Senator do ministra pracy i polityki społecznej: czy praca w pogotowiu ratunkowym będzie kiedyś dawała możliwość wcześniejszego uzyskania świadczeń emerytalnych?

1 min czytania
Aktualności

 

Oświadczenie skierowane do minister pracy i polityki społecznej Anny Kalaty

Szanowna Pani Minister!

Do mojego biura senatorskiego zgłaszają się pracownicy pogotowia ratunkowego z pytaniem: czy praca w pogotowiu ratunkowym będzie kiedyś dawała możliwość wcześniejszego uzyskania świadczeń emerytalnych?

Praca w pogotowiu ratunkowym do sześćdziesiątego, sześćdziesiątego piątego roku życia nie może zapewnić udzielania pełnowartościowych świadczeń zdrowotnych ratujących życie.

Praca tych ludzi oprócz dużego obciążenia psychicznego – ratują ludzkie życie – niejednokrotnie wiąże się z ciężką pracą fizyczną, na przykład zniesieniem chorego na noszach z czwartego piętra. Z upływem lat sił do pracy ubywa, a wymagania wobec pracy tych ludzi są na takim samym poziomie. Dlaczego inne służby, jak straż pożarna czy policja, ze względu na charakter swojej pracy mogą uzyskać wcześniejsze świadczenia emerytalne? Czy praca w pogotowiu ratunkowym jest lżejsza i mniej odpowiedzialna? Tych pytań jest wiele, a rozgoryczenie pracowników coraz większe.

Sam wiele lat przepracowałem w pogotowiu ratunkowym i wiem, jaka to ciężka praca pod względem psychicznym i fizycznym. Myślę, że pora pochylić się nad tą grupą zawodową, gdyż w ich rękach często jest nasze życie.

Z poważaniem
senator RP
Waldemar Kraska

Zobacz także:

Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – Ratownictwo medyczne 2007 – nowa ustawa o państwowym ratownictwie medycznym. Miejsce i rola lekarza, pielęgniarki systemu i ratownika medycznego, ratownika oraz dyspozytora med. i lekarza koordynatora.

Pielęgniarka w ratownictwie

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8778 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Praca pielęgniarek – obecny wymiar czasu pracy to 7 godzin i 35 minut. Kontrowersje wokół tygodniowego skrócenia wymiaru czasu pracy.

2 min czytania
Poseł: czy policzono, ile dodatkowych pielęgniarek i położnych trzeba będzie zatrudnić, jeśli skrócimy czas pracy o 12,5%? Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – tak minister zdrowia nas traktuje.

5 min czytania
Wiceminister zdrowia: „uważamy, że ta propozycja nie jest oczywiście zadowalająca panie pielęgniarki”… Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych przedstawia pierwszy fragment dyskusji podczas…
AktualnościPraktyka zawodowa

Czas pracy pielęgniarek a zapowiedzi skróconego czasu pracy z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia.

2 min czytania
Poseł: Pięknie brzmi: dodatkowy czas dla rodziny, tylko pytanie, kto w tym czasie będzie pracował. Przecież lekarza, pielęgniarki nie zastąpi sztuczna inteligencja….
Komentarze