Siatka płac pielęgniarek. Minister: zwiększymy różnice płacowe.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Siatka płac pielęgniarek. Minister: zwiększymy różnice płacowe.

Minister zdrowia osobiście pochwalił się wysokością wynagrodzeń pielęgniarek po 1 lipca 2023 roku

11 lutego 2023 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykule pt. Pielęgniarka z podstawą 8168,53 PLN. Od 1 lipca 2023, informowała o dobrej nowinie, którą środowisku pielęgniarskiemu przekazał osobiści minister zdrowia Adam Niedzielski.

W sytuacji totalnego chaosu w podmiotach leczniczych, spowodowanego absurdalnymi i niesprawiedliwymi zapisami w siatce płac minister… dolewa oliwy do ognia.

Nie zważając na protesty właściwie wszystkich grup pielęgniarek i położnych robi jedną rzecz. Nie występuje z propozycją naprawy chorego systemu płac w pielęgniarstwie tylko dorzuca kolejne środki finansowe. Na funkcjonowanie dyskryminującego systemu wynagradzania.

Dzisiaj w sprawie płac nasze środowisko zaczęło realnie oceniać sytuację. Pielęgniarki i położne wykrzykują: wiedza ma znaczenie, doświadczenie w cenie. W tym zakresie sam związek pielęgniarek – OZZPiP przechodzi ogromną metamorfozę. Siatka płac doświadczenie zawodowe olała, a „wiedzę” doceniła, tylko że już na poziomie wielu podmiotów leczniczych kwoty wpisane w grupie 2 są… wirtualne.

Tym sposobem minister zdrowia zadarł z wszystkimi pielęgniarkami. Po drodze jeszcze jedne dyskryminuje, inne degraduje. Wiele z nich odarł z godności zawodowej. Jeszcze innym wmówił, że nie ważne co robisz tylko jaki masz papier. Robisz to samo co koleżanka z odcinka ale możesz zarabiać tysiące więcej. To jest przecież jest moralne. Dlaczego? Bo tak ustawa zdecydowała…

To kapitalnie wpłynęło na scementowanie jedności w środowisku pielęgniarskim. W jaki sposób ma zarządzać podległym personelem pielęgniarka oddziałowa, kiedy część pracowników wykonuje te same zadania, w ramach tych samych kompetencji zawodowych, zarabiając tysiące PLN mniej. Jak ma zmotywować upodlone pielęgniarki do pracy? „To ja tylko mocze będę zlewała”.

Obecnie sądy pracy wydają wyroki nakazujące wypłatę odszkodowań za nierówne traktowanie w zatrudnieniu i nakazują zaszeregować pielęgniarki z grupy 6 do grupy z wynagrodzeniem zasadniczym 7 300 PLN.

Minister Niedzielski jak słoń w składzie porcelany…

I teraz na to wszystko z gracją słonia w składzie porcelany wkracza minister zdrowia Adam Niedzielski.

Informuje jak jak „ludzki pan”:

„Przygotowane przez rząd PiS przepisy o stałym wzroście minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia przynoszą wymierne korzyści”.

Sprawdźmy zatem jaki konkretny jest wymiar tego dobra, o którym wspomina posłaniec dobrej nowiny.

Obecnie wynagrodzenie pielęgniarki z wynagrodzeniem zasadniczym 7 300 PLN wynosi miesięcznie około 11,5 tys. PLN. Pod warunkiem stażu pracy ponad 20 lat (1460 PLN), 7 dyżurów nocnych 12-godzinnych w miesiącu (1997 PLN) oraz 48 godzin pracy w dni wolne i święta (938 PLN).

Obecnie wynagrodzenie pielęgniarki z grupy 6 (zasadnicze 5 322 PLN) wynosi miesięcznie około 8,5 tys. PLN. Pod warunkiem stażu pracy ponad 20 lat (1064 PLN), 7 dyżurów nocnych 12-godzinnych w miesiącu (1441 PLN) oraz 48 godzin pracy w dni wolne i święta (684 PLN).

Różnica wynosi ponad 3 tys. PLN. Za taką sama pracę!

Co robi minister zdrowia? Chwali się, że z dniem 1 lipca 2023 roku podniesie wynagrodzenia zasadnicze. Pielęgniarek i położnych z grupy 2 – do 8 186 PLN, a w grupie 6 – do 5 965 PLN.

Skutkiem powyższego będzie to, że obliczona powyżej różnica pomiędzy grupą 2 a 6 wzrośnie z 3 tys. PLN do… ponad 3,5 tys. PLN.

Więcej w powyższym zagadnieniu w jutrzejszym artykule redakcyjnym Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 99

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8307 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Forma zatrudnienia: umowa o pracę, zlecenia, samozatrudnienie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Ozonoterapii w Warszawie zatrudni pielęgniarkę. Wynagrodzenie: 5 000 – 10 000 zł / mies. bruttoWymiar pracy: Pełny…
Aktualności

Związek pielęgniarek: dziwi nas stanowisko innych związków zawodowych.

3 min czytania
Stanowisko Prezydium Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych z dnia 19 lipca 2024 roku W związku z wypowiedziami Marka Kosa, wiceministra zdrowia oraz…
Aktualności

Pielęgniarki o pracy w upały - staramy się chodzić szybciej bo wtedy powstaje przeciąg.

1 min czytania
Praca pielęgniarek w upalne dni Zapytaliśmy pielęgniarki i położne, jak sobie radzą podczas pracy w te upalne dni? Poniżej zdjęcie termometru z…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Związek do pielęgniarek z grupy 6 - chyba nie chcecie stracić miejsc pracy.