Strajk pielęgniarek w CZD. Dyrektor: "W dniu dzisiejszym przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia na prośbę Dyrekcji szukali członków zarządu związku zawodowego pielęgniarek i położnych w CZD, ale bezskutecznie. Tymczasem nieosiągalna w budynku Przewodnicząca Nasiłowska ponownie występuje w mediach, pomijając wcześniejsze ustalenia."

3 min czytania
AktualnościStrajk pielęgniarek w CZD.
Strajk pielęgniarek w CZD. Dyrektor: "W dniu dzisiejszym przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia na prośbę Dyrekcji szukali członków zarządu związku zawodowego pielęgniarek i położnych w CZD, ale bezskutecznie. Tymczasem nieosiągalna w budynku Przewodnicząca Nasiłowska ponownie występuje w mediach, pomijając wcześniejsze ustalenia."

 

 

Zobacz więcej informacji o strajku pielęgniarek w CZD

 

 

Szanowni Państwo,
w związku z informacjami przekazywanymi przez zarząd zakładowego związku zawodowego pielęgniarek i położnych w Centrum Zdrowia Dziecka informujemy, co następuje:

W dniu wczorajszym odbyło się z inicjatywy Dyrekcji Centrum Zdrowia Dziecka spotkanie z Zarządem Zakładowego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w CZD, podczas którego podjęto kolejną turę rozmów dotyczącą zażegnania konfliktu.

W trakcie ostatniego spotkania strona związkowa została poproszona o zgłoszenie postulatów pozapłacowych. Strona związkowa zaproponowała wprowadzenie do porozumienia rozwiązań wzmacniających rolę pielęgniarek oddziałowych, propozycja ta została zaakceptowana przez dyrekcje.

W związku z powyższym nieprawdą jest, że Dyrekcja nie podejmowała prób nawiązywania kontaktu z pielęgniarkami. Pragnę ponownie podkreślić, że nieprawdą jest podawana przez Przewodniczącą Nasiłowską informacja o braku kontaktu z strony Dyrekcji CZD.
 
Dyrekcja CZD nie tylko wczoraj, ale i w poprzednich dniach była inicjatorem spotkań z pielęgniarkami z CZD, jak również odpowiadała pozytywnie na wszelkie zaproszenia do rozmów kierowane ze strony zarządu związku zawodowego.

Podczas wczorajszego spotkania strony ustaliły na wniosek zarządu pielęgniarek powrót do rozmów w niedzielę. Dokładny termin rozpoczęcia rozmów miał być ustalony przez pełnomocników reprezentujących obie strony. Taką formę kontaktu zaproponowała przewodnicząca Nasiłowska. Niestety zarząd związku zawodowego postanowił komunikować się z Dyrekcją za pośrednictwem mediów. W dniu dzisiejszym przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia na prośbę Dyrekcji szukali członków zarządu związku zawodowego pielęgniarek i położnych w CZD, ale bezskutecznie. Tymczasem nieosiągalna w budynku Przewodnicząca Nasiłowska ponownie występuje w mediach, pomijając wcześniejsze ustalenia.

Z informacji medialnych dowiedzieliśmy się, że Panie Pielęgniarki zapraszają Dyrekcje CZD   w poniedziałek na rozmowy. Do tej pory nie otrzymaliśmy informacji o ewentualnych rozmowach. 

W tej chwili spornym punktem porozumienia jest kwota podwyżki, która została zaproponowana przez Dyrekcje CZD. Przed każdym spotkaniem zarząd związku zawodowego pielęgniarek kieruje wobec Dyrekcji CZD pytanie czy zaproponowana kwota wzrosła, bo inaczej nie ma sensu rozmawiać.

W rozmowach uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, którzy pośredniczą także w kontaktach pomiędzy Dyrekcją a zarządem związku zawodowego pielęgniarek i położnych w CZD. Zarząd Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych dysponuje numerami komórkowymi przedstawicieli resortu zdrowia, w dniu wczorajszym za pośrednictwem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia odbyło się wspomniane wcześniej spotkanie.

Przyjęcie postulatów pielęgniarek kosztowałoby Instytut 7 milionów złotych w skali roku. 11 dni strajku oznacza stratę około 5,5 milionów złotych. Proponowana podwyżka w kwocie 250 zł brutto (wraz z dodatkami średnio około 360 zł brutto) została zaproponowana podczas 7 dnia strajku, kiedy strata szpitala wynosiła 3,5 miliona złotych. Mamy wrażenie, że zarząd związku zawodowego znając trudną sytuacje finansową Instytutu, zdaje sobie sprawę, że prowadzone działania doprowadzą do utraty płynności finansowej Centrum Zdrowia Dziecka. Przewodnicząca Nasiłowska w wypowiedziach medialnych po każdej informacji o trudnej sytuacji finansowej Instytutu sugeruje, że Dyrekcja CZD za tą sytuacje obwinia pielęgniarki.
Pragniemy stanowczo podkreślić, że nigdy Dyrekcja CZD nie wskazywała grupy zawodowej pielęgniarek i położnych jako winnych złej sytuacji finansowej. Obecne zadłużenie Instytutu nie pojawiło się teraz, jest ono wynikiem kilkunastoletniego narastania.

Dyrekcja CZD biorąc pod uwagę sytuacje finansową Instytutu zaproponowała największą możliwą kwotę podwyżki. Dyrekcja CZD spotkała się z pielęgniarkami i położnymi omawiając każdy punkt porozumienia oraz szczegółowo wskazując źródła środków na podwyżki. Jednocześnie Dyrekcja przedstawiła pełny obraz sytuacji finansowej szpitala, łącznie z informacją o stracie finansowej za ubiegły rok w wysokości 31 milionów złotych. Do zażegnania konfliktu niezbędna jest wola obu stron uczestniczących w rozmowach oraz branie pod uwagę sytuacji finansowej z jaką boryka się IPCZD.

Chcielibyśmy również podkreślić, że przewodnicząca Nasiłowska wielokrotnie w wypowiedziach medialnych mówiła, że nikt nie „ich” nie traktuje poważnie. Traktowanie poważnie w oczach przewodniczącej Nasiłowskiej to spełnienie żądań finansowych wystosowanych przez związek zawodowy pielęgniarek i położnych. W oczach Dyrekcji CZD traktowanie poważnie to zaproponowanie największej możliwej podwyżki z poszanowaniem trudnej sytuacji finansowej Instytutu.

źródło: strona CZD

 

Zobacz więcej informacji o strajku pielęgniarek w CZD

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9019 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek od 5 900 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Miejsce pracy: Łódź Zakres obowiązków: zapewnianie jakości opieki nad pacjentem w zakresie profilaktyki zakażeń zakładowych; nadzorowanie stanu sanitarno-higienicznego…
AktualnościNowa siatka płac

Urlop pielęgniarek. Za wiek, staż czy wykształcenie.

3 min czytania
Warunki pracy pielęgniarek – dodatkowy urlop wypoczynkowy W dokumencie „Polityka Wieloletnia Państwa na rzecz Pielęgniarstwa i Położnictwa w Polsce”, wytyczono wiele celów,…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki LM – posłowie o potwierdzaniu kwalifikacji.

2 min czytania
Nowa siatka płac pielęgniarek – absurdalność tej regulacji wykazują posłowie, którzy… ją uchwalili Grupa 57 posłów złożyła na początku września interpelację poselską…
Komentarze