Studenci pielęgniarstwa mówią, ile musiałyby wynosić ich zarobki, żeby zrezygnowali z planowanego wyjazdu za granicę

2 min czytania
Aktualności

 

      

 

Dwadzieścia pięć pielęgniarek skończyło studia na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Miały uroczystość tak zwanego czepkowania.

Większość absolwentek nie kryje, że chce wyjechać i pracować za granicą. Wszystko z powodu niskich zarobków w kraju. 

TRUDNE STUDIA, NISKIE ZAROBKI

Przyszłe pielęgniarki zaznaczają, że ukończenie studiów nie jest łatwe. – Bardzo ciężki jest zwłaszcza pierwszy rok. Na pewno nie ma czasu na imprezy, to studia dla wymagających. Mnóstwo nauki i zajęć praktycznych z pacjentami. Trzeba robić to z pasją, choć zarobki pielęgniarek nie są zachęcające. Ja będę na początku pracowała w Polsce, ale chyba jak nabiorę doświadczenia, to wyjadę – mówi Kamila.

"WRÓCIMY JAK POPRAWIĄ SIĘ ZAROBKI. MOŻE"

Trzyletnie studia obejmują ponad dwa tysiące czterysta godzin zajęć praktycznych w szpitalach i przychodniach. – Wbicie pierwszej igły to spore przeżycie, ale z czasem zakładanie wenflonów idzie coraz lepiej – opowiadają Angelika i Weronika. – Rozmawiamy z koleżankami. Większość wyjedzie. To ciężka praca wiążąca się z ogromną odpowiedzialnością, a oferuje nam się 1,6 tysiąca złotych. W Anglii pielęgniarka zarabia 2,5 tysiąca funtów, w Niemczech 2,5 tysiąca euro. Nie ma o czym gadać – mówią absolwentki.

– Ile musiałyby wynosić zarobki, żebyście zrezygnowały z wyjazdu? – pyta reporter Radia Gdańsk.

– Trzy, trzy i pół tysiąca. To jest kwota, żeby jakoś w miarę normalnie żyć. Trudno się utrzymać za pieniądze, jakie nam się oferuje i każda z nas ma już 2-3 oferty pracy na miejscu. Może jak się poprawią płace to wrócimy – odpowiadają świeżo upieczone pielęgniarki.

"DZIEWCZYNY BĘDĄ NAM UCIEKAŁY"

Doktor Kazimiera Hebel jest opiekunką roku pielęgniarek na Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Trudno skończyć te studia. Trzeba mieć specjalne predyspozycje, lubić drugiego człowieka. Sytuacja na rynku pracy jest specyficzna. Szacuję, że jeśli w Polsce z tych 25 osób, które dziś odebrały czepki, zostanie 1/3, to będzie sukces. Realia mamy takie, że dziewczyny będą nam uciekały. Mam nadzieję, że to się zmieni.

Rok ukończyło 25 osób, w tym czterej mężczyźni. Sześć osób nie odebrało tradycyjnych czepków, bo nie zdało egzaminu końcowego.

BRAKUJE PIELĘGNIAREK

W Polsce brakuje pielęgniarek, zwłaszcza młodych. Według statystyk na tysiąc pacjentów przypada niespełna 5,5 pielęgniarki. Średnia europejska to dziewięć. 

W Akademii Pomorskiej w Słupsku studia pielęgniarskie są prowadzone od 2002 roku. W tym czasie mury uczelni opuściło ponad pół tysiąca pielęgniarek.

Przemysław Woś/mili

Artykuł pochodzi ze strony internetowej: http://m.radiogdansk.pl/index.php/wiadomosci/item/45422-pielegniarki-skonczyly-studia-w-slupsku-chcemy-wyjechac-i-zarabiac-za-granica.html

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9021 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarka magister ze specjalizacją to fanaberia związków.

2 min czytania
Pielęgniarka ze specjalizacją na oddziale IOM Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w poprzednich artykułach zajęła się problematyką dotyczącą wymagań kwalifikacyjnych stawianych…
AktualnościNowa siatka płac

Tysiąc pielęgniarek podpisało petycję.

4 min czytania
Petycja do władz krajowych związku pielęgniarek W dniu 30 sierpnia 2021 roku redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych, rozpoczęła zbieranie podpisów pod…
AktualnościNowa siatka płac

Związek pielęgniarek o jeszcze innej siatce płac.

3 min czytania
Wiele wariantów siatki płac zgłaszanych przez związek pielęgniarek Trudno się rozeznać jakie projekty podziału pielęgniarek na grupy składał związek pielęgniarek – OZZPiP…
Komentarze