Uwaga! Wykorzystaj szansę na płatne staże zawodowe w Szwajcarii. Oferta skierowana do polskich pielęgniarek.

7 min czytania
Aktualności
Curaswiss

Szwajcarska inicjatywa na rzecz kształcenia i zatrudnienia personelu pielęgniarskiego


Curaswiss

Niezadowolenie z warunków zatrudnienia oraz niski poziom satysfakcji z wykonywanej pracy, stały się już etykietą grupy zawodowej pielęgniarek w Polsce. Praca pielęgniarki jest bardzo ciężka i odpowiedzialna. Obecnie większość grupy zawodowej posiada wykształcenie wyższe, specjalizację i kursy z różnych dziedzin pielęgniarstwa. Polskie pielęgniarki są bardzo dobrze przygotowane do sprawowania opieki. Mają szeroki zakres kompetencji, które powinny wykorzystywać w realizowaniu świadczeń pielęgniarskich. Rola pielęgniarki w pracy zespołu terapeutycznego ogranicza się głównie do wykonywania zleceń lekarskich oraz zabiegów higienicznych.

Powoduje to małe wykorzystanie potencjału tej grupy zawodowej oraz brak satysfakcji z wykonywanej pracy.

Należy jednak pamiętać o zaletach posiadania wykształcenia i kompetencji zawodowych pielęgniarki. Możliwości zatrudnienia na ogólnoświatowym rynku pracy oraz wyboru różnorodnych ścieżek własnego rozwoju to wielkie szanse dla pielęgniarek. Musimy umieć wykorzystać nasz potencjał, nie dać się zatem wypalić codzienną rutyną i zmęczeniem. W artykule prezentujemy nową możliwość dla polskich pielęgniarek, które chciałyby poszerzyć swoje doświadczenia i umiejętności.

Pielęgniarki na wagę złota

W ostatnich latach w wielu krajach europejskich zauważa się wzrastający niedobór personelu pielęgniarskiego. Starzejące się społeczeństwa oraz wzrost niepełnosprawności to czynniki, które warunkują zwiększone zapotrzebowanie na opiekę pielęgniarską. Ponadto coraz mniej młodych osób decyduje się na wykonywanie zawodu pielęgniarki, a wiele pielęgniarek, które posiadają wymagane kwalifikacje, rezygnuje z tej profesji.

W Szwajcarii starzenie się ludności oraz niski przyrost naturalny stanowią duży problem społeczny. W związku z tym na przestrzeni

ostatnich lat zaczęto dostrzegać niedobór specjalistów w dziedzinie pielęgniarstwa. Niektóre oddziały w szpitalach są zamykane, ponieważ nie ma wystarczającej liczby personelu do podjęcia pracy. Wobec tego każda pielęgniarka jest obecnie bardzo pożądanym pracownikiem. Niestety, obecnie Szwajcarzy nie są w stanie uzupełnić niedoborów kadry pielęgniarskiej. Wyszkolenie nowego personelu wymaga wielu lat pracy, dlatego też rozpoczęto poszukiwanie pielęgniarek w innych krajach.

Curaswiss – szwajcarska inicjatywa

Program Curaswiss (Swiss Healthcare Schools) jest jednym z działań, które mają na celu wsparcie szwajcarskiego systemu ochrony zdrowia. Projekt powstał w 2011 roku z inicjatywy FREI’S Schulen AG Luzern, która od ponad 115 lat kształci specjalistów z branży medycznej. Szwajcarzy szukają chętnych do programu wśród polskich pielęgniarek, które mają doskonałą opinię na europejskim rynku pracy.

