Specjalizacja pielęgniarek, a zaszeregowanie w siatce płac.

4 min czytania
AktualnościSzkolenie pielęgniarek i położnych
Specjalizacja pielęgniarek, a zaszeregowanie w siatce płac.

Specjalizacje pielęgniarek i położnych

Specjalizacja – to słowo, które w ostatnich latach zrobiło największą karierę w społeczności pielęgniarskiej, odmieniane przez wszystkie przypadki. Specjalizacja zdecydowanie jest na ustach wszystkich pielęgniarek i położnych. Dlaczego? Jej posiadanie rzutuje na uszeregowanie w siatce płac, która jest załącznikiem do ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Specjalizacja wraz z tytułem magistra wiąże się z najwyższym wynagrodzeniem zasadniczym. 

Ustawa, która reguluje sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w podmiotach leczniczych, weszła w życie w roku 2017. Jej autorzy podzielili zawody na grupy według wykształcenia. I tak dla zawodu pielęgniarki i położnej zasadniczym kryterium podziału na grupy jest rodzaj ukończonej szkoły pielęgniarskiej – szkoły średniej lub szkoły wyższej z uzyskaniem tytułu licencjata lub magistra. Ukończenie szkolenia specjalizacyjnego jest premiowane wyższym wynagrodzeniem zasadniczym. 

Rodzaje dziedzin pielęgniarstwa oraz położnictwa, w których można uzyskać tytuł specjalisty, określa swoim rozporządzeniem minister zdrowia. Wykaz tych dziedzin przechodził gruntowne przeobrażenia. Szczegółowych i najbardziej aktualnych informacji w zakresie możliwości odbywania szkolenia specjalizacyjnego można zasięgnąć na stronie specki.pl  

Liczba pielęgniarek i położnych odbywających szkolenia specjalizacyjne

Według danych publikowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPPiP) w latach 2002 – 2021 (pierwsze półrocze) tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa uzyskały 85 724 osoby. Z tej liczby prawie 75 tysięcy stanowiły pielęgniarki, natomiast położne to 9200 osób. Warto podkreślić, że ponad 2 tysiące pielęgniarzy uzyskało tytuł specjalisty. Natomiast tytuł w dziedzinie położnictwa uzyskało tylko 20 mężczyzn. Na marginesie nadmieniamy, że ponad 2 tysiące pielęgniarek i położnych ma ukończoną więcej niż jedną specjalizację.

Sprawdźmy,  jak ustawa z roku 2017 wpłynęła na liczbę osób podejmujących szkolenia specjalizacyjne. Czy konieczność posiadania tytułu specjalisty dla uzyskania wyższego wynagrodzenia zasadniczego miała swoje konsekwencje w liczbie osób podchodzących do egzaminu państwowego, który jest zwieńczeniem szkolenia specjalizacyjnego? W latach 2014 – 2016 liczba osób uzyskujących tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa oscylowała wokół 7 tysięcy rocznie. Natomiast w latach 2017 i 2019 wyniosła odpowiednio: prawie 11 tysięcy oraz ponad 15 tysięcy. 

Jak wspomniano na wstępie, najwyższe wynagrodzenie zasadnicze zostało przypisane osobom, które jednocześnie mają tytuł magistra i specjalisty. W kontekście powyższego znamienne są dane dotyczące uzyskiwania tytułu specjalisty przez pielęgniarki i położne posiadające dyplom wyższej uczelni. 

CKPPiP  podaje, że spośród 5230 pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty w roku 2018, najliczniejszą grupę stanowiły osoby posiadające wykształcenie wyższe pierwszego i drugiego stopnia (76,7%), a wykształceniem średnim zawodowym legitymowało się 1189 pielęgniarek i położnych (22,7%). W roku 2019 spośród 15 241 pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty, najliczniejszą grupę także stanowiły osoby posiadające wykształcenie wyższe pierwszego i drugiego stopnia (78%), a wykształceniem średnim zawodowym legitymowały się 3303 pielęgniarki i położne (21,7%).

Wniosek: tylko w latach 2018 i 2019 prawie 16 tysięcy pielęgniarek i położnych, które posiadały wykształcenie wyższe pierwszego lub drugiego stopnia, uzyskało tytuł specjalisty. 

