Szkolenia dla pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

1 min czytania
Aktualności

Na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi minister zdrowia określił sposób szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Szkolenie  odbywa się w zakresie podstawowym oraz uzupełniającym.

Szkolenie w zakresie uzupełniającym przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 4 lata.

Za szkolenie w zakresie podstawowym, uznaje się szkolenie  ukończone przez pielęgniarkę lub położną po dniu 22 marca 2003 r., potwierdzone zaświadczeniem.
Pielęgniarki i położne, o których mowa wyżej, są obowiązane do odbycia szkolenia w zakresie uzupełniającym, w terminie 4 lat od dnia wydania zaświadczenia.

Tematy wykładów obejmują:

Organizacja Służby Krwi w Polsce. Zasady współpracy pomiędzy RCKiK a jednostkami opieki zdrowotnej. Organizacja i funkcjonowanie szpitalnych Banków Krwi. Charakterystyka i wskazania do stosowania preparatów krwi. Choroby przenoszone drogą krwi.
Zasady bezpiecznego przetaczania krwi i jej składników. Dokumentacja przetoczeń. Odczyny poprzetoczeniowe. Autotransfuzja, krwioupust leczniczy. Podstawowe badania immunohematologiczne i zasady serologicznego dobierania preparatów krwi do przetoczeń.

Szkolenie obejmuje wykłady i zajęcia praktyczne.

Jednostkami organizacyjnymi upoważnionymi do prowadzenia szkoleń pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników są publiczne służby krwi.

Wykaz  jednostki organizacyjnych publicznej służby krwi prowadzących szkolenia pielęgniarek i położnych dokonujących przetaczania krwi i jej składników.

Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że koszt w/w szkoleń pokrywać będą publiczne służby krwi. Rzeczywistość jest jednak inna. Koszt szkolenia wacha się od 60 do 100zł. i ponosi go pielegniarka lub szpital.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8179 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek a co z innymi zawodami?

1 min czytania
Poseł o wynagrodzeniach innych zawodów medycznych i niemedycznych w kontekście wynagrodzeń pielęgniarek… Poniżej publikujemy wypowiedź posła Janusza Cieszyńskiego, z dnia 11 kwietnia…
Aktualności

Rola hurtowni medycznych w poprawie dostępności opieki zdrowotnej.

3 min czytania
Hurtownie medyczne są bardzo ważnym ogniwem w skutecznej opiece zdrowotnej. Dostarczają niezbędne materiały, sprzęt oraz leki do placówek na całym świecie. Tym…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarka z grupy drugiej słyszy: "masz najwyższe wykształcenie, to pomykaj".

2 min czytania
Ustawa skłóciła pracowników W kwietniowym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych opublikowaliśmy wiadomość pielęgniarki skierowaną do Redakcji Portalu. Pielęgniarka „zaszeregowana do grupy…
Komentarze