wynagrodzenia ze względu na cechę relewantną mamy do czynienia wtedy, gdy określeni pracownicy w związku z posiadaniem określonych kwalifikacji niejednakowo wypełniają takie same obowiązki, co przekłada się na większą ilość oraz lepszą jakość wykonywanej przez nich pracy.

Różnicowanie wynagrodzenia pielęgniarek wykonujących tę samą pracę mimo posiadania przez nie różnego wykształcenia jest dyskryminacją

Nie ulega bowiem wątpliwości, że w konkretnych zawodach oraz na konkretnych stanowiskach dodatkowe kwalifikacje zawodowe mają wymierny wpływ na ilość i jakość świadczonej pracy.

Jeśli jednak efekt wykonywania takiej samej pracy przez porównywanych pracowników, pomimo posiadania przez część z nich tychże dodatkowych kwalifikacji, jest taki sam, to występujące pomiędzy nimi różnice w wynagrodzeniu naruszają zasadę równych praw w zatrudnieniu.

z uzasadnienia wyroku Sądu Okręgowego

Zgromadzony materiał dowodowy uzasadnia twierdzenie, że sytuacja taka zachodzi w niniejszej sprawie. Pozwany nie zdołał wykazać, by praca wykonywana przez powódkę wyróżniała się negatywnie pod względem jakości czy ilości od pracy świadczonej przez pozostałe pielęgniarki, które za sprawą uzyskania wykształcenia wyższego magisterskiego i ukończenia specjalizacji uzyskiwały wynagrodzenie wyższe o ponad 30% w każdym miesiącu. Powódka wykonywała te same czynności, w równie prawidłowy sposób. Bezpośrednia przełożona powódki, obserwująca pracę powódki i pozostałych instrumentariuszek na co dzień i przez to mogąca wypowiedzieć się w tej materii miarodajnie, oceniała jej pracę bardzo dobrze, na tym samym poziomie, co pracę pozostałych podwładnych.

Zobacz więcej informacji w sprawie w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM i SM.

Kolejny artykuł w przedmiotowej sprawie wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 174

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8756 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Związek pielęgniarek przypomina, że pracodawca zobowiązany jest... do eliminowania ręcznych prac transportowych.

1 min czytania
OZZPiP – pracodawca musi zapewnić pielęgniarkom przy ręcznym przemieszczaniu przedmiotów tam gdzie to możliwe sprzęt pomocniczy! W dniu 13 kwietnia 2025 r….
Aktualności

Specjalne rabaty dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Profesjonalna i stylowa odzież medyczna dla pielęgniarek i położnych Praca medyków to nieustanne wyzwania i ogromne zaangażowanie, a więc warto zadbać o…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki – Sąd stwierdził: niedopuszczalne było niezakręcenie kranika centralki i jego wymiana po dobie. Odszkodowanie – 150 tys. PLN.

5 min czytania
Praktyka pielęgniarek – biegły: płyn przesiękowy (wysiękowy?) na skórze w miejscu wkłucia, w bezpośredniej styczności z zewnętrzną powierzchnią cewnika naczyniowego był pożywką…
Komentarze
×
Aktualności

Pielęgniarki żyją 20 lat krócej. Totalna bzdura.