Sytuacja polskich pielęgniarek i położnych na przykładzie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. "Brakuje do pracy około trzydziestu pielęgniarek, aby szpital mógł normalnie funkcjonować. Złożona przez pracodawcę propozycja porozumienia wskazuje zaledwie na cztery nowe etaty…

2 min czytania
Aktualności

 

 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie sytuacji

pielęgniarek i położnych na przykładzie

Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie

 

Szanowny Panie Ministrze,

Pielęgniarki i położne z największego szpitala w województwie warmińsko-mazurskim nie wykluczają protestu ze względu na zbyt małą liczbę zatrudnionych tam pielęgniarek. Ich zdaniem nie ma obecnie w szpitalu ani jednego oddziału, na którym pracowałoby tyle personelu, ile trzeba.

Pielęgniarki domagają się zatrudnienia nowych osób. Potrzeby są ogromne i natychmiastowe, ponieważ jak wskazuje przewodnicząca związku zawodowego pielęgniarek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie, brakuje do pracy około trzydziestu pielęgniarek, aby szpital mógł normalnie funkcjonować.

Pielęgniarki żądają również czytelnego podziału pieniędzy obiecanych im w ubiegłym roku. Chodzi o kwotę 400 zł brutto podwyżki. Pieniądze te są dzielone bez porozumienia ze związkami zawodowymi.

Złożona przez pracodawcę propozycja porozumienia wskazuje zaledwie na cztery nowe etaty zamiast trzydziestu. Pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego pozostają w sporze zbiorowym z pracodawcą od lipca 2015 r.

Mając na uwadze rolę, jaką odgrywają pielęgniarki i położne w służbie zdrowia, szacunek do wykonywania niezwykle wymagającego zawodu oraz troskę o bezpieczeństwo pacjentów i jakość leczenia, apeluję do Pana Ministra o pilne zajęcie się dramatyczną sytuacją pielęgniarek i położnych nie tylko z Olsztyna, ale i całego kraju.

Protesty tego środowiska zawodowego oraz ich zapowiedzi są słyszalne w całej Polsce. Tylko do mojego biura poselskiego spłynęło w ostatnim miesiącu kilkanaście próśb i apeli o pomoc w tej sprawie.

Pielęgniarki i położne po raz kolejny bronią nie tylko swoich praw, ale również praw pacjentów. Z roku na rok drastycznie spada liczba chcących wykonywać ten zawód. A to z pewnością może doprowadzić do pogorszenia już i tak katastrofalnej sytuacji w służbie zdrowia. Rządzący powinni być tego świadomi i podjąć zdecydowane działania, aby poprawić sytuację zawodową i finansową pielęgniarek i położnych oraz zatrzymać bardzo niepokojące tendencje.

W związku z nakreślonym powyżej problemem zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1. Jakie kroki zamierza podjąć Ministerstwo Zdrowia w celu zapewnienia odpowiednich warunków pracy i opieki pielęgniarskiej pacjentom zarówno Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie, jak i szpitali w całym kraju?

2. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje w najbliższym czasie uruchomić dodatkowe środki na wynagrodzenia dla pracujących pielęgniarek, które mogłyby być motywacją do pracy w tym zawodzie?

3. W jaki sposób Ministerstwo Zdrowia zamierza zachęcić/zmotywować osoby do kształcenia się i wykonywania zawodu pielęgniarki/pielęgniarza w Polsce?

Z wyrazami szacunku
Poseł na Sejm RP
Mirosław Pampuch

09-06-2016

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8992 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

MZ - pielęgniarka zoperuje pacjenta.

2 min czytania
Pielęgniarka – chirurgiczna asysta lekarza Ministerstwo zdrowia w dniu 16 lipca 2021 roku, na stronie legislacja.gov.pl ogłosiło projekt rozporządzenia. Dotyczy on “specjalizacji…
AktualnościOferty pracy

9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

2 min czytania
Praca dla pielęgniarki – różne rodzaje umów W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła analizę ofert pracy zamieszczonych w…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek – wysokość wynagrodzeń w ofertach pracy Publikujemy przegląd ofert pracy dla pielęgniarek, zamieszczonych w Centralnej Bazie Ofert Pracy na…
Komentarze