Szkolenia dla pielęgniarek. Dane dotyczące liczby specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego.

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w liczbachSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia dla pielęgniarek. Dane dotyczące liczby specjalistek w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego.

Specjalizacja dla pielęgniarek

Pielęgniarstwo ratunkowe to szkolenie specjalizacyjne, którego celem jest nabycie przez pielęgniarkę wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych do podejmowania szybkich i specjalistycznych działań leczniczo-pielęgnacyjnych w sytuacji nagłego zagrożenia życia według obowiązujących standardów postępowania oraz przygotowanie pielęgniarki do realizacji zadań zawodowych wynikających z funkcji pielęgniarstwa w systemie ratownictwa medycznego tj.:

  • samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych;
  • pełnienia roli lidera w zespołach ratunkowych;
  • wdrażania zmian w praktyce pielęgniarki ratunkowej;
  • oceny rozwoju własnego i członków zespołu pielęgniarskiego;
  • uczestniczenia w projektowaniu i prowadzeniu kształcenia zawodowego i podyplomowego
  • pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych i innych przedstawicieli opieki zdrowotnej

Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie tę specjalizację, w latach 2006 – 2023 (pierwsze półrocze) ukończyło 3 318 pielęgniarek.

Egzamin państwowy w zakresie pielęgniarstwa ratunkowego, w obecnie trwającej sesji jesiennej odbędzie 26 października. Ma do niego przystąpić 194 osób.

Liczba pielęgniarek systemu ratownictwa medycznego

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o Państwowym Ratownictwie medycznym, pielęgniarka systemu – to pielęgniarka posiadająca tytuł specjalisty lub specjalizująca się w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii, a także pielęgniarka posiadająca ukończony kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego, anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii oraz posiadająca co najmniej 3-letni staż pracy w oddziałach tych specjalności, oddziałach pomocy doraźnej, izbach przyjęć lub pogotowiu ratunkowym.

Na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia w dniu 3 listopada 2022 roku Dyrektor departamentu MZ Agnieszka Tuderek-Kaleta informowała: zasoby kadrowe w szpitalnych oddziałach ratunkowych, według danych z wojewódzkich planów działania systemu, na koniec grudnia 2021 r. liczba pielęgniarek – 4803, w tym pielęgniarki systemu 3447.

Na podstawie danych przedstawionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że w 2022 roku liczba czynnych zawodowo pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego wynosiła 2 tys. Liczba ta była wyższa o 300 w porównaniu z rokiem 2018. W roku 2022 90% z nich było zatrudnionych w szpitalach (1,8 tys.).

Średnia wieku pielęgniarski specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego wynosi 48,3 lata. Natomiast ponad 1,5 tys. z nich jest wieku 48 lat i więcej.

źródło: dane Narodowego Funduszu Zdrowia, ckppip.edu.pl

Należy podkreślić, że rozbieżności w liczbie pielęgniarek systemu a posiadających specjalizację – pielęgniarstwo ratunkowe, wynika z faktu, że pielęgniarką systemu jest pielęgniarka także z tytułem specjalisty: anestezjologii i intensywnej opieki, chirurgii, kardiologii, pediatrii. Dodatkowo pielęgniarką systemu są pielęgniarki z ukończonym kursem kwalifikacyjnym.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni wpis

899 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka ze specjalizacją ma uprawnienie do pielęgnowania chorego z centralką. Poważnie?

1 min czytania
Szkolenie specjalizacyjne pielęgniarek Celem szkolenia w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego jest przygotowanie pielęgniarki do samodzielnego wykonywania specjalistycznych świadczeń zdrowotnych w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Pomysły na prezent dla pielęgniarek i położnych. 20 - 50 zł.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki ze związku OZZPiP o informacji, że 12 tys. PLN to wynagrodzenie osób z grupy 2.

3 min czytania
Związek pielęgniarek komentuje podawane podczas debaty sejmowej, informacje o zarobkach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliły w sejmie przedstawicielki…
Komentarze
×
Aktualności

Kolagen na stawy i skórę - fakty i mity