Stres i niepokój, jak sobie pomóc? Czy leki na uspokojenie rozwiążą problem?

3 min czytania
Aktualności
Stres i niepokój, jak sobie pomóc? Czy leki na uspokojenie rozwiążą problem?

Stres towarzyszy nam każdego dnia, w pracy, w szkole, w domu. Na niektórych działa mobilizująco i daje siłę oraz motywację do działania, innych potrafi całkowicie sparaliżować i nie pozwala normalnie funkcjonować. Jednak jeśli towarzyszy nam on zbyt często lub przewlekle, wpływa negatywnie na liczne układy i narządy naszego organizmu, które w sytuacji stresowej są postawione w stan najwyższej gotowości. Pomocą w takim przypadku mogą być leki uspokajające. Co to za preparaty i kto powinien z nich skorzystać? Czy istnieją cudowne tabletki na stres?

Stresory, czyli czynniki stresogenne

Stresor, czyli bodziec, który wywołuje reakcję stresową, może mieć różne pochodzenie. Przykładami takich bodźców mogą być sytuacje jak np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy czy też egzamin na studiach. Stresorem mogą być także mniej oczywiste wydarzenia, a zalicza się do nich organizację przyjęcia urodzinowego czy też własny ślub. Na to jak radzimy sobie ze stresem, ma wpływ wiele czynników. Wśród nich wyróżnia się m.in. osobowość i temperament. Niektóre osoby podczas sytuacji stresowych, nie są w stanie normalnie funkcjonować, w tym spać, chodzić do pracy, myśleć logicznie. W odpowiedzi na stres mogą pojawić się problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego m.in. biegunki lub zaparcia. U kobiet może on wywołać zaburzenia miesiączkowania i trudności w utrzymaniu optymalnej masy ciała. Kołatania serca, a także problemy z oddychaniem to także reakcja na stres. Często więc sięgamy po tabletki na uspokojenie, aby złagodzić stany napięcia nerwowego.

Tabletki uspokajające, jakie preparaty są dostępne na rynku?

W aptekach znaleźć można wiele różnych preparatów wyciszających oraz uspokajających dostępnych bez recepty. Tabletki uspokajające bez recepty oparte są przede wszystkim o składniki pochodzenia roślinnego.

Jednym z najpopularniejszych surowców roślinnych stosowanych w stanach wzmożonego napięcia nerwowego jest kozłek lekarski (łac. Valeriana officinalis). Surowcem zielarskim w przypadku tej rośliny jest korzeń kozłka. Zawarte w nim unikalne związki m.in. estry kwasu izowalerianowego i kwas walerenowy, odpowiadają za jego działanie uspokajające oraz ułatwiające zasypianie. Do innych popularnych surowców roślinnych, które występuje w preparatach na uspokojenie, należą:

  • melisa lekarska,
  • chmiel zwyczajny,
  • lawenda lekarska,
  • męczennica cielista.

Surowce te można znaleźć jako leki uspokajające bez recepty pod różną postacią (np. tabletki, mikstury, krople, herbatki do zaparzania).

Niektórym osobom ziołowe tabletki na uspokojenie zdecydowanie wystarczą i pomogą się wyciszyć. Niekiedy zwłaszcza jeśli działają na nas silne stresory, mogą okazać się one zbyt słabe. Konieczna może być konsultacja lekarza i przepisanie leków dostępnych tylko na receptę. Tego typu leki na uspokojenie działają na poziomie ośrodkowego układu nerwowego, wpływając w nim na przekaźnictwo nerwowe. Wśród preparatów na receptę można znaleźć takie związki chemiczne jak m.in. alprazolam, zolpidem, hydroksyzynę. Są to silne środki uspokajające, a ich stosowanie powinno być prowadzone pod stałą kontrolą lekarza, ze względu na niebezpieczne działania niepożądane, jakie mogą wynikać z ich nieprawidłowego stosowania. 

Co jeszcze może pomóc? Domowe metody na stres

Oprócz leków zarówno tych dostępnych bez recepty jak i z przepisu lekarza nie należy też zapomnieć o tym, co możemy zrobić dla siebie sami. Tzw. domowe metody na stres, to np. aktywność fizyczna. I nie musi to być od razu udział w maratonie czy wyścigu kolarskim. Spacer do lasu czy też joga powtarzane regularnie, mogą pomóc w walce ze stresem. Warto zadbać też o prawidłową dietę, osobom narażonym na stres szczególnie przydadzą się witaminy z grupy B, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego obowiązkowo powinny znaleźć się w naszym jadłospisie. Produkty, które je zawierają (np. drożdże, orzechy, kiełki pszenicy).

Przydatne może okazać się także prowadzenie tzw. higienicznego trybu życia. Co to oznacza? Należy zachować harmonię pomiędzy czasem pracy i snu. Regeneracja jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, więc nie należy o niej zapominać. Pomóc może także medytacja lub masaż relaksacyjny. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 10

Bądź pierwszym, który oceni wpis

493 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Izby pielęgniarskie - wotum nieufności dla wiceprezesa.

2 min czytania
Działalność Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Ogólnopolskie Stowarzyszenie Położnych Rodzinnychul. Romana Maya 5664-500 Szamotuły Szamotuły, dnia 16.10.2023г. Stanowisko w sprawie artykułu opublikowanego…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - ponad 6 tys. pielęgniarek odbywa specjalizacje w jednej dziedzinie pielęgniarstwa.

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne dla pielęgniarek Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki pozwala pielęgniarce objąć specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym,…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – poseł: ustawa jest zła, trzeba napisać ją od początku.

3 min czytania
W środę debata o wynagrodzeniach pielęgniarek. Zwycięży wazeliniarstwo czy potrzeba rozwiązania gigantycznego problemu W ostatnich artykułach redakcyjnych Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nieco spadnie różnica w podstawie.