Sejm znowelizował ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej. Ustawa została skierowana do prezydenta. Jakie są najważniejsze zmiany?

1 min czytania
Aktualności

USTAWA

z dnia 6 lipca 2007 r.

o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw

– wyciąg –

’Kształcenie w szkole położnych, o której mowa w ust. 3 pkt 3 lit. b, osoby posiadającej jeden z doku­mentów potwierdzających posiadanie kwalifi­kacji wymienionych w załączniku 5.2.2 do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.) trwa co najmniej 18 miesięcy i obejmuje tę część programu kształcenia położnych, która nie została zrealizowana w ramach równoważ­nego kształcenia w szkole pielęgniarskiej’.

Tyle ustawa! Pytanie o co chodzi w zapisie 'osoby posiadającej jeden z doku­mentów potwierdzających posiadanie kwalifi­kacji wymienionych w załączniku 5.2.2 do dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych (Dz.Urz. UE L 255 z 30.09.2005, str. 22, z późn. zm.)’. Tą dyrektywę przedstawiam tutaj.

Krótka analiza przedmiotowej dyrektywy i wiemy, że te 'osoby’ to osoby, które  uzyskały dyplom ukończenia studiów wyższych z tytułem 'magister pielęgniarstwa’ po 1 maja 2004 roku.

Takiemu rozwiązaniu przeciwstawiała się Naczelna Rada PiP.

Ministerstwo zdrowia proponuje, aby pielęgniarka mogła uzyskać kwalifikacje położnej po ukończeniu 18-miesięcznej szkoły. Program będzie obejmować tę część programu kształcenia położnych, która nie została zrealizowana w szkole pielęgniarskiej.

Pielęgniarka położną? Położna pielęgniarką – nie. Rząd postuluje, aby pielęgniarka mogła zostać położną ….po ukończeniu 18 miesięcznej szkoły wyższej. Taki 'przywilej’ dotyczyłby absolwentów szkół pielęgniarskich – posiadających …

Mariusz Mielcarek

Senat stanął na stanowisku, że 'Studia niestacjonarne (na kierunku pielęgniarstwo i położnictwo), z samej swojej istoty, nie mogą dawać gwarancji odpowiedniego poziomu uzyskania kwalifikacji w zawodzie pielęgniarki i położnej’. Zobacz przebieg dyskusji nad tym zagadnieniem w dniu 23 sierpnia w sejmie. Posłowie na 'radosnej twórczości’ senatu nie zostawili suchej nitki. Brawo! Rozsądek zwyciężył.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7709 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Eleganckie żakiety medyczne dla pielęgniarek i położnych.

1 min czytania
Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych Niedawno w Sklepie Pielęgniarek i Położnych pojawił się nowy model pięknego fartuszka/tuniki, który ma dłuższy krój…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki – od 1 lipca sześć poziomów uprawnień zawodowych w siatce płac.

4 min czytania
Kwalifikacje zawodowe posiadane przez daną pielęgniarkę czynnikiem determinującym wysokość wynagrodzenia W dzisiejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformujemy użytkowników pielegniarki.info.pl…
AktualnościNowa siatka płacPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd w sprawie pielęgniarek przesłuchuje świadków.

4 min czytania
Pielęgniarki z kwalifikacjami zapisanymi w 2 grupie siatki płac nie godzą się na niższe wynagrodzenie Poniżej publikujemy wywiad radiowy z panią Mileną…
Komentarze