Stanowisko przedstawicieli samorządów i związków zawodowych zrzeszających pracowników medycznych z dnia 4 czerwca 2007 r. Stanowisko poparł samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych, natomiast brak podpisów związków pip.

2 min czytania
Aktualności

 

Zebrani w dniu 4 czerwca 2007 przedstawiciele samorządów i związków zawodowych zrzeszających pracowników medycznych zgodnie oświadczają, że:

Popierają projekty:
a) zmierzające do precyzyjnego określenia zakresu zadań publicznego systemu ochrony zdrowia (tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych) z jednoczesnym zapewnieniem odpowiednich źródeł jego finansowania;

b) mające zapewnić przychody systemowi ochrony zdrowia z dodatkowych źródeł (urealnienie składek opłacanych za niektórych obywateli przez państwo, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, finansowanie leczenia ofiar wypadków drogowych z polis OC).

Nie ma możliwości zapewnienia Polakom bezpiecznego, nowoczesnego systemu opieki zdrowotnej z jednoczesnym zapewnieniem pracownikom placówek zdrowotnych godnych wynagrodzeń bez zwiększenia publicznych nakładów na ochronę zdrowia do poziomu minimum 6% PKB, tzn. o około 20 miliardów zł rocznie.
 

Bez względu na poziom nakładów na ochronę zdrowia fachowi pracownicy medyczni nie mogą być zakładnikami zobowiązań państwa wobec obywateli. Dlatego niezwłocznie należy stworzyć gwarancje minimalnych wynagrodzeń fachowych pracowników medycznych na godnym poziomie.
 

Popierają dążenia pracowników medycznych zmierzających do realizacji ich żądań płacowych.
 

Zebrani apelują do rządzących o bezzwłoczne przystąpienie do przygotowania takich zmian legislacyjnych, aby realizacja powyższych postulatów była w pełni możliwa już od początku 2008 roku. Wzrost wynagrodzeń powinien być sfinansowany w całości ze wzrostu publicznych nakładów na ochronę zdrowia. Do tego czasu wszystkie rezerwy finansowe będące w dyspozycji Narodowego Funduszu Zdrowia powinny być kierowane na wzrost wynagrodzeń pracowników medycznych.

Dla zamanifestowania protestu wobec rażąco niskich płac pracowników medycznych oraz wyrażenia solidarności wszystkich środowisk profesjonalistów zatrudnionych w ochronie zdrowia, zebrani apelują o masowy udział w marszu protestacyjnym w dniu 19 czerwca w Warszawie. Do udziału w manifestacji zapraszamy także  wszystkich, którym droga jest przyszłość polskiego systemu ochrony zdrowia.

Podpisali przedstawiciele:

Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

Międzyzakładowego Związku Zawodowego Techników Analityki Medycznej

Naczelnej Rady Aptekarskiej

Naczelnej Rady Lekarskiej

Naczelnej Rady Pielęgniarek

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego 'Fizjoterapia’

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Stomatologów Kas Chorych, Ubezpieczeń Zdrowotnych i Wolnopraktykujących

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii

Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii

Związku Zawodowego Anestezjologów

Związku Zawodowego Neonatologów
 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek - pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji.

1 min czytania
Pielęgniarki zgłosiły sprawę na policji w sprawie złośliwego zaszeregowania do grup w siatce płac W najnowszym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze