Szkolenia dla pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

1 min czytania
Aktualności

Na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi minister zdrowia określił sposób szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Szkolenie  odbywa się w zakresie podstawowym oraz uzupełniającym.

Szkolenie w zakresie uzupełniającym przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 4 lata.

Za szkolenie w zakresie podstawowym, uznaje się szkolenie  ukończone przez pielęgniarkę lub położną po dniu 22 marca 2003 r., potwierdzone zaświadczeniem.
Pielęgniarki i położne, o których mowa wyżej, są obowiązane do odbycia szkolenia w zakresie uzupełniającym, w terminie 4 lat od dnia wydania zaświadczenia.

Tematy wykładów obejmują:

Organizacja Służby Krwi w Polsce. Zasady współpracy pomiędzy RCKiK a jednostkami opieki zdrowotnej. Organizacja i funkcjonowanie szpitalnych Banków Krwi. Charakterystyka i wskazania do stosowania preparatów krwi. Choroby przenoszone drogą krwi.
Zasady bezpiecznego przetaczania krwi i jej składników. Dokumentacja przetoczeń. Odczyny poprzetoczeniowe. Autotransfuzja, krwioupust leczniczy. Podstawowe badania immunohematologiczne i zasady serologicznego dobierania preparatów krwi do przetoczeń.

Szkolenie obejmuje wykłady i zajęcia praktyczne.

Jednostkami organizacyjnymi upoważnionymi do prowadzenia szkoleń pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników są publiczne służby krwi.

Wykaz  jednostki organizacyjnych publicznej służby krwi prowadzących szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że koszt w/w szkoleń pokrywać będą publiczne służby krwi. Rzeczywistość jest jednak inna. Koszt szkolenia wacha się od 60 do 100zł. i ponosi go pielegniarka lub szpital.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8375 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jaki jest mechanizm uzależnienia od alkoholu?

2 min czytania
Uporanie się z alkoholizmem wymaga zrozumienia problemu uzależnienia i psychologicznych mechanizmów jego powstawania. Wiadomo, że alkoholizm wpływa nie tylko na ciało w…
Aktualności

Prawo do odszkodowania za dyskryminację pielęgniarek w kontekście prawa do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę

7 min czytania
W ostatnim czasie zauważalną stała się rosnąca świadomość pracowników w zakresie uprawnień jakie przyznają im przepisy Kodeksu pracy. Coraz częściej zgłaszają się…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – 12 tys. to nie jest dobra pensja dla pielęgniarki.

1 min czytania
„Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że pielęgniarki pracują w nocy, w niedziele, święta”… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje fragment wywiadu…
Komentarze