Celem Curaswiss jest profesjonalne kształcenie kadr oraz tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy w sektorze ochrony zdrowia. Udział w programie daje możliwość podwyższenia kompetencji zawodowych oraz polepszenia warunków zatrudnienia poprzez:

  • intensywne kursy języka niemieckiego od podstaw, które przybliżają uczestnikom słownictwo z zakresu języka niemieckiego używanego na co dzień, jak również języka specjalistycznego niezbędnego do pracy

w instytucjach ochrony zdrowia,

  • praktyczne szkolenia zawodowe z zakresu najnowszych metod oraz standardów opieki stosowanych w szwajcarskich instytucjach służby zdrowia,
  • płatne staże zawodowe w szwajcarskich klinikach partnerskich Curaswiss,
  • pomoc i wsparcie związane z przeprowadzką do nowego kraju oraz kwestią uznania polskich dyplomów za granicą,
  • dodatkowe szkolenia specjalizacyjne w dziedzinach pielęgniarstwa anestezjologicznego, intensywnej terapii oraz pogotowia ratunkowego,
  • opiekę mentora podczas akomodacji w nowych warunkach pracy w szwajcarskich szpitalach i klinikach,
  • całościowa kwota wynagrodzenia otrzymana przez Uczestnika podczas trwania programu Curaswiss wynosi od 83.800 CHF do 159.800 CHF brutto w zależności od wybranej ścieżki edukacyjnej.

Praca pielęgniarki w Szwajcarii

Praca na stanowisku pielęgniarki w Szwajcarii wygląda nieco inaczej niż w Polsce. W stosunku do liczby mieszkańców, w Szwajcarii jest ponad trzykrotnie więcej pielęgniarek. Wiąże się z tym zwiększona liczba personelu, który podczas dyżuru opiekuje się chorymi. W większości szpitali każda pielęgniarka ma wyznaczonych pacjentów, nad którymi sprawuje opiekę. Ich liczba jest uzależniona od stanu chorych. Ponadto pielęgniarki współpracują z asystentkami, które pomagają im w wykonywaniu podstawowych czynności zawodowych. Nad stanem zdrowia pacjentów

czuwa cały zespół interdyscyplinarny, w którym poszczególni członkowie stale ze sobą współpracują, dzielą się spostrzeżeniami oraz wiedzą na temat stanu zdrowia danego pacjenta. Pielęgniarka jest równym partnerem we współpracy. Dzięki temu opieka świadczona jest holistycznie, a funkcjonowanie szwajcarskiego sytemu ochrony zdrowia należy do jednych z najlepiej rozwiniętych na świecie. Zarówno system pracy, jak i jej warunki różnią się od polskich realiów, jednak nie ma żadnych wątpliwości, że polskie pielęgniarki świetnie odnajdują się w tej rzeczywistości.

Program Curaswiss

Program Curaswiss skierowany jest do polskich pielęgniarek, które posiadają co najmniej dyplom licencjata pielęgniarstwa oraz aktualne prawo wykonywania zawodu. Jednak najważniejsze jest, aby kandydat był zmotywowany do podjęcia pracy w Szwajcarii, chciał się kształcić, rozwijać oraz nie bał się nowych wyzwań. Rekrutacja do programu składa się z dwóch etapów. Na początku wystarczy zalogować się na stronie internetowej, wypełnić formularz rejestracyjny oraz przystąpić do testu internetowego, w którym sprawdzana będzie ogólna wiedza zawodowa. Następnie należy oczekiwać na telefon od Agenta Curaswiss, który poinformuje kandydata o terminie rozmowy kwalifikacyjnej.

Uczestnictwo w programie trwa od 3 do 4 lat. Wszystko zaczyna się w polskim kampusie, gdzie kandydaci przez 16 tygodni intensywnie uczą się języka niemieckiego. Następny etap odbywa się w Niemczech, gdzie przez 8 tygodni uczestnicy doskonalą umiejętności językowe.

Po pozytywnie zdanym egzaminie językowym pielęgniarki wyjeżdżają do Szwajcarii.

