Stypendia oraz dopłaty do czesnego na kierunku pielęgniarstwo.

4 min czytania
Aktualności
Stypendia oraz dopłaty do czesnego na kierunku pielęgniarstwo.

Stypendia i dopłaty do czesnego obejmą około 2 tys. osób.

Sejm – Podkomisja stała do spraw monitorowania wykorzystania środków unijnych, w dniu 16 sierpnia 2023 r.

Zastępca dyrektora Departamentu Oceny Inwestycji Ministerstwa Zdrowia Małgorzata Iwanicka-Michałowicz:

Dziękuję, panie przewodniczący. Szanowni państwo, witam serdecznie.

Jeśli chodzi o kwestię planowanego harmonogramu naborów w części, za które odpowiada Ministerstwo Zdrowia, jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, to przejdę oczywiście – tak, jak sugeruje pan przewodniczący – po tych obszarach, które mamy w dokumencie.

Szanowni państwo, zacznę od kwestii – tak jak w porządku obrad – planowanych naborów. Jednym z komponentów, które mamy w ramach KPO, jest komponent dotyczący kompleksowego rozwoju badań w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. W ramach tego komponentu na przełomie III i IV kwartału tego roku planujemy uruchomić nabór, który będzie dotyczył sfinansowania inwestycji, która będzie realizowana przez Państwowy Zakład Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Inwestycja – oczywiście literalnie wpisana w dokument – będzie polegała na utworzeniu centrum badawczo-analitycznego. Jesteśmy już na finalnym etapie, jeśli chodzi o opracowanie dokumentacji naborowej.

Tak jak powiedziałam, zakładamy, że otworzymy taki nabór najpóźniej na przełomie III i IV kwartału. Jeśli chodzi o kwestię przygotowania do realizacji tej inwestycji – bo to jest inwestycja, która będzie procedowana w trybie niekonkurencyjnym – to PZH PIB jest już po ogłoszeniu przetargu. Jeśli chodzi o przygotowanie dokumentacji projektowej, to kolejne zamówienie, dotyczące już literalnie robót budowlanych, jest w trakcie procedowania. Myślę więc, że w ramach tej inwestycji spodziewamy się pierwszych wydatków, w postaci faktur, jeszcze w tym roku.

Jeśli chodzi o kolejny komponent w odniesieniu do inwestycji związanych z modernizacją i doposażeniem obiektów dydaktycznych, to podobnie, jak w przypadku tej wcześniejszej inwestycji, nabór na wsparcie infrastrukturalne planujemy na przełomie III i IV kwartału.

Jeśli chodzi o kolejne obszary – a mianowicie obszar związany z transformacją cyfrową oraz wsparciem podmiotów leczniczych – to nabory planujemy na IV kwartał tego roku. Finalizujemy również prace nad określeniem zasad, kryteriów, wzorów dokumentów, na których będzie można do nas aplikować.

Ostatni komponent dotyczący rozwoju opieki długoterminowej… Plany ogłoszenia naboru w tym zakresie są dopiero na 2024 r., więc nie będę bliżej przedstawiała stanu realizacji, bo, tak jak państwo prosili, dziś koncentrujemy się na naborach planowanych w 2023 r. jak również na tym, co udało nam się ogłosić do tej pory. Planowane ogłoszenie w harmonogramie jest określone na pierwsze półrocze, pierwszy kwartał. To jest ten komponent pożyczkowy.

Szanowni państwo, to wszystko w dużym skrócie, jeśli chodzi o plany naborów, natomiast chciałam jeszcze zaznaczyć, że faza przygotowawcza naborów – z uwagi na mnogość instrumentów, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia – jest dość pracochłonna i czasochłonna. Jak państwo doskonale wiecie, mamy do dyspozycji środki z Funduszu Medycznego, w ramach którego już procedujemy część naborów, a kolejne są w planach. Mamy środki Polityki spójności, środki budżetu państwa będące w części w dyspozycji ministra zdrowia. Faza przygotowawcza jest po to, żeby te instrumenty z jednej strony się nie powielały, a z drugiej, żeby były względem siebie uzupełniające, komplementarne. To wymaga dużego nakładu czasu pracy, głównie jeśli chodzi o zdefiniowanie szczegółowych obszarów wsparcia, zakresu oraz kryteriów oceny wniosków.

Jeśli chodzi o nabory, które ogłosiliśmy według stanu na koniec lipca, to ogłosiliśmy pierwsze nabory, które dotyczą tego komponentu związanego ze wsparciem kadry medycznej. Ogłosiliśmy nabór, który dotyczy sfinansowania stypendiów dla studentów kierunku: lekarskiego, lekarsko dentystycznego, ratownictwa medycznego, położnictwa, pielęgniarstwa, analityki medycznej. Wnioski są po wstępnej fazie oceny. Mogę przytoczyć dane i kilka drobnych szczegółów – oczywiście jeśli jeszcze mamy czas – ile tych wniosków, ile uczelni się zakwalifikowało itd. Jeśli państwo pozwolicie, to o tym powiem, bo myślę, że to może być dość istotne.

Przewodniczący poseł Marek Sowa (KO):

Chcielibyśmy otrzymać informację na piśmie – o tych zakresach naborów, jakie były wnioski
– bo słowo jest ulotne, natomiast jak dostaniemy informacje pisemne, to będzie lepiej

Zastępca dyrektora departamentu MZ Małgorzata Iwanicka-Michałowicz:

Dobrze. Może tylko króciutko wspomnę, że jeśli chodzi o stypendia dla studentów kierunku lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, fizjoterapii, farmacji i analityki medycznej, to zostały zakwalifikowane 22 uczelnie, które złożyły wstępnie wnioski. W ramach tych wniosków planujemy objąć wsparciem ok. 1000 studentów. To są studenci, którzy rozpoczęli naukę w semestrze zimowym roku akademickiego 2022–2023 zgodnie z systemem zachęt, czyli z dokumentem, który został przyjęty w poprzednim roku.

W ramach drugiego działania, jeśli chodzi o stypendia dla kierunku pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne, to mamy wnioski złożone przez 35 uczelni, które łącznie obejmują 2000 studentów. W najbliższym czasie – jeśli chodzi o te nabory dedykowane studentom – planowane jest również uruchomienie, w ramach trzeciego działania, bezzwrotnego wsparcia dla studentów kierunków: pielęgniarstwo, położnictwo i ratownictwo medyczne. Wsparcie będzie udzielane w postaci dopłaty do czesnego.

To jest przed nami. Ten komponent będzie realizowany w najbliższych tygodniach. Szanowni państwo, tyle, jeśli chodzi o harmonogram naborów. Jeśli macie państwo pytania, to chętnie odpowiem.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 8

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7906 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2 min czytania
W dzisiejszych czasach zdrowie jest jednym z najcenniejszych skarbów, którymi dysponujemy. W związku z tym, prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 65–70 PLN netto/godz.

1 min czytania
Oferta odmienna od innych… W dniu dzisiejszym publikujemy kolejna ofertę pracy skierowaną do osób wykonujących zawód pielęgniarki. Ta oferta jest odmienna od innych…
Komentarze
×
Aktualności

Działacze izby pielęgniarek odwiedzają pielęgniarki w dyżurkach pielęgniarskich.