W jakim celu stosuje się inhalator dla dorosłych?

2 min czytania
Aktualności
W jakim celu stosuje się inhalator dla dorosłych?

Inhalatory wkradły się do naszych domowych apteczek, a kto jeszcze go nie posiada – może z łatwością nabyć to urządzenie medyczne w aptece lub sklepie AGD. Każdy, kto miał styczność z działaniem inhalatora – poleca go! Tylko, tak właściwie za jakie działanie chwalimy inhalatory? Do czego one tak naprawdę służą?

Czym jest inhalator dla dorosłych?

Inhalator dla dorosłych to wyrób medyczny, który posłuży nam długo, jeżeli będziemy o niego odpowiednio dbali. Co to znaczy? Należy zapoznać się w pierwszej kolejności z instrukcją obsługi danego inhalatora, gdyż różne modele nieco się od siebie różnią. Czy mamy już kupować inhalator czy czekać na inny, bardziej wymagający w zakresie naszego zdrowia czas?

Inhalator obecnie jest już dostępny w tak przystępnych cenach, że spokojnie możemy kupić to urządzenie, kierując się myśleniem także o przyszłości. Inhalatory stosuje się przede wszystkim przy chorobach górnych dróg oddechowych, ale można używać go już w przypadku pierwszych, niezbyt silnych objawach. Objawach jakich chorób?

Inhalatory dla dorosłych stosuje się przy: astmie, alergiach, przeziębieniach, nieżycie nosa, chorobach gardła i zatok. Kiedy powinniśmy uważać lub wręcz nie stosować inhalatora? Dla osób z: ropnym zapaleniem zatok lub migdałków, bardzo wysoką gorączką, nowotworem, gruźlicą, krwotoku górnych dróg oddechowych, problemami z wydolnością krążeniową albo oddechową – stosowanie inhalatora może być wtedy niebezpieczne!

Czym się różni inhalator od nebulizatora?

Inhalator był pierwszy – to fakt. Potem pojawiły się nebulizatory, które skomplikowane są tylko z nazwy. Nebulizator „przetwarza” lek inhalowany w mgiełkę w celu rozpylenia go w jamie ustnej pacjenta i dotarcia leku trochę w inny sposób, niż przy robieniu wziewów poprzez inhalator. Nebulizator to swojego rodzaju urządzenie, które w działaniu przypomina spray.

Tak, inhalacja klasycznym inhalatorem polega na „wziewaniu”, inaczej wdychaniu leku, który jest nam potrzebny w danej przypadłości lub stosowanego profilaktycznie. Nebulizator to urządzenie, którego głównym zadaniem jest „dostarczenie” do wnętrza dróg oddechowych „mgiełkę”, którą wytwarza. Dzięki temu jest tak skutecznym narzędziem w walce z wieloma chorobami, szczególnie odnoszącymi się do dróg oddechowych.

Wypadałoby dodać, że nebulizatory i inhalatory to urządzenia dość podobne, często mylone lub nazywane wymiennie. Nie jest to zbyt poprawne z uwagi na ich sposób działania, opisany powyżej. Dlatego warto wiedzieć do czego służą te urządzenia i co je odróżnia.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - jaka wysokość nagrody pieniężnej z izby pielęgniarskiej?

2 min czytania
Pomoc socjalna z izby pielęgniarek i położnych Uchwała NR 88/VIII/2023 Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach z dnia 24 maja 2023…
AktualnościOdzież medycznaSklep Pielęgniarek i Położnych

Bluzy medyczne dla pielęgniarek i położnych idealne na lato.

1 min czytania
Bluzy medyczne dla pielęgniarek Bluza medyczna BD4 z dzianiny, dostępna w Sklepie Pielęgniarek i Położnych, będzie idealnym wyborem do pracy dla pielęgniarek…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Szpital skierował pielęgniarki z kardiologii do pracy na neurochirurgii.

2 min czytania
Narodowy Fundusz Zdrowia o organizacji pracy personelu pielęgniarskiego W majowym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych, na stronie 5 publikujemy uzasadnienie do wyroku…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Kiedy pielęgniarka zarabia 700 PLN więcej niż lekarz.