Spotkanie pielęgniarki – wiceminister zdrowia.

2 min czytania
Aktualności
Spotkanie pielęgniarki – wiceminister zdrowia.

Rozmowy pielęgniarek z ministerstwem zdrowia

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych w dniu 25 lutego 2022 roku opublikowała poniższy komunikat.

22 lutego 2022 r. w siedzibie Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

Ministerstwo Zdrowia reprezentowali:

1. Piotr Bromber – wiceminister zdrowia

2. Edyta Gadomska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych

Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych reprezentowali:

1. Zofia Małas – Prezes NRPiP

2. Sebastian Irzykowski – Wiceprezes NRPiP

Tematami spotkania były:

1. Porada pielęgniarska i problemy związane z jej rzeczywistym wdrożeniem do świadczeń medycznych,

2. Kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych w kontekście problemów zgłaszanych przez członków samorządu,

3. Poszerzenie kompetencji pielęgniarek i położnych w realizacji świadczeń związanych z możliwością zlecania badań na testy antygenowe w kierunku SARS-CoV-2. Funkcjonalność została w portalu gabinet.gov.pl

4. W związku z kontrowersjami związanymi z poszerzeniem kompetencji opiekunów medycznych oraz szkoleniami skierowanymi do tej grupy ministerstwo zdrowia zobowiązało się do zorganizowania spotkania w celu wyjaśnienia kwestii spornych.

5. Projekty nowych aktów prawnych: ustawa o niektórych zawodach medycznych oraz o zawodzie kosmetologa Przedstawiciele NRPiP zwrócili uwagę na pilną potrzebę pogłębionej dyskusji w zakresie kompetencji pielęgniarek i lekarzy w zakresie medycyny estetycznej w kontekście propozycji powstania nowego paramedycznego zawodu kosmetologa. W odniesieniu do ustawy o n.z.m podniesiono niedostrzeżony przez MZ aspekt wpływu tego projektu na wynagrodzenia przedstawicieli zawodów objętych ww. regulacją oraz braku w ocenie skutków regulacji skutków finansowych.

6. Omówiono zagadnienia związane z Projektem “Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych”

W dniu 7 marca 2022 r. zaplanowane jest spotkanie prezesów samorządów medycznych z Ministrem Zdrowia, Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Prezesem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w trakcie którego będą kontynowanie prace nad rozwiązaniem ww. problemów.

Zachowano oryginalną treść.

źródło: nipip.pl

Komentarz redakcji pielegniarki.info.pl

Środowisko pielęgniarek może być zaskoczone odbyciem się powyższego spotkania. Od czerwca 2021 roku zarówno związek oraz izba pielęgniarek i położnych są w stanie wojny z ministerstwem zdrowia. Takie można było odnieść wrażenie po akcji strajkowej związku pielęgniarek oraz tzw. białym miasteczku w 2001 roku.

Do tej pory, żaden z postulatów zgłaszanych przez izbę oraz związek nie doczekał się realizacji. Także wysuwane przez związek oraz izbę postulaty w zakresie siatki płac nie zostały przez stronę rządową zrealizowane. Sejm odrzucił wszystkie poprawki zgłaszane przez senat do ustawy regulującej wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

Inne grupy zawodowe – ratowników medycznych oraz lekarzy specjalistów – spotykają się na rozmowach roboczych z ministrem zdrowia w sprawie wynagrodzeń. Spotkania te przynoszą realny wzrost płac tych grup zawodowych lub jego zapowiedź.

Natomiast pielęgniarki i położne ciągle słyszały z ust ministra zdrowia, że jedynym miejscem do rozmów o wynagrodzeniach jest Zespół Trójstronny ds. ochrony zdrowia.

Teraz się okazuje, że izba pielęgniarek przechodzi nad powyższymi faktami do porządku dziennego i spotyka się z wiceministrem zdrowia.

Czy dialog izby pielęgniarek i położnych z ministrem zdrowia został ponownie nawiązany, mimo totalnego braku otwarcia ministra zdrowia na postulaty pielęgniarek i położnych? Co z siatką płac dyskryminującą doświadczone pielęgniarki i położne? Co z horrendalnymi różnicami w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych wykonujących te same czynności w ramach tych samych uprawnień zawodowych? Różnic, które mają jeszcze bardziej zostać pogłębione po 1 lipca 2022 roku.

Dlaczego nie poruszono zagadnienia dotyczącego obowiązkowych szczepień pielęgniarek i położnych? I dyskryminacji niezaszczepionych pielęgniarek przez pracodawców.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 54

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7597 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

2 min czytania
Minister zdrowia po 6 latach dostrzegł, że siatka płac pielęgniarek ma wady… Można powiedzieć, że dzień 27 stycznia 2023 roku to taki…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Jaka wysokość odszkodowania dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Analiza wysokości odszkodowania dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych z grupy 6 Sprawa dyskryminującej siatki płac nabiera w ostatnich dniach znacznego przyspieszenia. Wbrew…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Top 3 torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek.

1 min czytania
Torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek. Torba medyczna powinna być podstawowym wyposażeniem każdej pielęgniarki, aby pomieścić wszystkie niezbędne materiały potrzebne do udzielenia pomocy…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-line

Gazeta pielęgniarek – kontrowersje wokół iniekcji domięśniowych.