Stoły zabiegowe z elektryczną regulacją – jak mogą ułatwić codzienną pracę medykom?

3 min czytania
Aktualności
Stoły zabiegowe z elektryczną regulacją – jak mogą ułatwić codzienną pracę medykom?

Stół zabiegowy to wyspecjalizowane wyposażenie medyczne, wykorzystywane w wielu dziedzinach. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie przeprowadzania badań diagnostycznych, różnego rodzaju zabiegów, masaży, fizjoterapii oraz rehabilitacji.

Stoły zabiegowe muszą spełniać wysokie standardy higieniczne oraz sanitarne, ponadto przepisy czy normy określają użycie najwyższej jakości materiałów podczas ich produkcji.

Gdzie wykorzystuje się stoły zabiegowe z elektryczną regulacją wysokości?

Stół zabiegowy doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie świadczone są usługi zdrowotne czy lecznicze. Jego obecność jest wręcz obowiązkowa w:

 • szpitalach;
 • oddziałach ratunkowych;
 • klinikach;
 • przychodniach;
 • gabinetach lekarskich, np. laryngologicznych, stomatologicznych, dermatologicznych, urologicznych, ginekologicznych, ortopedycznych czy proktologicznych;
 • gabinetach zabiegowych;
 • gabinetach rehabilitacyjnych, fizjoterapeutycznych oraz masażu;
 • terapii manualnej.

Stoły zabiegowe wykorzystywane są również w miejscach, gdzie świadczone są usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze, np. w hospicjach czy domach opieki. W zależności od zapotrzebowania, stół zabiegowy może być wyposażony w różne funkcje lub dodatki. Jednym z kluczowych zastosowań jest możliwość regulacji jego wysokości oraz poszczególnych elementów.

Jak elektryczna regulacja wysokości stołów zabiegowych może ułatwić codzienną pracę medykom?

Praca lekarzy wymaga odpowiedniego wyposażenia, które znacząco wpływa na jakość świadczonych usług. Jedną z najważniejszych funkcji stołów zabiegowych jest zastosowanie pełnej regulacji. Odpowiednie ustawienie sprzętu pozwala zapewnić dogodne warunki zarówno dla lekarza, jak i pacjenta.

W trakcie przeprowadzania procedur medycznych istotne jest prawidłowe ustawienie ciała względem zapotrzebowania przez specjalistę. Zdarzają się sytuacje, kiedy podczas badania, zabiegu czy masażu trzeba zmodyfikować ustawienia wysokości leża, jednak pacjent nie powinien zmieniać pozycji. Wówczas świetnie sprawdza się regulacja elektryczna. Odbywa się ona przy użyciu pilota przewodowego bądź pilota nożnego. Takie zastosowanie pozwala na zmianę ułożenia stołu zabiegowego w każdej chwili, a proces ten przebiega bezproblemowo.

Elektryczna regulacja pozwala na dostosowanie wysokości zarówno do wzrostu specjalisty oraz jego zapotrzebowania, jak i wzrostu i gabarytów pacjentów. Dodatkowo znacząco usprawnia przeprowadzanie masaży, zabiegów czy ćwiczeń. Wybierając opcję sterowania pedałem, specjalista może operować stołem bez użycia rąk, dzięki temu nawet w trakcie terapii może dostosować ułożenie pacjenta.

To nowoczesna funkcjonalność, znacząco usprawniająca przeprowadzanie wszelkich procedur medycznych. Pozwala na optymalne przeprowadzenie badań czy zabiegów w efektywnych i komfortowych warunkach. Wpływa to na wygodę i ergonomię, jak również komfort i bezpieczeństwo pacjentów.

Stoły zabiegowe mogą również posłużyć do wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Tutaj regulacja wysokości ma duże znaczenie dla pielęgniarek, które mogą manewrować urządzeniem w wygodny sposób. Optymalne ustawienie pozwala na sprawne przeprowadzenie procedury i znacząco odciąża personel medyczny.

Elektryczna regulacja to również spore udogodnienie dla samego pacjenta, ponieważ wchodzenie i schodzenie ze stołu zabiegowego jest dużo prostsze. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku dzieci, osób z niepełnosprawnościami czy borykających się z dolegliwościami bólowymi uniemożliwiającymi sprawne poruszanie.

Jakie inne cechy stołów zabiegowych są pomocnymi funkcjami dla personelu medycznego?

Stoły zabiegowe posiadają możliwość zastosowania dodatkowego wyposażenia, które znacząco usprawni pracę lekarzom i pielęgniarkom. W zależności od indywidualnych preferencji można zdecydować się na:

 • uchwyt na prześcieradło – montowany jest z tyłu stołu, w segmencie leża. Jego obecność pozwala na szybką i sprawną wymianę prześcieradła między przyjmowaniem pacjentów lub – w razie konieczności – w trakcie przeprowadzania procedury medycznej. Zapewnia to duży komfort zarówno specjalistom, jak i osobom badanym;
 • uchwyty na pasy do unieruchomienia pacjenta – tego rodzaju dodatek pozwala zabezpieczyć pacjenta przed samookaleczeniem czy niekontrolowanym spadnięciem z łóżka. To duże ułatwienie dla personelu medycznego, który bez obaw o własne zdrowie, może przeprowadzić wszelkie procedury. Odpowiednie zabezpieczenie pacjenta zwiększa komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo podczas codziennej pracy;
 • barierki boczne składane – ich zastosowanie przede wszystkim zabezpiecza pacjentów przed upadkiem, jak również pozwala im na wygodną zmianę pozycji. Konstrukcja barierek jest wytrzymała, natomiast manewrowanie nimi wymaga użycia jedynie jednej ręki. Takie zastosowanie wpływa na ergonomię pracy personelu medycznego;
 • otwór na twarz z zatyczką – tego rodzaju zastosowanie doskonale sprawdzi się podczas masaży, rehabilitacji czy fizjoterapii. Otwór umożliwia przyjęcie komfortowej pozycji przez pacjenta, co przekłada się na ergonomię pracy specjalistów.

STEL32 to jeden ze stołów zabiegowych od polskiego producenta mebli medycznych U.B.M. Katarzyna Kotasińska, który może być wyposażony w barierki boczne.

Stoły zabiegowe to wielofunkcyjne wyposażenie, które doskonale sprawdza się podczas pracy z pacjentem. Pozwala na sprawne przeprowadzenie procedury medycznej, jak również sprawowanie opieki. Ich niezawodność oraz funkcjonalność sprawiają, że z powodzeniem wykorzystywane są we wszystkich placówkach medycznych oraz hospicjach czy domach opieki. Niewątpliwie ich największą zaletą jest usprawnienie pracy lekarzom i pielęgniarkom.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościNormy zatrudnieniaSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - emerytowani policjanci i strażacy idą na pielęgniarstwo.