Centrum podaje liczbę pielęgniarek i położnych, które uzyskały tytuł specjalisty w roku 2021. Nie jest to może liczba tak imponująca jak za rok 2019 (15 tysięcy), natomiast 8,5 tysiąca nowych specjalistów w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa w roku 2021 to liczba zdecydowanie wyższa od średniej rocznej za lata 2014 – 2016. Natomiast w pierwszej połowie 2022 roku do egzaminu państwowego przystąpiły 4 tysiące osób. W samej sesji jesiennej do egzaminu ma podejść kolejnych 7,5 tysiąca osób. Z powyższych danych widać, że nadal utrzymuje się tendencja wzrostowa w zakresie liczby pielęgniarek i położnych, które odbywają szkolenie specjalizacyjne. 

Egzamin państwowy – kwestia pytań egzaminacyjnych

Szkolenie specjalizacyjne kończy się egzaminem państwowym. Egzamin polega na teoretycznym sprawdzeniu stopnia opanowania przez pielęgniarkę, położną specjalistycznej wiedzy i umiejętności objętych programem specjalizacji. Egzamin jest w formie egzaminu testowego.

Jak nietrudno się domyślić, treść zadań egzaminacyjnych jest przedmiotem licznych dyskusji  wśród osób przystępujących do egzaminu.  Spore zainteresowanie budzi także tematyka, która jest przedmiotem pytań w poszczególnych dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa. Strona internetowa specki.pl publikuje opracowane przez specjalistów materiały, które są pomocne w przygotowaniu do egzaminu państwowego. Na platformie można rozwiązywać testy online, a następnie sprawdzić poprawne odpowiedzi, które ukazują się po rozwiązaniu testu. Specki.pl informuje, że “Naszą misją jest to, aby pomóc Tobie jak najlepiej przygotować się do egzaminu z Twojej specjalizacji. Oprócz tego staramy się zamieszczać na blogu ciekawe artykuły”.  Platforma specki.pl ma obecnie w swojej ofercie kursy z testami do wszystkich specjalizacji, zobacz więcej klikając TUTAJ. Poznaj także opinie osób, które przygotowywały się do egzaminów z platformą specki.pl w poniższym linku.

Specjalizacje bezpłatne i pełnopłatne

W dniu 13 grudnia 2021 roku minister zdrowia w obwieszczeniu ogłosił, że na dofinansowanych specjalizacjach dla pielęgniarek i położnych w roku 2022 będzie 2525 miejsc szkoleniowych. Natomiast dofinansowanie jednego miejsca szkoleniowego wyniesie 3950 PLN, a więc kwota na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji w roku 2022 to 10 milionów PLN.

Na przykładzie poprzednich lat można założyć, że miejsc dofinansowanych będzie znacznie więcej. Dlaczego? Ministerstwo zdrowia ogłasza przetargi na prowadzenie dofinansowanych specjalizacji. Potencjalni organizatorzy składają deklaracje z podaniem kosztów jednego miejsca szkoleniowego. W roku 2020 najwyższa kwota za prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego, w postępowaniu przetargowym wynosiła 2450 PLN, najniższa – 1640 PLN. Efektem takiego stanu rzeczy są spore oszczędności, które zostają po rozdysponowaniu 2525 miejsc szkoleniowych. Te oszczędności pozwalają na dofinansowanie kolejnych miejsc szkoleniowych. Tym sposobem w roku 2020 można było dofinansować nie 2525 miejsc, tylko 3250. Zapewne sytuacja powtórzy się w roku 2022.

Z dofinansowanych specjalizacji korzystają tysiące pielęgniarek i położnych. W latach 2017-2019 dofinansowane szkolenia specjalizacyjne ukończyło 7505 osób. Natomiast specjalizacje, które nie miały dofinansowania z ministerstwa zdrowia, ukończyło ponad 23,5 tysiąca osób. Reasumując, tylko około 30% pielęgniarek odbywających szkolenia specjalizacyjne skorzystało z bezpłatnych szkoleń specjalizacyjnych.

Więcej informacji w przedmiotowej sprawie wkrótce na pielegniarki.info.pl 

Więcej o podwyżkach pielęgniarek czytaj w dziale: nowa siatka płac.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 54

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7597 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

2 min czytania
Minister zdrowia po 6 latach dostrzegł, że siatka płac pielęgniarek ma wady… Można powiedzieć, że dzień 27 stycznia 2023 roku to taki…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Jaka wysokość odszkodowania dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Analiza wysokości odszkodowania dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych z grupy 6 Sprawa dyskryminującej siatki płac nabiera w ostatnich dniach znacznego przyspieszenia. Wbrew…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Top 3 torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek.

1 min czytania
Torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek. Torba medyczna powinna być podstawowym wyposażeniem każdej pielęgniarki, aby pomieścić wszystkie niezbędne materiały potrzebne do udzielenia pomocy…
Komentarze