Unia Europejska zgodziła się, że ostatni nabór na studia pomostowe nie będzie ograniczony datą 2010 rok. Studia te wobec tego, będą prowadzone do czasu wygaśnięcia zainteresowania nimi przez potencjalnych studentów.

1 min czytania
Aktualności

MINISTERSTWO ZDROWIA
RZECZNIK PRASOWY
Ewa Gwiazdowicz

Warszawa 6 grudnia 2007 r. 

KOMUNIKAT PRASOWY
W SPRAWIE ZGODY UE NA PRZEDŁUŻENIA PROWADZENIA TZW. „STUDIÓW POMOSTOWYCH DLA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH”

Polska uzyskała zgodę na prowadzenie tzw. studiów pomostowych dla pielęgniarek
i położnych ponad początkowo przewidziany rok 2010. Komisja Europejska potwierdziła ten fakt pismem z 30 listopada 2007r. zn: MARKT/D3/KM/Rh D(2007) 17264.

Przedłużenie rekrutacji na studia „pomostowe” pozwoli na racjonalniejsze rozłożenie rekrutacji w czasie oraz ułatwi zaplanowanie kształcenia bez presji czasu, zgodnie
z potrzebami zainteresowanych.

W roku akademickim 2004/2005 Polska uruchomiła specjalny program kształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych mający na celu pełne uznanie kwalifikacji zawodowych tej grupy zawodowej w UE, zgodnie z art. 33 ust. 3 oraz 43 ust. 4 dyrektywy 2005/36/WE. Pierwotnie, zakończenie naboru na studia „pomostowe” przewidziano na rok 2010/2011, jednak z powodu dużego zainteresowania tym rodzajem kształcenia, Polska zdecydowała się na zmianę zapisu w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. „o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw” i przedłużenie okresu trwania tych studiów aż do naturalnego wygaśnięcia zainteresowania tym trybem kształcenia.

W związku z powyższym Polska, na forum Komitetu ds. implementacji dyrektywy 2005/36/WE rozpoczęła starania o uzyskanie zgody państw członkowskich na zmianę wspomnianego zapisu. W czasie posiedzeń Komitetu w dniach 30 kwietnia i 29 czerwca 2007 r. przedstawiciele MZ, przedstawili argumenty strony polskiej przemawiające za koniecznością zmiany dotychczasowego zapisu.

 

Ewa Gwiazdowicz
Rzecznik Prasowy
Ministra Zdrowia

 

Zobacz także:

Informator Portalu Pielęgniarek i Położnych – STUDIA POMOSTOWE

REGULACJE PRAWNEStudia Pomostowe

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8006 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki o obowiązku pracy w szpitalu po szkole pielęgniarskiej.

2 min czytania
Praca po LM i studiach Pielęgniarki, które kończyły Liceum Medyczne pracę w zawodzie musiały rozpocząć od dwuletniego okresu pracy szpitalach. „Kiedyś był…
AktualnościOferty pracy

Praca dla "doświadczonej" pielęgniarki.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Przychodnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej poszukuje doświadczonej pielęgniarki, gotowej do podjęcia wyzwań i angażującej się w kompleksową opiekę pacjentów….
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Przewodnicząca związku pielęgniarek o przebiegu debaty nad ustawą OZZPiP.

2 min czytania
Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP, o sejmowej debacie na temat projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek Za portalem cowzdrowiu.pl podajemy treść wywiadu, którego udzieliła…
Komentarze