Studia pomostowe – egzamin praktyczny.

1 Mins read
AktualnościListy i pytania do redakcji

Jestem położną, pracuję w zawodzie, mam duże doświadczenie zawodowe, ukończone kursy kwalifikacyjne. Skuszona propozycją ze strony Akademii Świętokrzyskiej, wraz z grupą moich koleżanek podjęłyśmy studia pomostowe, finansowane ze środków unijnych. Warunkiem by zostać studentem, było posiadanie prawa wykonywania zawodu oraz praca na stanowisku położnej. Zajęcia rozpoczęły się 9.09.06r. Wtedy też dowiedziałyśmy się, by uzyskać tytuł licencjata, wymagane jest napisanie pracy licencjackiej i jej obrona oraz zdanie praktycznego egzaminu. Że obowiązuje egzamin praktyczny dla studentów po maturze,uważam za prawidłowe, ale egzamin praktyczny dla studenta z prawem wyk. zawodu, praktyką, kursami, uważam za absurd i podważanie kompetencji. Według jakich zasad, czy dyrektyw ten egzamin wprowadzono w/w uczelni. Naświetlając Panu powyższy temat zwracam się z gorącą prośbą o wsparcie medialne,pokierowanie gdzie ew. możemy się zwrócić by uzyskać odpowiedz kto i według jakich dyrektyw nakazuje nam zdawać egzamin praktyczny i czemu on ma służyć, przecież studia te miały nam uzupełnić i poszerzyć wiedzę a nie sprawdzać czy umiem się wkłuć venflonem i itp. Serdecznie pozdrawiam,jeszcze raz proszę o pomoc w w/w sprawie.

Imię i Nazwisko autorki listu do wiadomości redakcji

Odpowiedz redakcji Portalu Pielęgniarki i Położnej

W Informatorze Gazety Pielęgniarki i Położnej – STUDIA POMOSTOWE w czerwcu tego roku pisałem:

"Regulacje prawne dotyczące studiów pomostowych dają uczelniom dowolność w zakresie wydłużenia czasu kształcenia, co przekłada się na koszty ponoszone przez studentów. Wątpliwości budzi uzależnienie liczby godzin nauczania od roku rozpoczęcia nauki w średniej szkole medycznej. Praktyczny egzamin końcowy w sytuacji, kiedy egzaminowani to pielęgniarki i położne posiadające prawo wykonywania zawodu to kolejny absurd."

Zdanie to podtrzymuję! Po rozeznaniu się w tym temacie w kilku uczelniach mam informację, że egzamin praktyczny jest w istocie egzaminem…..teoretycznym. Wygląda to w ten sposób, że egzaminowany losuje oddział, następnie "pacjenta z konkretną jednostką chorobową" i jego zadaniem jest opracowanie diagnozy pielęgniarskiej. Egzamin odbywa się…na terenie uczelni. Nie na oddziale szpitalnym.

Pozdrawiam

Mariusz Mielcarek

Zobacz też:

Studia pomostowe

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8900 posts

About author

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Articles
Related posts
Aktualności

Izba o kosztach gali pielęgniarek. Milion złotych?

1 Mins read
Okręgowy Zjazd pielęgniarek zaplanował na rok 2025 kwotę prawie miliona złotych na organizację przedmiotowej gali. 14 maja 2025 r. na Torze Wyścigów…
Aktualności

Każda rana wymaga właściwej opieki – kompleksowe podejście do leczenia ran i profilaktyki zakażeń

6 Mins read
Nieprawidłowe leczenie ran prowadzi do przewlekłego bólu, infekcji i groźnych powikłań, które dla wielu pacjentów kończą się hospitalizacją, a nawet amputacją. W…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki wyjeżdżały autobusami a teraz zarabiają kilkanaście tysięcy złotych.

2 Mins read
W sejmie o pielęgniarkach. Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 24 czerwca 2024 roku w sprawie: pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w…
Komentarze