Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Uwaga pielęgniarki – Pierwszym, co sprawdza kontrola jest adrenalina.

Praktyka zawodowa pielęgniarek i położnych

W dniu dzisiejszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych porusza temat dotyczący jednego z aspektów praktyki zawodowej. Poniżej przytaczamy treść postu autorstwa pana Piotra Kaczmarczyka z dnia 22 września 2022 roku. Poruszone zagadnienie dotyczy zasad postępowania związanych z przechowywaniem adrenaliny.

Kontrole a zasady przechowywania adrenaliny

Jedną z najczęstszych niezgodności, jakie identyfikujemy w trakcie kontroli i audytów w oddziałach, jest niewłaściwe przechowywanie adrenaliny.

Jest to krytycznie ważny lek wymagający zachowania zimnego łańcucha dystrybucji, jednak ze względu na konieczność jak najszybszego podania w razie zagrożenia życia, CHPL dopuszcza jego przechowywanie w temperaturze pokojowej przez 6 miesięcy od chwili wyjęcia z lodówki.

Dłuższe przechowywanie w tych warunkach może mieć negatywny wpływ na skuteczność leku, co może przełożyć się na mniejszą skuteczność podjętych czynności ratunkowych.

Niezgodności stwierdzane podczas czynności kontrolnych

Najczęstsze niezgodności które spotykamy to:

– przechowywanie poza lodówką powyżej sześciu miesięcy (niezgodność krytyczna, lek do utylizacji)
– przechowywanie adrenaliny w lodówce (niezgodność krytyczna, w zestawie przeciwwstrząsowym brak leku ratującego życie)
– brak oznaczenia daty wyjęcia z lodówki (brak możliwości określenia daty przydatności)
– brak oznaczenia daty przydatności po wyjęciu z lodówki (każdorazowo konieczne przeliczanie)
– jakaś data (nie wiadomo czy wyjęcia z lodówki, czy przydatności po sześciu miesiącach).

Prawidłowy opis opakowań z adrenaliną

Z perspektywy audytora, wszystkie powyższe niezgodności podważają wiarygodność wpisów w ewidencjach kontroli zestawu przeciwwstrząsowego, zarówno wewnętrznej, oddziałowej np. co tydzień, jak też zewnętrznych np. prowadzonych przez farmaceutów szpitalnych.

Rozwiązaniem, które oferujemy szpitalom i innym placówkom ochrony zdrowia są czytelne, łatwe w użyciu etykiety samoprzylepne przeznaczona do oznaczania dat ważności leków, których przydatność po przerwaniu zimnego łańcucha dystrybucji jest ograniczona i krótsza od daty ważności podanej przez podmiot odpowiedzialny.

Etykiety te mają kolor niebieski, rozmiar 32x20mm, pojedynczy pakiet liczy 1500 etykiet, a cena pojedynczej etykiety nie przekracza 0,05 PLN. Możliwe jest też, dołączenie do zamówienia instrukcji/procedury opisującej szczegółowo użycie etykiet, zgodnie z zasadami zapewnienia jakości. W kwestii szczegółów i zamówienia zapraszam do kontaktu na email [email protected]

źródło: facebook.com/piotr.kaczmarczyk

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7531 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Chlorofil – właściwości zdrowotne i zastosowanie 

4 min czytania
Chlorofil to ważny składnik roślin, odpowiadający za prawidłowy przebieg procesu fotosyntezy, a także za zielony kolor organizmów roślinnych. Spożywanie tego związku wraz…
AktualnościDodatki pielęgniarekNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Niewiarygodne - związek pielęgniarek za kompromisem w sprawie obniżenia współczynników pracy.

4 min czytania
Szpital zapowiada optymalizację współczynników pracy pielęgniarek i położnych Lubliniec 23.11.2022 rStarostwo PowiatoweRada Powiatu w Lublińcu W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek…
AktualnościDodatki pielęgniarek

Szpital oszukał bezczelnie pielęgniarkę.

3 min czytania
Dodatek COVID dla pielęgniarek i położnych Dodatkowe świadczenie pieniężne dla pielęgniarek i położnych zostało wprowadzone od 1 maja 2020 roku poleceniem ministra…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Te pielęgniarki wypracowują bardzo dużo godzin. Co się stanie z systemem?