.
Stanowisko
dotyczące Apelu Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych w sprawie prawa pielęgniarek i położnych do urlopu na poratowanie zdrowia
Urlop dla poratowania zdrowia jest to szczególne uprawnienie, przysługujące tylko niektórym grupom zawodowym z uwagi na szczególny rodzaj i warunki wykonywanej przez nich pracy np. nauczycielom.
W odniesieniu do nauczycieli podstawą prawną udzielenia im takiego urlopu jest art. 73 ust. 11 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, póz. 674, z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia a dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz. U. Nr 233, póz. 1991).
Należy zauważyć, iż w kontekście m.in. wysokich kosztów związanych z udzielaniem urlopów dla poratowania zdrowia nauczycielom, w Ministerstwie Edukacji Narodowej podjęto prace nad projektem założeń do ustawy o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw regulujących w odmienny sposób powyższe kwestie. W ramach nowelizacji ww ustawy planuje się doprecyzowanie zasad, trybu i kryteriów udzielania urlopu nauczycielowi. Proponowane zmiany określają m.in., iż urlop dla poratowania zdrowia będzie udzielany nauczycielowi w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub innej choroby spowodowanej działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy. Planuje się także zmiany w zakresie wymiaru urlopu poprzez proporcjonalne jego obniżenie, stosownie do okresu przepracowanego w danym roku.
W związku z brakiem udokumentowanych danych o wpływie wykorzystywanych urlopów na obniżenie absencji chorobowej oraz na poprawę stanu zdrowia i podtrzymanie aktywności zawodowej nauczycieli, wydaje się, że idea udzielania ich nauczycielom nie sprawdziła się w dotychczasowym kształcie. Dlatego też, w opinii Pani dr Ewy Wągrowskiej – Koskij Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny pracy, wprowadzenie przedmiotowego urlopu dla innych grup zawodowych, w tym pielęgniarek i położnych, wydaje się wątpliwe, i mogące budzić kontrowersje, również ze względu na wysokie koszty dla budżetu państwa będące efektem wprowadzenia takiego przywileju.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Aleksander Sopliński
21 czerwca 2013
KOMENTARZ REDAKCJI PORTALU PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
Stanowiska ministerstwa zdrowia powinny być tworzone choćby z uwzględnieniem szacunku dla tych do których są kierowane. Wynika z tego między innymi fakt, że stanowiska te winny być podporządkowane zasadom logiki. Natomiast adresaci stanowisk nie powinni mieć wrażenia, że traktuje się ich jak idiotów.
W pierwszej części stanowiska stwierdzono, że stosowne urlopy mają nauczyciele. Dalej podano podstawę prawną urlopów dla nauczycieli. Wynika z tego, że wniosek w zakresie urlopów zdrowotnych dla pielęgniarek jest możliwy w obecnym porządku prawnym i nie jest to wniosek z księżyca!
W następnej części stanowiska wspomniano o kosztach. Wysokich kosztach! Wobec powyższego zamierza się: ’w ramach nowelizacji ww ustawy planuje się doprecyzowanie zasad, trybu i kryteriów udzielania urlopu nauczycielowi’. Czyli ministerstwo mówi: poprawiamy zasady udzielania urlopów zdrowotnych nauczycielom. Ok.
Natomiast w ostatniej części stanowiska ministerstwo stwierdza, że 'idea udzielania ich (urlopów zdrowotnych – red.) nauczycielom nie sprawdziła się w dotychczasowym kształcie’. Ponadto ministerstwo przytacza opinię konsultanta krajowego – ’wprowadzenie przedmiotowego urlopu dla innych grup zawodowych, w tym pielęgniarek i położnych, wydaje się wątpliwe’.
Wnioski:
Z powyższego stanowiska wynika, że urlopy zdrowotne mają nauczyciele. Idea tych urlopów nie sprawdziła się. Będą poprawiane zasady ich udzielania. Dlatego wątpliwe jest przyznanie tych urlopów pielęgniarkom i położnym.
Masło maślane!!!
Na logikę możliwe są dwa stanowiska ministerstwa w powyższym aspekcie:
Pierwsze: poprawiamy zasady urlopów dla nauczycieli i wprowadzamy na tych już poprawionych zasadach, także urlopy zdrowotne dla pielęgniarek i położnych,
Drugie: urlopy zdrowotne dla nauczycieli nie sprawdziły się i je likwidujemy dlatego nie będą wprowadzone urlopy dla pielęgniarek i położnych.
Ministerstwo wybrało trzecie rozwiazanie: Urlopy zdrowotne dla nauczycieli nie sprawdziły się. Poprawiamy je. Wobec powyższego nie wprowadzimy urlopów dla pielęgniarek i położnych.
Rozumiem, że ktoś napisał to stanowisko i dał do podpisu wiceministrowi. Jednakże w takim kształcie nie powinno ono zostać podpisane przez wiceministra. Z szacunku dla adresata.
Mariusz Mielcarek
.