Uprawnienia pielęgniarek – sąd o uprawnieniach posiadanych i wykonywanych.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMUprawnienia pielęgniarek
Uprawnienia pielęgniarek – sąd o uprawnieniach posiadanych i wykonywanych.

Uprawnienia zawodowe pielęgniarek w kontekście różnicowania wynagrodzeń

W jednym z ostatnich artykułów dotyczących dyskryminacji płacowej pielęgniarek absolwentek LM względem osób zaszeregowanych w wyższych grupach siatki płac, opublikowano fragment uzasadnienia Sądu Okręgowego. Sąd zwrócił uwagę na bardzo ważny aspekt omawianego zagadnienia.

Wielu zwolenników zróżnicowania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek wyraża pogląd, że studia magisterskie oraz specjalizacja nadają nowe uprawnienia zawodowe. Natomiast nabywanie przez pielęgniarki tych „nowych uprawnień” muszą skutkować wyższymi wynagrodzeniami zasadniczymi. Takie podejście do omawianej kwestii jest argumentowane mniej lub bardziej niedorzecznymi argumentami.

W praktyce powyższe rozwiązanie zastosowane przez pracodawców skutkuje łamaniem Kodeksu pracy poprzez nierówne traktowanie w zatrudnieniu.

Dla pełnego zobrazowania omawianego zagadnienia zapraszamy użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych do artykułów dostępnych w dziale pt. Odszkodowania dla pielęgniarek LM i SM.

Uprawnienia zawodowe pielęgniarek uzyskane poprzez kształcenie zawodowe a ich wykorzystanie w praktyce zawodowej

Teraz przechodzimy do sedna interesującego nas zagadnienia. Otóż sąd wyraził pogląd, że samo posiadanie przez pielęgniarkę lub położną uprawnień zawodowych nie jest wystarczającą podstawą do różnicowania wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Fragment uzasadnienia sądu w omawianym kontekście opublikowaliśmy w artykule pt. Uprawnienia zawodowe pielęgniarek w kontekście różnicowania wynagrodzeń.

Dlaczego? Bowiem dopiero realne wykorzystywanie posiadanych uprawnień na stanowisku pracy danej pielęgniarki lub położnej może przekładać się na zróżnicowanie wynagrodzeń. W takiej sytuacji pracodawca nie narazi się na zarzut nierównego traktowania w zatrudnieniu.

Zacytujmy fragment uzasadnienia wyroku sądu:

„Uwzględniając zaprezentowany wyżej dorobek orzecznictwa Sąd rozpoznający niniejszą sprawę stoi na stanowisku, że dodatkowe kwalifikacje formalne (wyższe wykształcenie i szkolenie podyplomowe niewymagane dla pracy na danym stanowisku) mogą wpływać na wysokość wynagrodzenia konkretnych pracowników jedynie wówczas, gdy ich uzyskanie przekłada się na różny sposób wykonywania przez nich pracy”.

Stanowisko sądu zdaniem redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest jak najbardziej racjonalne. Jest ono podstawą prawidłowego ustalania zasad wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

Szpital broniący się przed zarzutem o dyskryminowanie pielęgniarki LM podnosił argument, że pielęgniarki z wyższych grup zaszeregowania mają inne uprawnienia zawodowe niż pielęgniarka LM. Sąd powiedział ok, ale czy te uprawnienia pielęgniarki wykorzystują w praktyce zawodowej? Czy przekłada się to na większą ilość oraz lepszą jakość wykonywanej pracy przez pielęgniarki z wyższymi kwalifikacjami?

Dlaczego dwie pielęgniarki wykonujące zadania w punkcie pobrań krwi mają mieć zróżnicowane wynagrodzenie tylko dlatego, że jedna z nich ma tytuł zawodowy magistra? Jakież to uprawnienia zawodowe uzyskane w toku studiów magisterskich wykorzystuje pielęgniarka w punkcie pobrań krwi? Nie trzeba mieć szczególnej wiedzy, że mieć świadomość, że pielęgniarki wykonujące praktykę zawodową w punkcie pobrań krwi, niezależnie od posiadanych kwalifikacji zawodowy wykonują tę samą pracę.

Kolejny artykuł poruszający zagadnienia związane z omawianą powyżej problematyką wkrótce na portalu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 106

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7606 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko w poszukiwaniu świadomości o płacach pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarka Józefa Szczurek-Żelazko autorką skandalicznych zapisów siatki płac pielęgniarek i położnych Najpierw ta pani coś wymyśliła, potem autorytatywnie wprowadziła w życie. Była…
Aktualności

Pielęgniarki pracujące za granicą o 24-godzinnych dyżurach.

2 min czytania
Pielęgniarki o pracy dobowej za granicą Praca pielęgniarek w systemie 24-godzinnym ma swoich zwolenników oraz rzesze osób, które zwracają uwagę na bezpieczeństwo…
Aktualności

Wiedza pielęgniarek na temat lewokomorowej niewydolności serca.

1 min czytania
Badania ankietowe wśród pielęgniarek i położnych Do redakcji pielegniarki.info.pl bardzo często zgłaszają się studenci pielęgniarstwa i położnictwa z prośbą o publikację kwestionariuszy…
Komentarze
×
Aktualności

Zwolnienie lekarskie wystawione online – kiedy pracodawca dowie się o zwolnieniu?