Szkolenia pielęgniarek – ta specjalizacja cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych
Szkolenia pielęgniarek – ta specjalizacja cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Specjalizacja dla pielęgniarek

Celem kształcenia w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego jest aktualizowanie wiedzy i umiejętności dotyczących pielęgniarstwa internistycznego. Uzyskanie tytułu specjalisty popartego uzyskaniem przez pielęgniarkę specjalistycznych kwalifikacji w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego oraz nabyciem umiejętności uprawniających do samodzielnego podejmowania świadczeń przewidzianych dla pielęgniarki po uzyskaniu tytułu specjalisty z pielęgniarstwa internistycznego.

W latach 2018-2023 (pierwsze półrocze) ponad 8,3 tys. pielęgniarek uzyskało tytuł specjalisty w tej dziedzinie.

Pielęgniarstwo pediatryczne – wykaz literatury 

W Sklepie Pielęgniarek i Położnych dostępne są pozycje, które sprawdzą się w przygotowaniach do odbycia przedmiotowej specjalizacji.

D. Talarska, D. Zozulińska-Ziółkiewicz: Pielęgniarstwo internistyczne. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017 (dodruk 2022)

II uaktualnione wydanie publikacji, która zyskała uznanie wielu Czytelników. Ogromnym atutem książki jest sposób prezentowania wiedzy – zwięzła forma, syntetyczne omówienie postępowania pielęgniarskiego w poszczególnych jednostkach chorobowych z uwzględnieniem najważniejszych problemów pielęgnacyjnych.

Książka jest adresowana przede wszystkim do studentów kierunku pielęgniarstwo i pielęgniarek pracujących na oddziałach internistycznych, a także przygotowujących się do egzaminów w ramach kształcenia podyplomowego. Może być również pomocna dla osób sprawujących profesjonalną opiekę, np. dla pracowników socjalnych lub asystentek osób przewlekle chorych.

K. Kędziora – Kornatowska, M. Muszalik, E. Krajewska – Kułak, I. Repetytorium z pielęgniarstwa. Podręcznik dla studiów medycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010

Podręcznik pielęgniarstwa o charakterze repetytoryjnym. Ułatwia podsumowanie przed egzaminem z przygotowania zawodowego zagadnień z różnych dziedzin medycyny, m.in. z pielęgniarstwa internistycznego, chirurgicznego, pediatrycznego. Uwzględniono w nim zarówno zagadnienia dotyczące kliniki, jak i pielęgniarstwa – diagnozę pielęgniarską i interwencje pielęgniarskie. Wszystkie rozdziały zostały napisane według ustalonego schematu ułatwiającego przyswojenie wiedzy. Książka adresowana do studentów pielęgniarstwa.

Liczba pielęgniarek, które chcą odbyć szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego

Z danych zamieszczonych w SMK wynika, że liczba zainteresowanych pielęgniarek odbyciem specjalizacji w zakresie pielęgniarstwa internistycznego to prawie 6 700 osób.

Poniżej publikujemy szczegółowe dane z podziałem na województwa.

Województwo:Liczba pielęgniarek, które zgłosiły swój udział w kursie
dolnośląskie640
kujawsko-pomorskie320
lubelskie415
lubuskie245
łódzkie495
małopolskie405
mazowieckie946
opolskie220
podkarpackie515
podlaskie330
pomorskie235
śląskie810
świętokrzyskie245
warmińsko-mazurskie90
wielkopolskie625
zachodniopomorskie160
Razem:6 696
(dane na dzień na dzień 31 sierpnia 2023 roku)

źródło danych: smk2.ezdrowie.gov, ckppip.edu.pl

Opracowanie: Daria Krajewska pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1056 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Izba pielęgniarek o przyczynie "pogorszenia stanu zdrowia pielęgniarki".