W sprawie propozycji wypisywania recept przez pielęgniarki swoją opinię przedstawia Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

2 min czytania
AktualnościRecepty pielęgniarek

……………………………………………………………….

Propozycja ministerstwa zdrowia w zakresie przyznania pielęgniarkom i położnym kompetencji do "ordynowania leków i do wystawiania na nie recepty" zdominowała w ostatnich dniach dyskusje na Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Szczegółowe informacje znajdziesz w aktualnościach w dziale:

Zapowiedź ministra zdrowia: pielęgniarki wypiszą recepty [Czytano ponad 16 000 razy, ponad 400 KOMENTARZY!]

.

Poniżej publikujemy opinię w przedmiotowej sprawie Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

 

W nawiązaniu do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej, znak sprawy MZ-PP-0214-10208-2/TB/14 Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki przedstawia swoją opinię.

Rozszerzenie kompetencji pielęgniarek o możliwość ordynowania środków farmaceutycznych i wyrobów medycznych jest istotnym krokiem w osiągnięciu samodzielności zawodowej.

Podobnie jest z możliwością samodzielnego zlecenia badań laboratoryjnych. Należy jednak przypomnieć fakt, że dotychczas pielęgniarka z tytułem specjalisty miała uprawnienia do kierowania na badania diagnostyczne i laboratoryjne zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007 r. W sprawie rodzaju i rodzaju świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz.U. Z dnia 14 listopada 2007r).
Według §1 pkt. 2 lit. c, d,  pielęgniarka jest uprawniona do:
c) kierowania na badania diagnostyczne lub pobierania materiałów do badań diagnostycznych, pod warunkiem uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa,
d) kierowanie na badania lub pobieranie materiałów do badań bakteriologicznych (mocz, kał, plwocina, wymaz z nosa, gardła i narządów płciowych i inne wydzieliny), pod warunkiem uzyskania tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa.

Przez cały okres obowiązywania przedmiotowego rozporządzenia pielęgniarki nie mogą jednak realizować tych świadczeń, ponieważ numer prawa wykonywania zawodu nie jest rozpoznawalny w systemie informatycznym Narodowego Funduszu Zdrowia, ani systemach szpitalnych. Przepis ten pozostaje jak dotąd martwy. Tak więc wprowadzenie w życie takiego zapisu musi być poprzedzone zmianami w systemie identyfikacji świadczeniodawców.

Uregulowania wymagają także kompetencje pielęgniarek nie posiadających tytułu magistra lub licencjata a posiadają specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa. Należałoby stworzyć dla nich możliwość rozszerzenia kompetencji tak, aby po ukończeniu dodatkowego szkolenia i złożeniu egzaminu uzyskały podobne uprawnienia.

Rozszerzenie kompetencji pielęgniarki o możliwość wystawiania recept, powinno spowodować także zmiany w ustawie o prawie farmaceutycznym tak, aby pielęgniarka mogła korzystać z pełnych informacji o środkach farmaceutycznych oferowanych przez producentów i dystrybutorów.

Warszawa, 22 kwietnia 2014 roku

                                                              Prezes PTPAiIO
                                                       Paweł Witt

.

Zobacz także:

Najpierw UE dyskrymiowała pielęgniarki absolwentki Liceum Medycznego. Po 10 latach naprawiła swój błąd! Teraz polskie ministerstwo zdrowa chce przyznać kompetencje do samodzielnego ordynowania leków i wystawiana recept tylko magistrom, natomiast osobom z tytułem licencjata do wystawiana recept na zlecenie lekarza. Tylko ta grupa pielęgniarek będzie miała kompetencje do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne i laboratoryjne. NA TO NIE MOŻE BYĆ ZGODY!

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7273 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNormy zatrudnienia

Głos pielęgniarek o normach zatrudnienia.

2 min czytania
Trwa walka o przywrócenie czegoś, co nigdy nie weszło w życie… Stanowisko Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 5 października 2021 r….
AktualnościNowa siatka płac

Współczynniki pracy pielęgniarek– jest ważny kompromis.

4 min czytania
Obowiązująca tabela wynagrodzeń pielęgniarek i położnych jest niesprawiedliwa i dyskryminująca w zakresie podziału na grupy W dniu wczorajszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek…
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki. 82 godziny miesięcznie.

1 min czytania
Oferta pracy dodatkowej dla pielęgniarek Miejsce pracy: Chełm. Zakres obowiązków: Obsługa PEG, zmiana opatrunków przy PEG-u, odsysanie, zakładanie cewnika zewnętrznego. Rodzaj umowy:…
Komentarze