W trosce o godność pacjentów oraz wygodę pielęgniarek i pielęgniarzy w Państwowej Służbie Zdrowia Wielkiej Brytanii wprowadzone zostaną nowe stroje . . . dla pacjentów.

2 min czytania
Aktualności

Uniwersalne piżamy dla pacjentów

Parlamentarny Podsekretarz Stanu ds. Opieki Zrowotnej  WB Ann Keen poinformowała, że nowe ubiory dla pacjentów zostaną wprowadzone już od początku 2011 roku. 

Zastąpią one tradycyjne piżamy zawiązywane na troczki na plecach. Przeciwnicy tych ostatnich, twierdzą, że obnażają pacjenta, niepotrzebnie go stresując i powodując, że czuje się on niekomfortowo. Ann Keen mówi:  „jako pielęgniarka, wiem dobrze, że dla pacjenta, który trafia do szpitala piżama, którą noszą jest bardzo ważna (…) Pacjent musi się czuć pewnie i swobodnie w tej trudnej dla niego sytuacji.”

Nowe modele piżam, mają na względzie nie tylko wygodę, ale także wymiar praktyczny. Dostępne są we wszystkich rozmiarach, mają dostęp z każdej strony umożliwiający podłączenie elektrod, czy też pomp infuzyjnych bez zbędnego obnażania pacjenta lub zawijania go w kabelki i wężyki.

Projektantem nowej kolekcji jest Ben de Lisi, znany kreator mody, tworzący kreacje dla takich sław jak Kate Winslet. Jak sam twierdzi, starał się zaprojektować taki strój by był jak najbardziej komfortowy dla chorego, „stare stroje były nie tylko ohydne, żenujące, a przede wszystkim źle dopasowane”.
Uniwersalna piżama szpitalna (Uniwversal Gown) umożliwia jej zapinanie zarówno z tyłu, jak  i z przodu pacjenta. Dodatkowo strój można rozpiąć od góry, od dołu, po bokach, a także przez jedno ramię. Zastosowanie takiej metody pozwala w łatwy i nieuciążliwy dla pacjenta sposób przeprowadzać każdy typ badania, zachowując jednocześnie komfort osoby badanej oraz poczucie prywatności.

Jak twierdzi przewodniczący komisji projektantów z ramienia Ministerstwa Zdrowia, David Kester, wymiana piżam, pomimo powiązań ze znanym projektantem mody, będzie tańsze, niż koszty związane z obecnie wykorzystywanym odzieniem.
Według Katherine Murphy, dyrektora brytyjskiego Stowarzyszenia Pacjentów, ta wiadomość była długo wyczekiwana przez pacjentów.

 

wybrał Mariusz Mielcarek

tłumaczenie Jarosław Heydrych

źródło informacji: tekst oraz zdjęcia zostały opublikowane w dniu 9 lutego 2010 roku przez BBC NEWS. 

Zobacz także:

26 kwietnia 2010 roku – Jednolite stroje służbowe pielęgniarek i położnych w całej Polsce? Jak takie rozwiązanie miałoby szanse na wprowadzenie w naszym kraju? Zobacz informację z kraju, w którym taki system wprowadzono. Tę informację czytało ponad 2 000 osób. KOMENTARZY 22. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki - czy pracodawcy łamią prawo odprowadzając składki na izby?

3 min czytania
Pracodawca nie ma prawa przekazywać informacji imiennej Poniższy fragment artykułu pochodzi z lutowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych. Zachęcamy do zapoznania…
Aktualności

Jakie cechy powinny mieć spodnie ratownicze?

2 min czytania
Szukasz spodni ratowniczych, które spełnią wymagania Twoje oraz Twojego zawodu? Podświadomie wiesz, że odpowiedni kolor i oznakowanie to za mało – spodnie…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Komentarze