Sprawa uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek i położnych w krajach Unii Europejskiej to zagadnienie ważne, ale zdaniem redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych nie najważniejsze dla naszej korporacji zawodowej.

1 min czytania
Aktualności

 

Obserwując działalność izby pielęgniarek i położnych można odnieść wrażenie, że sprawa uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek i położnych w krajach Unii Europejskiej to być albo nie być dla naszej grupy zawodowej. 

Moim zdaniem zdecydowanie ważniejsze zadanie to działalność na rzecz poprawy warunków pracy i płacy. W tym obszarze intensywność działalności izby jest zdecydowanie mniejsza niż w kwestii uznawania kwalifikacji. Wystarczy prześledzić sprawę podwyżek pielegniarek i położnych na stronie Naczelnej Izby PiP. Trudno tam znaleźć stanowiska, opinie, komentarze tego organu samorządu do ustawy podwyżkowej. Dlaczego naczelna izba nie utworzyła punktu konsultacyjnego dla członków samorządu w sprawie ustawy podwyżkowej? Ale to jest o wiele trudniejsze zadanie niż problem uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek i położnych w krajach Unii Europejskiej. 

Ta dysproporcja w zakresie intensyfikacji działań wynika z braku pomysłu samorządu na skuteczny nacisk na rządzących w sprawie poprawy warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych. Samorząd od początku swojego istnienia postępuje według błędnie pojmowanej strategii działania. Reagowanie na zjawiska, które już są rzeczywistością. Czyli, cały czas oprotestowuje i słusznie, trudną rzeczywistość, w której przyszło nam wykonywać zawód pielegniarki i położnej. Samorząd nie podejmuje działań, aby tę rzeczywistość kreować. 

Poruszona wyżej dysproporcja może zaskakiwać w sytuacji, kiedy kraje, które są głównym kierunkiem emigracji polskich pielęgniarek i położnych, a więc: Wielka Brytania, Irlandia oraz Włochy uznają kwalifikacje polskich pielęgniarek…. absolwentek liceum medycznego!

Mam nadzieję, że to stanowisko redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych będzie impulsem do dyskusji na stronach naszego Portalu.

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7694 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek zbiera podpisy.

3 min czytania
Związek pielęgniarek organizatorem konferencji prasowej W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie zarządu regionów, w trybie nadzwyczajnym. Na posiedzeniu gościliśmy zaprzyjaźnione reprezentacje związkowe…
Aktualności

Wszywka alkoholowa Warszawa - leczenie choroby alkoholowej, czy to możliwe

4 min czytania
Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. To proces, w którym jednostka ma coraz mniejszą kontrolę nad własnym życiem. To proces, który stopniowo odbiera…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek: różnice w grupach zbliżą się do 600 PLN.

3 min czytania
Związek pielęgniarek zbiera podpisy pod ustawą dyskryminującą pielęgniarki Radio.lublin.pl w dniu 21 marca 2023 roku informowało: Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem…
Komentarze