Stanowisko starszej pielęgniarki a regulacje płacowe.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek
Stanowisko starszej pielęgniarki a regulacje płacowe.

Kwalifikacje wymagane na stanowiskach pielęgniarskich 

Wymagane kwalifikacje pielęgniarskie dla określonych stanowisk pracy, uregulowano w rozporządzeniu ministra zdrowia. Nijak się one mają do obowiązującej siatki płac pielęgniarek i położnych. 

Ministerstwo zdrowia już kilkukrotnie informowało, że zostaną na nowo określone kwalifikacje dla pielęgniarek i położnych, na poszczególnych stanowiskach pracy. Mają one zostać dostosowane do zapisów ustawy o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych. W pracach nad nowymi wymogami uczestniczą także izba i związek pip.

Głównym tematem ostatniego Prezydium NRPiP były prace nad taryfikatorem kwalifikacyjnym, który ma być pomocą przy realizacji niedawno znowelizowanej ustawy o wynagrodzeniach. Mamy zaplanowane spotkanie w tej sprawie z wiceministrem zdrowia Piotr Bromberem oraz prezesem NFZ Filipem Nowakiem.

Mariola łodzińska – wiceprezes naczelnej rady pielęgniarek i położnych

Zdecydowanie należy uznać, że ministerstwo zdrowia rozpoczęło pracę na kolejnym rozdziałem bajki pt. z mchu i paproci. Ale o tym w późniejszym czasie… 

Dla pełnego zrozumienia obecnego stanu w zakresie wymogów kwalifikacyjnych na pielęgniarskich stanowiskach pracy, przedstawiamy jakie uwagi do przedmiotowego rozporządzenia w roku 2011 zgłosiła izba pip. Dotyczą one stanowiska pracy: starsza pielęgniarka, starsza położna. Uwagi te nie zostały przyjęte przez ministerstwo, ale pokazują  jakich zmian możemy się spodziewać w przedmiotowej materii. 

Zobacz proponowane zmiany w zakresie wymogów kwalifikacyjnych dla stanowiska: pielęgniarka i położna oddziałowa. Szczegóły w artykule pt. Siatka płac pielęgniarek a wymagane kwalifikacje na stanowiskach pracy. 

Poniżej cytujemy poprawki zgłoszone przez izbę pip oraz zapisy z obowiązującego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami. Dalsza analiza w przedmiotowym zagadnieniu wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych o postulowanych zmianach w zakresie wymaganych kwalifikacji na stanowisku starsza pielęgniarka

Proponuje się aby jako kwalifikacje wymagane na stanowisku „Starsza pielęgniarka” wskazać:

– magisterskie wykształcenie pielęgniarskie oraz co najmniej 2 lata pracy,

– licencjat pielęgniarstwa oraz co najmniej 3 lata pracy,

– średnie wykształcenie pielęgniarskie oraz co najmniej 5 lat pracy

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych o postulowanych zmianach w zakresie wymaganych kwalifikacji na stanowisku starsza położna

Proponuje się aby jako kwalifikacje wymagane na stanowisku „Starsza położna” wskazać:

– magisterskie wykształcenie położnicze oraz co najmniej 2 lata pracy,,

– licencjat położnictwa oraz co najmniej 3 lata pracy,,

– średnie wykształcenie położnicze oraz co najmniej 5 lat pracy

Obowiązujące wymogi kwalifikacyjne na stanowisku starsza pielęgniarka

Uwaga – w nawiasie podajemy wymaganą liczbę lat pracy w zawodzie.

— tytuł magistra na kierunku pielęgniarstwo (1) 

— tytuł zawodowy magistra w zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat pielęgniarstwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka (1) 

— licencjat pielęgniarstwa (3) 

— średnie wykształcenie medyczne w zawodzie pielęgniarka (5)

Obowiązujące wymogi kwalifikacyjne na stanowisku starsza położna

Uwaga – w nawiasie podajemy wymaganą liczbę lat pracy w zawodzie. 

— tytuł magistra na kierunku położnictwo (1) 

— tytuł zawodowy magistra w zawodzie, w którym może być uzyskiwany tytuł specjalisty w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, i licencjat położnictwa lub średnie wykształcenie medyczne w zawodzie położna (1) 

— licencjat położnictwa (3) 

— średnie wykształcenie medyczne w zawodzie położna (5) 

źródło: mz.gov.pl 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.4 / 5. Ilość głosów: 53

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1103 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie: 8 000 – 12 000 zł/mies. brutto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Praktyka lekarza rodzinnego zatrudni pielęgniarkę praktyki / pielęgniarkę środowiskową. Do zadań należy również obsługa rejestratorska pacjentów i obsługa…
Aktualności

Izba pielęgniarek organizuje całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek.

1 min czytania
Całodzienny pobyt nad morzem dla pielęgniarek i położnych… UWAGA!!! Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd w dniu 27.07.2024 r.Przyjmujemy również zapisy na…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Specjalizacje pielęgniarek - czy każda specjalizacja powinna zostać uznana na każdym oddziale?

1 min czytania
Specjalizacje a wynagrodzenia Sprawa, która cytujemy za lipcowym wydaniem Gazety Pielęgniarek i Położnych dotyczy pielęgniarek posiadających tytuł magistra pielęgniarstwa oraz specjalisty w…
Komentarze