Starsza pielęgniarka miała wyższą płacę niż młodsza. Czy to była dyskryminacja?

2 min czytania
Aktualności
Starsza pielęgniarka miała wyższą płacę niż młodsza. Czy to była dyskryminacja?

Starsza pielęgniarka z wyższą płacą od młodszej pielęgniarki

Pielęgniarka w dniu 4 stycznia 2023 roku skierowała zapytanie do redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Możecie mi wytłumaczyć jedna rzecz Drogi Portalu. Jako młoda pielęgniarka po studiach poszłam do pracy, najpierw umowa zlecenie, potem o pracę. I w umowie o pracę miałam 250 zł mniej niż starsze koleżanki i 500 zł mniej niż jeszcze starsze pielęgniarki.

Wszystkie robiłyśmy to samo.

Nie, to nie były ich dodatki tylko taka sama jak moja umowa o pracę.

Czy to znaczy, że mogę pociągnąć do odpowiedzialności prawnej placówkę w której pracowałam? W każdym szpitalu tak było. I teraz Wasz sąd wydaje takie wyroki, że to nie jest sprawiedliwe, a Wy rzucacie PRL-owskie śpiewki, praca, płaca bla, bla, bla.

Sugerując, że za wkład w wykształcenie nic się nie należy. Ja jestem dumna z każdej pielęgniarki, która podnosi kwalifikacje. Cieszę się, że współpraca lekarz- pielęgniarka się zmieniła, coraz rzadziej spotykam szpilunie i parzenie kawki z ciasteczkiem oraz słodki głosik do doktora. Pielęgniarka/ pielęgniarstwo się zmieniło. Wierzę, że dzięki studiom.

Zachowano oryginalne brzmienie wypowiedzi.

Komentarz redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Bardzo dziękujemy za powyższy komentarz. Poruszona przez autorkę sprawa jest godna rozważenia. Patrząc na wyrok sądu, który przyznał pielęgniarce LM odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu, można także poprzez analogię przeanalizować sytuację opisaną przez autorkę komentarza.

Można gdybać…

Najlepiej zaskarżyć zasady wynagradzania pielęgniarek i położnych w danym podmiocie leczniczym. Sąd będzie musiał przeanalizować zaistniałą sytuację pod kątem ewentualnej dyskryminacji płacowej.

Po pierwsze: sąd musiałby zmierzyć się z problemem wyższego wynagrodzenia starszych pielęgniarek i niższego młodszych pielęgniarek. Zapewne skala zróżnicowania wynagrodzeń byłaby poddana szczegółowej analizie sądu. Ponadto pracodawca ma prawo i możliwość zróżnicowania wynagrodzenia pracowników pod względem doświadczenia zawodowego. Chyba to jest oczywiste.

Po drugie: sąd w powyższej sprawie musiałby zapewne wziąć pod uwagę tak zwany dodatek stażowy…

Po trzecie: sąd musiałby przeprowadzić analizę, czy absolwentka szkoły pielęgniarskiej na początku swojej kariery zawodowej wykonuje taką samą pracę, o tej samej wartości jak doświadczone pielęgniarki.

Dlatego bez konkretnego wyroku sądu, i jego uzasadnienia w konkretnej sprawie dotyczącej powyższego zagadnienia nie mamy możliwości odniesienia do poruszonej przez autorkę kwestii.

Dla pełnego zobrazowania omawianego zagadnienia zapraszamy użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych do artykułów dostępnych w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM i SM.

Kolejny artykuł poruszający zagadnienia związane z omawianą powyżej problematyką wkrótce na portalu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 14

Bądź pierwszym, który oceni wpis

650 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek zbiera podpisy.

3 min czytania
Związek pielęgniarek organizatorem konferencji prasowej W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie zarządu regionów, w trybie nadzwyczajnym. Na posiedzeniu gościliśmy zaprzyjaźnione reprezentacje związkowe…
Aktualności

Wszywka alkoholowa Warszawa - leczenie choroby alkoholowej, czy to możliwe

4 min czytania
Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. To proces, w którym jednostka ma coraz mniejszą kontrolę nad własnym życiem. To proces, który stopniowo odbiera…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Związek pielęgniarek: różnice w grupach zbliżą się do 600 PLN.

3 min czytania
Związek pielęgniarek zbiera podpisy pod ustawą dyskryminującą pielęgniarki Radio.lublin.pl w dniu 21 marca 2023 roku informowało: Ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem…
Komentarze
×
Aktualności

III Ogólnopolski Kongres "Menedżer w Służbie Zdrowiu" już w lutym!