Tym pielęgniarkom izba podnosi składki o tylko 10%.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Tym pielęgniarkom izba podnosi składki o tylko 10%.

Izba pielęgniarek pobiera obowiązkowe składki członkowskie

W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych poinformowaliśmy czytelników pielegniarki.info.pl, że z dniem 1 lipca br. nastąpi drastyczny wzrost składek członkowskich ściąganych przez izbę. Oprócz skali podwyżki ściąganej składki emocje wywołuje także rozpiętość wzrostu składki pomiędzy poszczególnymi grupami pielęgniarek i położnych. Ta rozpiętość waha się od 30 do 38% w odniesieniu do osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Więcej informacji w zakresie konkretnych wysokości składek oraz procentowego ich wzrostu przedstawiliśmy w artykule, który jest dostępny pod linkiem poniżej.

Wychodzi na to, że mamy do czynienia z totalnym absurdem, czyli uzależnieniem ściąganej składki członkowskiej od posiadanego przez pielęgniarkę lub położną średniego lub wyższego wykształcenia zawodowego oraz posiadanego tytułu specjalisty.

Powyższa sprawa na fanpage portalu wywołała ponad 150 komentarzy. Bardzo ciekawą informację opublikował jeden z komentujących. Zrzut tej informacji publikujemy poniżej.

Izba pielęgniarek pobiera obowiązkowe składki członkowskie także od pielęgniarek kontraktowych

W sytuacji pielęgniarek i położnych wykonujących zawód w oparciu o działalność gospodarczą wysokość ściąganej składki przez izby jest określana w inny sposób. Przy umowie o pracę jest to 1% od wynagrodzenia zasadniczego. Natomiast przy działalności gospodarczej wysokość ściąganej składki wynosi – (0,75 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale poprzedniego roku. W 2021 roku składka ta wynosiła 42,42 PLN.

Aktualnie GUS obwieścił, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale w 2021 r. wyniosło 6 221,04 PLN.

Wobec powyższego składka ściągana przez izby od osób na umowach kontraktowych wyniesie – 46,65 PLN. Czyli wzrosła od 1 stycznia 2022 roku o 10%.

Nasuwa się jedno zasadnicze pytanie: dlaczego doprowadzono do sytuacji, że pielęgniarki i położne będą miały ściągane przez izbę co najmniej 4 stawki składek członkowskich.

  • 71,57 PLN
  • 56,59 PLN
  • 52,15 PLN
  • 46,65 PLN.

Różnice sięgają ponad 70%.

Do sprawy powrócimy wkrótce.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 94

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7358 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki wspominają pochody majowe. Zobacz zdjęcia.

2 min czytania
Wspomnienia pielęgniarek z Liceum Medycznego Jak w piosence Varius Manx “I wtedy przyszedł maj…”, a wraz z nim dla wielu pielęgniarek i…
Aktualności

"Przyszłe Położne" proszą o pomoc położne i pielęgniarki.

1 min czytania
Wpływ pandemii na pracowników ochrony zdrowia Szanowni Państwo, Studenci SKN Przyszłe Położne oraz pracownicy Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo – Ginekologicznego wraz Zakładem Badań…
AktualnościNowa siatka płac

Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Rozpiętość w wynagrodzeniu 1 140 PLN.