Kiedy pielęgniarka zarabia 700 PLN więcej niż lekarz.

1 min czytania
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek
Kiedy pielęgniarka zarabia 700 PLN więcej niż lekarz.

Wynagrodzenia pielęgniarek i lekarzy. Stanowisko izby lekarskiej

W stanowisku Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Krakowie z dnia 13 lipca 2022 roku w sprawie aktualnej sytuacji w ochronie zdrowia poruszono między innymi kwestię wysokości płac lekarzy w kontekście minimalnych wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek z grupy 2 zapisanych w siatce płac podmiotów leczniczych.

(…) „Wprowadzona ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia powoduje, że wynagrodzenie lekarza specjalisty jest niższe niż pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją. W przyjętej siatce płac pielęgniarka specjalistka w podstawowym miejscu pracy uzyskuje wynagrodzenia wyższe od lekarza specjalisty.

Przyjmując (dla uproszczenia wyliczeń) zarobki magistra pielęgniarstwa ze specjalizacją jako 7000 zł należy do tego doliczyć dodatek za wysługę lat (10 lat = 700 zł), dodatki za pracę w niedzielę i święta (ok. 40-50% tj. minimum 2800 zł) uzyskujemy kwotę 10500 zł zarobione w nominalnych godzinach pracy. W tych samych godzinach pracy lekarz specjalista zarabia 8260 zł.”

Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie dodaje, że o ile zarobki pielęgniarek są słuszne, to zarobki lekarzy specjalistów są o wiele za niskie.

Urząd Marszałkowski: płace pielęgniarek a wynagrodzenia lekarzy

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przygotował dane przedstawiające obecne wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Jeden z elementów zaprezentowanej analizy dotyczy porównania wysokości wynagrodzeń pielęgniarek względem zarobków lekarzy.

Gazetakrakowska.pl informuje, że „UMWM przygotował także przykładowe zestawienie wynagrodzenia miesięcznego dla lekarza i pielęgniarek, którzy są na umowie o pracę w szpitalu w województwie małopolskim i pracują średnio 150 godzin w miesiącu.

Lekarz pracujący na etacie 150 h miesięcznie otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 8,2 tys. zł i dodatek stażowy 1,6 tys. zł, czyli łącznie 9,9 tys. zł.

Z kolei pielęgniarka z II grupy przy wynagrodzeniu zasadniczym 7,3 tys. zł, 1,4 tys. zł dodatku za noce (65 proc z 48h), ok. 400 zł za święta (45 proc. 22h) oraz dodatku stażowym (20 proc.) – 1,5 tys. zł, otrzymuje łącznie 10,6 tys. zł.

źródło: gazetakrakowska.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 48

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8222 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki zszokowane - 43,2 tys. złotych miesięcznie. Rocznie pół miliona. To zarobek w izbach pielęgniarek.

1 min czytania
Gigantyczne wynagrodzenia w izbach pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych od lat zwraca uwagę na gigantyczne wynagrodzenia w izbach pielęgniarek. Niestety…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Związek pielęgniarek – zaproponowane przez MZ wzrost wskaźników traktujemy jako punkt wyjścia…

2 min czytania
Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych publikujemy fragment listu Krystyny Ptok do Premiera RP. W liście…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzeci rok nierównego traktowania w zatrudnieniu.

2 min czytania
Strata finansowa pielęgniarek z grupy 6 za trzy lata nierównego traktowania w zatrudnieniu względem pielęgniarek z grupy 2… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kolejny wzrost zarobków w izbie pielęgniarek.