Spotkanie w Departamencie Pielęgniarek i Położnych – "zmniejszająca się liczba pielęgniarek, źle wyposażone stanowiska pracy, praca na kilku etatach w kilku placówkach, doprowadza do przemęczenia i wypalenia zawodowego".

2 min czytania
Aktualności

W dniu 11 grudnia 2007 roku w Departamencie Pielęgniarek i Położnych w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie konsultantów krajowych i wojewódzkich w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa.

Tematyka posiedzenia obejmowała między innymi:

– sprawozdanie z prac wykonanych przez Departament Pielęgniarek i Położnych w 2007 roku,

– sprawozdanie z analizy realizacji w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 1999 roku w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 111, poz. 1314),

– Międzynarodowa klasyfikacja praktyki pielęgniarskiej,

– sprawozdania z działalności konsultantów krajowych za rok 2007.

W spotkaniu uczestniczył Pan Marek Twardowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, który koordynuje i nadzoruje wykonywanie zadań między innymi przez Departament Pielęgniarek i Położnych.

Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych reprezentowała Elżbieta Buczkowska – Prezes NRPiP.

Po omówieniu ww. tematów uczestnicy spotkania jednoznacznie wskazywali, iż szczególny wpływ na wykonywanie pracy przez pielęgniarki i położne ma bezpieczeństwo na stanowiskach pracy pielęgniarek i położnych, zmniejszająca się liczba pielęgniarek, źle wyposażone stanowiska pracy, pielęgniarki pracują na kilku etatach w kilku placówkach, co w konsekwencji doprowadza do przemęczenia i wypalenia zawodowego. Wskazywano na niebezpieczeństwo umów cywilnoprawnych dla pielęgniarek i położnych w stacjonarnych placówkach opieki zdrowotnej. (praktyki w miejscu wezwania).

Została omawiana także kwestia i konsekwencje wynikające z braku respektowania przez dyrektorów placówek ochrony zdrowia sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej, które na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia nie są respektowane również przez same pielęgniarki i położne.

Na spotkaniu poinformowano, iż podjęto działania zmierzające do opracowania Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Pielęgniarskich (ICNP), o wynikach prac w tym zakresie środowisko zawodowe będzie powiadamiane w stosownych komunikatach.

Apelowano o dobrą współpracę pomiędzy wszystkimi organizacjami pielęgniarskimi i położniczymi, samorządem zawodowym oraz Departamentem Pielęgniarek i Położnych.

Poinformowano Konsultantów o zamiarze Ministra Zdrowia powołania stanowiska Naczelnej Pielęgniarki Kraju.

Omówiono wykorzystanie środków finansowych z budżetu państwa (Ministerstwa) na specjalizacje w roku 2007.

  

                                                                                  (-)Elżbieta Buczkowska

                                                                                     Prezes NRPiP

Informacja pochodzi ze stony internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7787 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Izba pielęgniarek pisze zadziwiające stanowisko.

3 min czytania
Decydenci mają nowe pomysły w kwestii norm zatrudnienia pielęgniarek a izba pielęgniarek pisze stanowiska – zdumiewające Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie za wyższe wykształcenie 400 PLN większe.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Miejsce pracy: Nowy Dwór Mazowiecki Zakres obowiązków: Opieka nad pacjentami zakładu. Rodzaj umowy: Umowa o pracę na okres…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poseł walczy o ich płace. Zapomniał o jednym.

4 min czytania
W sejmie o wynagrodzeniach pielęgniarek Posiedzenie sejmu w dniu 25 maja 2023 roku. Wicemarszałek Ryszard Terlecki: Przystępujemy do kolejnego pytania. Posłowie Dariusz…
Komentarze