Pielęgniarka, położna ma obowiązek stałego aktualizowania swojej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz prawo do doskonalenia zawodowego w różnych rodzajach kształcenia podyplomowego. Kształcenie podyplomowe może być prowadzone w trybie dziennym, wieczorowym, zaocznym lub mieszanym.
Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej ustanawia następujące rodzaje kształcenia podyplomowego:
1)szkolenie specjalizacyjne, zwane "specjalizacją",
2)kursy kwalifikacyjne,
3)kursy specjalistyczne,
4)kursy dokształcające.
Ustawa określa wymagania wobec organizatorów kształcenia podyplomowego i nakłada na te podmioty obowiązek uzyskania zatwierdzenia programu kształcenia dla danego rodzaju i trybu kształcenia przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie.
Warto wiedzieć, że podmioty zamierzające wykonywać działalność w zakresie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych muszą uzyskać wpis do rejestru tych podmiotów prowadzonego przez okręgową radę pielęgniarek i położnych właściwą dla miejsca prowadzenia kształcenia.
W przypadku jednostek organizacyjnych samorządu pielęgniarek i położnych oraz utworzonych przez nie spółek handlowych, w których posiadają one udziały lub akcje, lub innych utworzonych przez nie podmiotów rejestr tych organizatorów kształcenia podyplomowego prowadzi Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych.
Minister zdrowia rozporządzeniem wydał szczegółowe warunki i tryb odbywania kształcenia podyplomowego przez pielęgniarki i położne określając zagadnienia dotyczące wymogów formalnych stawianym osobom zamierzającym odbyć kształcenie podyplomowe oraz procedury kwalifikacyjnej w przypadku gdy liczba pielęgniarek, położnych ubiegających się o dopuszczenie do odbycia kształcenia jest większa niż liczba miejsc, określona przez organizatora kształcenia. Rozporządzenie reguluje czas trwania kształcenia, wymogi kwalifikacyjne wobec komisji kwalifikacyjnej i egzaminacyjnej oraz kierownika danego kursu, specjalizacji.
Ponadto Minister zdrowia określił w rozporządzeniu w jakich dziedzinach pielęgniarstwa można prowadzić kursy kwalifikacyjne i specjalizacje dla pielęgniarek i położnych i ustalił wysokość opłaty za egzamin państwowy kończący szkolenie specjalizacyjne.
Do pielęgniarki, położnej odbywającej kształcenie podyplomowe na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych, w zakresie dotyczącym zwrotu kosztów kształcenia i uprawnień urlopowych.
Zapraszam do ogólnopolskiej bazy podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe pielęgniarek i położnych.
Mariusz Mielcarek