Sprawy osocza ciąg dalszy. Zobacz wideo. Prokuratura: "Będziemy przesłuchiwać świadków – czy jest to zawinienie jednej tylko osoby czy zawinienia dopuścił się też ktoś inny. Sprawdzimy jakie są procedury w szpitalu, czy ich dotrzymano, czy one w ogóle są tam wdrożone i stosowane".

1 min czytania
"SPRAWA OSOCZA".Aktualności
Sprawy osocza ciąg dalszy. Zobacz wideo. Prokuratura: "Będziemy przesłuchiwać świadków – czy jest to zawinienie jednej tylko osoby czy zawinienia dopuścił się też ktoś inny. Sprawdzimy jakie są procedury w szpitalu, czy ich dotrzymano, czy one w ogóle są tam wdrożone i stosowane".

 

.

22 października 2010 roku – PAP donosi: pielęgniarka podała choremu osocze. W wyniku fatalnej pomyłki, podała osocze przeznaczone dla innego pacjenta. Pacjent zmarł. W depeszy PAP pada stwierdzenie: prokuratura poinformowała, że ‘pielęgniarka miała samowolnie bez zlecenia lekarza, podjąć decyzję o przetoczeniu osocza‘. NIE WIERZĘ!

.

Rodzinie zmarłego pacjenta składam wyrazy współczucia.

 

Natomiast NIE WIERZĘ, aby ‘pielęgniarka miała samowolnie bez zlecenia lekarza, podjąć decyzję o przetoczeniu osocza’. Sprawa powinna zostać skrupulatnie zbadana. Między innymi przez samorząd zawodowy!

Należy wyjaśnić w jakiej formie zostało  wydane zlecenie lekarskie o przetoczeniu, ustnej czy pisemnej? Zarzut pomyłki (fatalnej w skutkach) to jeden aspekt.  Wyjaśnić trzeba co do niej doprowadziło, jakie czynniki się do niej mogły przyczynić? Np. jaka była obsada pielęgniarska na oddziale? Natomiast obarczenie pielęgniarki odpowiedzialnością ‘za samowolne przetoczenie osocza’ to zupełnie inny gatunkowo zarzut. Prokuratura powinna zbadać jaka jest na tym oddziale ‘codzienna’ praktyka w zakresie przetaczania osocza.

Mariusz Mielcarek

Powyższy artykuł czytano ponad 1000 razyKOMENTARZY 17Przeczytaj komentarze . . .

Cytuję jeden z nich:

#17 ~mała Data: 2010-10-23 00:28:43

Standardy mówią jasno jak powinna wygladać procedura podawania osocza, czy media to sprawdziły i zapytały gdzie w tym czasie był lekarz, który pozwolił na taką pomyłkę, przecież pielęgniarka TYLKO wykonuje czynność a lekarz jest osobą nadzorującą i OBECNĄ podczas przetaczania krwi lub osocza. Nie może być inaczej, a jeśli lekarz tego nie widział to co robił w tym czasie może to właśnie ON powinien się tłumaczyć z tego, że podczas jego dyżuru taka sytuacja zaistniała i on też powinien być zwolniony. Jestem za tym, aby nasze środowisko stanęło w obronie tej pielęgniarki. Piszemy petycję. Może to właśnie ten czas aby coś się zmieniło.

Zobacz wszystkie komentarze . . .

.

Zobacz kolejne informacje w sprawie osocza

TVZobacz wideo w sprawie osocza . . .

Prasa – Szefowie szpitala twierdzą, że pielęgniarka podała osocze bez koniecznej konsultacji z lekarzem.

 


LITERATURA ZAWODOWA

W Sklepie Pielęgniarek i Położnych znajdziesz książki na specjalizacje, kursy kwalifikacyjne, specjalistyczne, studia licencjackie, magisterskie oraz pomostowe, a także przydatne w codziennej praktyce zawodowej. Zapraszam do Sklepu . . .

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7271 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki: obniżka wskaźników pracy.

1 min czytania
Protestujący medycy obniżają żądania płacowe w stosunku do grupy pielęgniarek i położnych Jeszcze 40 dni temu protestujący medycy przedstawili siatkę płac dzielącą…
Aktualności

Stres i niepokój, jak sobie pomóc? Czy leki na uspokojenie rozwiążą problem?

3 min czytania
Stres towarzyszy nam każdego dnia, w pracy, w szkole, w domu. Na niektórych działa mobilizująco i daje siłę oraz motywację do działania,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wyższe pensje pielęgniarek albo zamykamy oddział.

4 min czytania
Posiedzenie senackiej komisji zdrowia w dniu 9 września 2021 roku. Senator: Mamy pozwolić odejść tym pielęgniarkom? Panie Ministrze, pora na to, żeby…
Komentarze