Szpitale ustalają "swoje normy" zatrudnienia pielęgniarek i położnych! W jakim procencie szpitali te "normy" są zaopiniowane przez samorząd i związki zawodowe pielęgniarek i położnych?

1 min czytania
AktualnościNormy zatrudnienia
Szpitale ustalają "swoje normy" zatrudnienia pielęgniarek i położnych! W jakim procencie szpitali te "normy" są zaopiniowane przez samorząd i związki zawodowe pielęgniarek i położnych?

      

 

Poniżej publikuję fragment odpowiedzi z dnia 18 stycznia 2017 roku, udzielonej przez wiceministra zdrowia pana Jarosława Pinkasa, na interpelację poselską w sprawie obsady pielęgniarskiej na oddziałach szpitalnych:

"Informuję, że w 2014 roku w celu oceny wykonania przez podmioty lecznicze przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych, Ministerstwo Zdrowia skierowało do 1 170 podmiotów leczniczych ankietę, składająca się z dwóch części.

Pierwsza część ankiety dotyczyła informacji o wykonaniu przez kierowników podmiotów leczniczych przepisu art. 50 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, czyli opinii w sprawie ustalenia norm wydanej przez przedstawicieli organów samorządu pielęgniarek i położnych oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych działających na terenie podmiotu. Druga część zawierała zestaw pytań, które dotyczyły między innymi informacji o liczbie pielęgniarek zatrudnionych w danym podmiocie leczniczym, liczbie etatów pielęgniarek/położnych, określenia czasów świadczeń pielęgniarskich bezpośrednich i pośrednich oraz czasów dyspozycyjnych dla pielęgniarek zatrudnionych w poszczególnych jednostkach organizacyjnych (oddziałach) danego podmiotu leczniczego.

W podsumowaniu zgromadzonych informacji stwierdzono m.in., że:

  1. W 486 podmiotach, (co stanowi 77,51% podmiotów, które odpowiedziały na ankietę) ustalone zostały normy według sposobu wskazanego w rozporządzeniu. W 58 podmiotach, (co stanowi 9,25% podmiotów, które odpowiedziały na ankietę) ustalono normy nie wykorzystując sposobu wskazanego w rozporządzeniu, natomiast 83 podmioty (co stanowi 13,24% podmiotów, które odpowiedziały na ankietę) nie ustaliły dotychczas norm zatrudnienia.
  2. W przypadku 430 podmiotów, ustalone normy nie zostały zaopiniowane przez przedstawicieli samorządu zawodowego i w przypadku 384 podmiotów, norm nie zaopiniowali przedstawiciele związków zawodowych."

Wybrał Mariusz Mielcarek 

 

Zobacz także:

Aktualności według działów: normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8173 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Przypinki – piękny dodatek do odzieży medycznej, torebek, czapek.

1 min czytania
Pinsy dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych w dziale gadżety pojawiły się nowe przypinki oraz pinsy. Dodatki te zdecydowanie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poprawka zgłoszona w sejmie do ustawy pani Ptok.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia zgłasza poprawkę do projektu ustawy pani Krystyny Ptok… W projekcie ustawy związku zawodowego pielęgniarek (OZZPiP) zapisano: „Podmiot leczniczy jest zobowiązany…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Komentarze