Tam uczestnicy zaczynają naukę od kursu zaawansowanego, który trwa ok. 16 tygodni. Poznają specyfikę opieki nad szwajcarskim pacjentem, różnice kulturowe, uczą się jak żyć w nowym kraju oraz kontynuują naukę języka niemieckiego (poziom zaawansowany oraz język medyczny). Podczas edukacji uczestnicy mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie oraz „kieszonkowe”.

Następnym etapem programu są staże zawodowe w szwajcarskich instytucjach ochrony zdrowia, gdzie pod okiem opiekuna polskie pielęgniarki będą mogły przygotować się do podjęcia samodzielnej pracy. Ogromną szansę dla pielęgniarek, po zakończeniu kursu zawodowego stanowi możliwość ukończenia specjalizacji w jednej z trzech dziedzin pielęgniarstwa: pielęgniarstwo anestezjologiczne, pielęgniarstwo w intensywnej terapii oraz pielęgniarstwo pogotowia ratunkowego. Po zakończeniu programu Curaswiss uczestnicy mogą zostać w Szwajcarii, wrócić do Polski lub szukać pracy w innych krajach – wybór należy do nich.

Szansa na lepsze życie

Curaswiss to program, który ma na celu kształcenie oraz zwiększanie kompetencji zawodowych polskich pielęgniarek. Równocześnie daje szansę na poznanie zupełnie nowych warunków pracy oraz stanowi próbę dla każdego, kto nie boi się wyzwań. Przyglądając się warunkom oraz systemowi pracy w szwajcarskich szpitalach, które odwiedziłyśmy w marcu tego roku, jesteśmy przekonane, że udział w programie Curaswiss będzie dla polskich

pielęgniarek ciekawym oraz wartościowym doświadczeniem. Podniesienie kompetencji i zdobycie nowych umiejętności pozwolą na lepszą pracę oraz wzmocnienie swojej pozycji zawodowej. Zamiast narzekać trzeba podejmować wyzwania, korzystać z szans i możliwości, które stają przed nami. Jest to jedyna droga do zmiany swojego życia na lepsze. Ty również możesz dać sobie szansę. Wybór należy do Ciebie!

Katarzyna Pawłowska, mgr pielęgniarstwa, Koordynator Edukacyjny Curaswiss
Lena Kozłowska, mgr pielęgniarstwa, Koordynator Edukacyjny Curaswiss

Chcesz wiedzieć więcej?
Osoby zainteresowane uzyskaniem dodatkowych informacji i udziałem w programie prosimy o kontakt: [email protected]

Agent Curaswiss w Polsce:
Contrain Sp. z o.o.
ul. 3 Maja 14A
93-408 Łódź
Tel.: +48 42 680 45 83
www.curaswiss.pl

Zainteresowane osoby zachęcamy do przesłania do nas CV wraz z niżej zamieszczoną zgodą na przetwarzanie danych osobowych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w złożonych przeze mnie dokumentach, w tym na przetwarzanie ich w przyszłości – dla celów związanych z procesami rekrutacji. Niniejszą zgodę składam dobrowolnie i oświadczam, że zostałem poinformowany o uprawnieniach przysługujących mi na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U.02.101.926.j.t.).”

Jednocześnie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi Kandydatami.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8173 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek na obozie harcerskim. Zobacz wynagrodzenie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Jak pisaliśmy w poprzednim artykule dotyczącym oferty pracy pielęgniarki na koloniach – okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami,…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Przypinki – piękny dodatek do odzieży medycznej, torebek, czapek.

1 min czytania
Pinsy dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych w dziale gadżety pojawiły się nowe przypinki oraz pinsy. Dodatki te zdecydowanie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – poprawka zgłoszona w sejmie do ustawy pani Ptok.

2 min czytania
Ministerstwo zdrowia zgłasza poprawkę do projektu ustawy pani Krystyny Ptok… W projekcie ustawy związku zawodowego pielęgniarek (OZZPiP) zapisano: „Podmiot leczniczy jest zobowiązany…
Komentarze