Sąd: w pracy pielęgniarki równie ważna, jak nie ważniejsza, jest wiedza praktyczna wynikające z doświadczenia i stażu pracy.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Sąd: w pracy pielęgniarki równie ważna, jak nie ważniejsza, jest wiedza praktyczna wynikające z doświadczenia i stażu pracy.

Sprawa dotyczyła pielęgniarek nierówno traktowanych w zatrudnieniu, które pozwały szpital. Pielęgniarki uzyskały odszkodowanie za dyskryminację płacową.

Poniżej publikujemy fragmenty uzasadnienia do wyroku Sądu Pracy w Toruniu z dnia 26 maja 2025 roku. Sprawa dotyczy pielęgniarek nierówno traktowanych w zatrudnieniu, które pozwały szpital. Pielęgniarki uzyskały odszkodowanie za dyskryminację płacową.

(…) Z poczynionych ustaleń faktycznych wynikało, że skarżące szpital pielęgniarki wykonywały pracę w ten sam sposób, jak pracownik z wyższym wykształceniem magisterskim. Ich jakość pracy była taka sama i nie budziła zastrzeżeń. Nie było także różnic pod względem ilościowym. Pozwany szpital nie wykazał, aby pielęgniarki miały jakiekolwiek deficyty wiedzowe.

Sąd oczywiście nie lekceważy umiejętności i teoretycznej wiedzy, które zapewne posiadały pielęgniarki na skutek odbycia studiów magisterskich. Można założyć, że wykorzystywała je w bieżącej pracy. Pozwany szpital nie zdołał jednak skonkretyzować różnicy w jakości i ilości pracy wykonywanej przez pozywające szpital pielęgniarki i pielęgniarki posiadające tytuł magistra. Tym samym nie udowodnił, że taka różnica w ogóle ona istniała. (…)

W ocenie Sądu, nie jest uprawnione czynienie wyłącznie idealistycznych założeń, zgodnie z którymi uzyskanie tytułu magistra daje określoną pulę umiejętności i wiedzy, której pozbawione są pielęgniarki bez takiego tytułu (taki pogląd jest niekiedy prezentowany w orzecznictwie negującym roszczenia pielęgniarek oparte na podobnej podstawie faktycznej).

U jego podstaw leży przekonanie, że ukończenie szkoły pielęgniarskiej oznacza tylko, że pielęgniarka spełniła wymagania formalne – ukończyła przewidziany programem kształcenia cykl szkolenia, co pozwala uzyskać kwalifikacje zawodowe niezbędne do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej, ale nie oznacza, że tym samym zdobyła już wiedzę i umiejętności.

Rozumowaniu temu prima facie nie można odmówić pewnej słuszności, lecz dotyczy ono tylko jednego źródła pozyskiwania wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania zawodu pielęgniarki. Koncentruje się bowiem na formach zinstytucjonalizowanych, podczas gdy w pracy pielęgniarki równie ważna, jak nie ważniejsza, jest wiedza praktyczna wynikające z doświadczenia i stażu pracy. (…)

źródło: ms.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.7 / 5. Ilość głosów: 100

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8851 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pracy pielęgniarki nie sprowadzajmy do zmiany pampersa.

2 min czytania
Pielęgniarki mówią wprost: „nie trzeba nam pokazywać palcem – robimy swoje od dekad”. W środowisku pielęgniarskim trwa ożywiona – momentami gorzka –…
Aktualności

Pielęgniarka: pamiętam czepkowanie, paskowanie, ślubowanie...

2 min czytania
Zobacz zdjęcie dwóch pielęgniarek z czepkowania. Poznań 1983 rok. Wiele pielęgniarek, które ukończyły Liceum Medyczne wspominają je jako czas dyscypliny i rygoru,…
AktualnościNowa siatka płacOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - sąd: brak różnicowania wynagrodzenia dla osób posiadających wyższe wykształcenie może być uznany za przejaw dyskryminacji.

2 min czytania
Sąd o płacach pielęgniarek: oczywistym jest, że wykształcenie wyższe oraz inne formy kształcenia pielęgniarek wpływają na jakość, efektywność świadczonej pracy oraz samodzielność…
Komentarze