Test na alergie – jak to działa? Jak można go wykonać?

2 min czytania
Aktualności
Test na alergie – jak to działa? Jak można go wykonać?

Wynik testu alergicznego może być wyjaśnieniem długo trwającego kataru, łzawiących oczu czy swędzącej skóry. Dziś, dzięki nowoczesnym metodom, można niemal błyskawicznie otrzymać odpowiedź na pytanie o to, jakie alergeny są odpowiedzialne za reakcję alergiczną. Dowiedz się więcej na temat skutecznych i wiarygodnych badań, którym poddaje się pacjentów z objawami alergii.

Kiedy wykonuje się testy alergiczne?

Na test alergiczny do laboratorium można zgłosić się samemu lub może na niego skierować lekarz. Wykonuje się go, jeżeli po kontakcie z określoną substancją, pożywieniem lub pyłkiem roślin obserwuje się reakcję uczuleniową. Może nią być wysypka, swędzenie skóry, katar sienny, zatkany nos, łzawienie oczu, kichanie, opuchnięte usta, język, oczy lub twarz.

Aby wynik testu był wiarygodny, należy go wykonać wtedy, gdy objawy alergii ustąpią. Z tego powodu osoby podejrzewające uczulenia na pyłki roślinne muszą zrezygnować z poddania się badaniom w okresie pylenia drzew i traw.

Testy alergiczne – rodzaje

Badania dzieli się na te, które są wykonywane:

  • in vivo – oznacza to, że ich przeprowadzenie polega na obserwacji organizmu po kontakcie z alergenem. Zalicza się do nich badania skóry, śródskórne, a także naskórkowe testy płatkowe.
  • in vitro  – polegają one na pobraniu próbki do badań, czyli krwi, oraz oznaczaniu w niej przeciwciał. Do takiej diagnostyki zalicza się również molekularne testy alergiczne z krwi.

Jak wykonuje się testy alergiczne i interpretuje ich wyniki?

Testy skórne

Ich wykonywanie polega na noszeniu na skórę (najczęściej na przedramieniu) kropli płynu z alergenem. Następnie w miejscu, gdzie się ona znajduje, pielęgniarka delikatnie nacina skórę specjalnym lancetem lub nakłuwa ją igłą. Każde takie pole testowe jest starannie opisane – znajduje się przy nim informacje o rodzaju naniesionego alergenu.

Po nakłuciu skóry czeka się ok. 20 minut. Jeżeli po tym czasie pojawią się na niej bąble otoczone rumieniem, oznacza to uczelnie na dany alergen.

Testy śródskórne

Polegają one na wstrzykiwaniu w warstwę skóry właściwej substancji z alergenem. Jednocześnie wykonuje się próbę z histaminą i z roztworem do rozcieńczania alergenów. Jeżeli po ok. 20 do 30 minut po wstrzyknięciu roztworu na skórze pojawią się bąble i rumień, to taki wynik prawdopodobnie oznacza alergię.

Naskórkowe testy płatkowe

Taki test na alergię wykonuje się, naklejając na plecy badanej osoby plastry z komorą wypełnioną alergenem. Nie można ich odklejać ani moczyć przez 48 godzin. Po tym czasie lekarz ocenia, czy i jakie zmiany pojawiały się na plecach. Następnie diagnozuje on lub wyklucza alergię.

Testy alergiczne in vitro

Są to badania wymagające pobrania krwi od pacjenta. Następnie dokonuje się pomiaru stężenia immunoglobuliny E (IgE) w jej próbce. Krew do badań pobiera się zwykle z żyły łokciowej. Następnie, aby przeprowadzić test, separuje się z niej surowicę. To ona jest docelowym materiałem do badań.

Najskuteczniejsze testy alergiczne, czyli jakie?

Skuteczna diagnostyka alergiczna to taka, która jest wykonywana przy pomocy czułych testów i odczynników. Wszystko, co jest potrzebne do jej przeprowadzania, znajdziesz m.in. w sklepie Argenta.

Niektórzy doceniają szybkość i łatwość przeprowadzania testów skórnych. Są też tacy, którzy stawiają na precyzję diagnostyki in vitro i możliwość otrzymania jednoznacznego wyniku. Jednak w przypadku każdego rodzaju badania duże znacznie mają wykorzystywane przyrządy i akcesoria diagnostyczne – to dzięki nim wynik jest wiarygodny i może być prawidłowo zinterpretowany przez lekarza, dlatego tak ważne jest zainwestowanie w odpowiedni sprzęt do swojej placówki.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Podwyżki dla pielęgniarek – minister w sejmie nic nie powie, ale napisze.

2 min czytania
Sejm o ustawie o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych w podmiotach leczniczych Sejmowa Komisja Finansów Publicznych w dniu 30 sierpnia 2023 roku. Poseł Krystyna…
Aktualności

Dla kogo jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

2 min czytania
W dzisiejszych czasach zdrowie jest jednym z najcenniejszych skarbów, którymi dysponujemy. W związku z tym, prywatne ubezpieczenie zdrowotne staje się coraz bardziej…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 65–70 PLN netto/godz.

1 min czytania
Oferta odmienna od innych… W dniu dzisiejszym publikujemy kolejna ofertę pracy skierowaną do osób wykonujących zawód pielęgniarki. Ta oferta jest odmienna od innych…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Dyrektor szpitala nakłonił pielęgniarki do określonych działań...