Sprawa wyceny świadczeń w opiece długoterminowej. Poseł do MZ – "czy zmian w skali Barthel Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał za wiedzą i zgodą posiadającego do niej prawa autorskie Maryland State Medical Society?"

2 min czytania
Aktualności

Interpelacja nr 10163

do ministra zdrowia

w sprawie przyjętych przez NFZ kryteriów oceny sprawności pacjentów stosowanych przy wycenie świadczeń w stacjonarnej opiece długoterminowej

   Szanowna Pani Minister! Czy przy wycenie świadczeń w stacjonarnej opiece długoterminowej Narodowy Fundusz Zdrowia samodzielnie zmodyfikował skalę Barthel? W ˝Karcie kwalifikacji pacjenta do udzielenia świadczeń w ZOL/ZPO˝ (załącznik nr 4 do zarządzenia nr 96/2008/DSOZ prezesa NFZ) w pozycji ˝spożywanie posiłku˝ znajdujemy bowiem odniesienie jedynie do trzech kategorii pacjentów:

   0 = nie jest w stanie samodzielnie jeść (karmiony przez zgłębnik lub gastrostomię,

   5 = potrzebuje pomocy w krojeniu, smarowaniu masłem itp.,

   10 = samodzielny, niezależny.

   Tym samym NFZ nie uwzględnił znaczącej liczebnie grupy osób z zachowanym odruchem żucia i przełykania, które wymagają karmienia przez inne osoby. Są to pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia i upośledzenie sprawności nie są w stanie samodzielnie nabrać jedzenia z talerza, unieść łyżki do ust itp. Gdyby nie byli karmieni przez osoby trzecie, umarliby z głodu i odwodnienia. Można zadać pytanie, czy wedle urzędników funduszu takie osoby mają być ˝na siłę˝ karmione przez zgłębnik…

   Zachowany odruch biologiczny w żadnym razie nie może być traktowany jako sprawność w skali, która dotyczy sprawności w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. I to bez względu na rodzaj i zakres modyfikacji tejże skali! Stanowisko NFZ jest więc – co wskazuje m.in. konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych – całkowicie nieuzasadnione medycznie. Można się domyślać, że jest ono spowodowane dążeniem do zaniżania wyceny świadczeń.

   W związku z powyższym proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Jakie działania Pani podjęła w celu wprowadzenia przez prezesa NFZ – zgodnych z opinią krajowego konsultanta w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych – zmian w załączniku nr 4 do zarządzenia nr 96/2008/DSOZ?

   2. Kiedy zostaną określone standardy realizacji świadczeń pielęgnacyjno-opiekuńczych?

   3. Czy zmian w skali Barthel Narodowy Fundusz Zdrowia dokonał za wiedzą i zgodą posiadającego do niej prawa autorskie Maryland State Medical Society?

   Poseł Bartosz Arłukowicz

   Warszawa, dnia 18 czerwca 2009 r.

 Odpowiedź MZ opublikujemy po jej ogłoszeniu

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8180 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jak maksymalizować komfort seniora z demencją?

2 min czytania
Opieka nad seniorem cierpiącym na demencję stawia przed opiekunami wiele wyzwań, ale równocześnie daje możliwość głębokiego zrozumienia i odpowiedniego reagowania na specyficzne…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – głos zabrała główna winowajczyni obecnej sytuacji.

3 min czytania
W sprawie wynagrodzeń pielęgniarek głos zabrała była wiceminister zdrowia… Z ogromną przyjemnością publikujemy wypowiedź pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko, która jako były wiceminister…
Aktualności

Pielęgniarki o podnoszeniu pacjentów - nie jesteśmy cyborgami!

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… Kilka dni temu na Portalu został opublikowany artykuł pt. Pacjent 113…
Komentarze