Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym jako ratunek dla uzależnionych od nikotyny

2 min czytania
Aktualności
Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym jako ratunek dla uzależnionych od nikotyny

Prawdopodobnie każdy pracownik medyczny boryka się z problemem pacjentów uzależnionych od nikotyny. Najwięcej jest pacjentów palących tradycyjne papierosy, ale coraz częściej też użytkownicy e-papierosów lub tytoniu podgrzewanego mają problemy zdrowotne. Uzależnienie od nikotyny jest chorobą przewlekłą, a osoby palące oraz używające innych produktów z nikotyną są bardziej narażone na szereg chorób, w tym choroby układu krążenia i układu oddechowego oraz nowotwory. Równocześnie wiadomo, że uzależnienie od nikotyny poddaje się leczeniu, a rzucenie palenia zmniejsza ryzyko zachorowania ale też znacząco wpływa na przebieg i rokowania w przypadku wielu wcześniej zdiagnozowanych chorób.

Dlatego obowiązkiem każdego pracownika medycznego jest podjęcie próby umotywowania do leczenia uzależnienia tak rujnującego zdrowie. W praktyce często trudno jest wygospodarować czas pozwalający na długotrwałe prowadzenie leczenia uzależnienia od nikotyny. Warto więc korzystać z łatwo dostępnych narzędzi, które są wsparciem dla pracowników ochrony zdrowia i realną pomocą dla pacjentów. Rozwiązaniem może być skierowanie pacjenta do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (TPPP) oferuje specjalistyczną pomoc w rzuceniu palenia w całej Polsce, a numer telefonu umieszczony jest na każdym opakowaniu wyrobów tytoniowych. TPPP jest dostępna przez 6 dni w tygodniu (poniedziałek-piątek w godz. 9-21; soboty w godz. 9-15).

Poradnictwo Poradni oparte jest wyłącznie o metody spełniające zasady Medycyny Opartej na Dowodach (EBM). Telefony odbierane są przez wysokiej klasy specjalistów, przeszkolonych w tym, jak pomóc skutecznie rzucić palenie. Wszyscy doradcy rozumieją mechanizmy biologiczne i psychologiczne uzależnienia. Dzięki temu z dużym wyczuciem i empatią potrafią słuchać i ukierunkować rozmówcę tak, by zwiększyć jego szansę na odstawienie nikotyny. Przebieg rozmowy jest odpowiedzią na potrzeby osoby dzwoniącej i pierwsze pytanie zawsze dotyczy tego, jakiego rodzaju pomocą jest zainteresowana. Poradnictwem obejmujemy zarówno tych, którzy chcą odstawić tradycyjne papierosy, jak również użytkowników e-papierosów i tytoniu podgrzewanego. Doradcy nie oceniają, nie narzucają swoich pomysłów na rzucenie palenia, a w zamian słuchają i pomagają w znalezieniu najlepszej drogi do celu. Doradcy przygotowani są do pracy psychologicznej z uzależnionym pacjentem oraz udzielenia podstawowych informacji dotyczących leczenia farmakologicznego. Z pomocy TPPP mogą skorzystać zarówno osoby uzależnione od nikotyny, jak i ich bliscy.

Jak kierować pacjenta do TPPP?

Do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym można zgłosić się na kilka sposobów. Każdy może zadzwonić pod numer TPPP znajdujący się na opakowaniu papierosów i skontaktować się z doradcami. Można również wejść na stronę: Jakrzucicpalenie.pl. Po kliknięciu ikonki ”chcę rzucić” nastąpi przekierowanie do formularza w którym wpisuje się imię i numer telefonu. W przeciągu kilku dni doradcy TPPP skontaktują się ze wskazanym numerem i zaoferują pomoc Poradni. Podobne zgłoszenie może wysłać lekarz korzystając z formularza w zakładce „Dla pracowników medycznych”.

Zapraszamy!

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 1 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pozwy pielęgniarek – koszty procesu.

2 min czytania
Koszty procesu w sprawach o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek… W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych podnosi kwestię opłat…
Aktualności

Pielęgniarki - pomoc psychologiczna z urzędu.

1 min czytania
Pomoc dla pielęgniarek Zapytaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl czy pielęgniarkom i położnym powinna przysługiwać pomoc psychologiczna z urzędu. Temat wzbudził duże poruszenie. Większość odpowiedzi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Pacjent ocenił pracę pielęgniarek. Zarzuty przedstawił w sądzie.

2 min czytania
Pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły. Opiekował się mną mąż. W jednym z uzasadnień do wyroków sądów w 2023 roku, które…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarka: wszystko co umiem i wiem nauczyłam mnie praca.