Sprawa uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek i położnych w krajach Unii Europejskiej to zagadnienie ważne, ale zdaniem redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych nie najważniejsze dla naszej korporacji zawodowej.

1 min czytania
Aktualności

 

Obserwując działalność izby pielęgniarek i położnych można odnieść wrażenie, że sprawa uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek i położnych w krajach Unii Europejskiej to być albo nie być dla naszej grupy zawodowej. 

Moim zdaniem zdecydowanie ważniejsze zadanie to działalność na rzecz poprawy warunków pracy i płacy. W tym obszarze intensywność działalności izby jest zdecydowanie mniejsza niż w kwestii uznawania kwalifikacji. Wystarczy prześledzić sprawę podwyżek pielegniarek i położnych na stronie Naczelnej Izby PiP. Trudno tam znaleźć stanowiska, opinie, komentarze tego organu samorządu do ustawy podwyżkowej. Dlaczego naczelna izba nie utworzyła punktu konsultacyjnego dla członków samorządu w sprawie ustawy podwyżkowej? Ale to jest o wiele trudniejsze zadanie niż problem uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielęgniarek i położnych w krajach Unii Europejskiej. 

Ta dysproporcja w zakresie intensyfikacji działań wynika z braku pomysłu samorządu na skuteczny nacisk na rządzących w sprawie poprawy warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych. Samorząd od początku swojego istnienia postępuje według błędnie pojmowanej strategii działania. Reagowanie na zjawiska, które już są rzeczywistością. Czyli, cały czas oprotestowuje i słusznie, trudną rzeczywistość, w której przyszło nam wykonywać zawód pielegniarki i położnej. Samorząd nie podejmuje działań, aby tę rzeczywistość kreować. 

Poruszona wyżej dysproporcja może zaskakiwać w sytuacji, kiedy kraje, które są głównym kierunkiem emigracji polskich pielęgniarek i położnych, a więc: Wielka Brytania, Irlandia oraz Włochy uznają kwalifikacje polskich pielęgniarek…. absolwentek liceum medycznego!

Mam nadzieję, że to stanowisko redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych będzie impulsem do dyskusji na stronach naszego Portalu.

Mariusz Mielcarek

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8877 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka z wyższym wykształceniem zarabia więcej niż lekarz – twierdzi związek lekarzy. 

1 min czytania
Związek lekarzy – „lekarze specjaliści zarabiają mniej niż niektórzy przedstawiciele zawodów medycznych [pielęgniarki] z przelicznikiem 1,29”. Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia kolejną wypowiedz, która…
Aktualności

Grasiczak (tymoma) – objawy, które warto znać i kiedy skonsultować się z lekarzem

2 min czytania
Grasiczak, czyli inaczej tymoma, jest rzadkim nowotworem, pojawiającym się w przednim śródpiersiu przy grasicy – narządzie układu odpornościowego. Może prowadzić on do…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek w sejmie o siatce płac. Poważnie?  

3 min czytania
Pielęgniarka Krystyna Ptok opowiada w sejmie. Zobacz komentarz redakcji pielegniarki.info.pl.  Redakcja pielegniarki.info.pl przedstawia kolejną wypowiedz, która padła podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej…
Komentarze